Selēns organismā darbojas kā antioksidants, pasargājot šūnas no apkārtējās vides kaitīgo faktoru, piemēram, gaisa piesārņojuma, cigarešu dūmu un jonizējošās radiācijas, nelabvēlīgās ietekmes. Selēns palīdz organismam iznīcināt brīvos radikāļus – nestabilus skābekļa savienojumus, kas pastiprināti veidojas organismā minēto kaitīgu faktoru ietekmē un izraisa šūnu bojājumus, kā arī tiek uzskatīti par galvenajiem pāragras novecošanas cēloņiem. Pietiekams selēna daudzums kavē organisma novecošanos, tādēļ to dēvē par jaunības elementu.
Tāpat selēna savienojumi spēj piesaistīt un izvadīt no organisma smago metālu daļiņas, līdz ar to šis elements var novērst vai mazināt saindēšanos.
Selēns ir vajadzīgs normālai vairogdziedzera darbībai, un, kā zināms, vairogdziedzera hormoni regulē vielmaiņu, savukārt vairogdziedzera darbības traucējumi, kuru viens no iemesliem var būt selēna deficīts organismā, nereti noved pie liekā svara veidošanās.
Selēns organismam nepieciešams arī vīrišķā hormona testosterona sintēzei. Ja stiprā dzimuma pārstāvis ilgstoši cieš no selēna trūkuma, viņam var samazināties spermatozoīdu kustīgums un spēja radīt pēcnācējus.
Pētījumi liecina, ka reģionos, kuru augsnē un līdz ar to arī uzturā ir vairāk selēna, mazāk iedzīvotāju slimo ar plaušu, prostatas, krūts, barības vada un kuņģa vēzi. Selēna trūkums arī palielina aterosklerozes attīstības risku.
Dienā pieaugušam cilvēkam vajadzētu uzņemt 55 mikrogramus selēna. To bez lielām grūtībām iespējams izdarīt, lietojot uzturā pietiekami daudz ar selēnu bagātīgu pārtikas produktu.
Selēna trūkuma pazīmes:
- nespēks
- muskuļu vājums,
- izteikti gaišas nagu gultnes.
Pārdozēšana
Uzturā lietojot ar selēnu bagātīgus produktus, šo mikroelementu nav iespējams pārdozēt, jo organisms lieko selēna daudzumu vienkārši izvada. Selēnu iespējams pārdozēt, pārmērīgā daudzumā lietojot aptiekā nopērkamos mikroelementu kompleksus. Ja ilgstoši uzņem pārāk lielu selēna devu dienā, tas var veicināt gēnu mutācijas un ļaundabīga audzēja attīstību. Grūtniecēm var izraisīt augļa patoloģijas.
Pārdozēšanas simptomi:
- ādas niezēšana,
- caureja,
- slikta dūša, vemšana,
- vājums, nogurums,
- matu izkrišana,
- pastiprināta zobu bojāšanas un pat izkrišana,
- nagu bojājumi,
- nepatīkama smaka no mutes.
Bagātīgākie selēna avoti:
- cūkas, liellopa, jēra un putnu gaļa un jo īpaši aknas,
- zivis, īpaši jūras – lasis, tuncis, menca, siļķe, sardīne,
- piens,
- sīpoli,
- ķiploki,
- saulespuķu sēklas,
- Brazīlijas rieksti (pietiek ar vienu riekstu dienā, lai nepieciešamo devu nodrošinātu ar uzviju),
- olas,
- visu veidu pupas,
- raugs,
- pilngraudu produkti.
Jāņem vērā, ka organisms no dārzeņiem un pilngraudu produktiem spēj uzsūkt krietni mazāk – vien 40 procentus – selēna, nekā no gaļas un aknām. Uzsūkšanās procesus apgrūtina dārzeņos un pilngraudu produktos esošas šķiedrvielas.
Raksta tapšanā izmantota informācija no portāliem Ncbi.nlm.nih.gov, WebMd.com, Health.com un Everydayhealth.com.