šķīvis, jautājuma zīme, dakša, nazis
Foto: PantherMedia/Scanpix
Lai arī selēna daudzums organismā ir visai niecīgs – vien 13 līdz 20 miligramu, šis elements ir ļoti būtisks gan veselībai, gan izskatam. Pietiekams selēna daudzums aizkavē novecošanos, nodrošina normālu vairogdziedzera darbību un līdz ar to arī vielmaiņu, spēlē būtisku lomu vēža profilaksē, gādā par vīrieša spēju radīt pēcnācējus, kā arī dara daudzas citas lielas un mazas lietas organismā. Tādēļ, runājot par selēnu, kā naglai uz galvas trāpa teiciens – mazs cinītis gāž lielu vezumu.

Selēns organismā darbojas kā antioksidants, pasargājot šūnas no apkārtējās vides kaitīgo faktoru, piemēram, gaisa piesārņojuma, cigarešu dūmu un jonizējošās radiācijas, nelabvēlīgās ietekmes. Selēns palīdz organismam iznīcināt brīvos radikāļus – nestabilus skābekļa savienojumus, kas pastiprināti veidojas organismā minēto kaitīgu faktoru ietekmē un izraisa šūnu bojājumus, kā arī tiek uzskatīti par galvenajiem pāragras novecošanas cēloņiem. Pietiekams selēna daudzums kavē organisma novecošanos, tādēļ to dēvē par jaunības elementu.

Tāpat selēna savienojumi spēj piesaistīt un izvadīt no organisma smago metālu daļiņas, līdz ar to šis elements var novērst vai mazināt saindēšanos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!