Lai gan joprojām nerimst kaislības ap C hepatīta pacientu jauno ārstēšanas kārtību, salīdzinājumā ar daļu citu Eiropas valstu, Latvijā situācija ir labā līmenī – ja cilvēkam aknu fibroze progresē, ar jauno terapiju to var sekmīgi ārstēt; ja neprogresē – pacientu turpina regulāri novērot, un viņš var mierīgi nogaidīt, pārliecināts ir Hepatīta iniciatīvas virzītājs un bijušās Hepatīta biedrības pārstāvis Kristaps Kaugurs.
Latvijas Infektoloģijas centra Aknu slimību nodaļas vadītāja, infektoloģe hepatoloģe Ieva Tolmane skaidro, kādas ir C hepatīta ārstēšanas iespējas no šā gada 1. janvāra.
Kas ir vecā un jaunā terapija
Apmēram 15 gadus Latvijā C hepatīta ārstēšanai izmantoja interferona terapiju, ko noteiktos gadījumos nozīmē joprojām. Tolmane skaidro, ka, lietojot interferonu, lielākā problēma ir daudzās blakusparādības, turklāt terapija ir salīdzinoši ilga – tai nepieciešams pusgads vai gads.
Blakusparādības var būt dažādas, piemēram, paaugstināta temperatūra, nogurums, ādas izmaiņas, depresija un svara zudums, ko gan daži atzīmē arī kā ieguvumu. Tāpat cilvēkam var sākties mazasinība, līdz ar to arī parādīties elpas trūkums, sirdsklauves – sūdzības, kas tiešām pasliktina dzīves kvalitāti.
Otra ir jaunās paaudzes bezinterferona terapija. Tās lietošanas ilgums pārsvarā ir 12 nedēļas, ar retām blakusparādībām, ārstēšanas efektivitāte ir līdz 100 procentiem pat pacientiem ar fibrozes 3. un 4. stadiju," uzsver Tolmane.
Neārstē visus?!
Iepriekš ar interferonu ārstēja visus pacientus, arī tos, kam aknu fibrozes rādītājs bija F0 vai F1, jo agrāk nepastāvēja medikamentu izrakstīšanas nosacījumi, turklāt interferona terapija bija efektīvāka, uzsākot ārstēšanu agrīnās fibrozes stadijās.
No šā gada 1. janvāra, ņemot vērā gan ārstu speciālistu ieteikumus, gan C hepatīta ārstēšanai atvēlētos valsts budžeta līdzekļus, Nacionālais veselības dienests noteicis medikamentu izrakstīšanas ierobežojumus – primāri tiek ārstēti pacienti, kuriem fibroze ir F2, F3 un F4 stadijā.
Tolmane skaidro: "Ja cilvēkam ir F0 vai F1 un varbūt tāds rādītājs viņam ir jau desmit gadus, tas nozīmē, ka process aknās neprogresē un viņš var mierīgi dzīvot tālāk. Līdz ar to, ja pacients regulāri apmeklē ārstu, viņš arī tiek atbilstoši novērots. Mums ir labas iespējas fibrozi monitorēt: bez aknu biopsijas pieejama arī netieša fibrozes pakāpes mērīšana, piemēram, elastogrāfija, kas ir maksas pakalpojums, vai fibroskenēšna.
Nepastāv arī nekāds vecuma cenzs, kurus cilvēkus ārstē un kurus ne – neatkarīgi no tā, vai ir 30 vai 55 gadi, ja cilvēkam ir F0 vai F1, viņam valsts apmaksātā ārstēšana šobrīd netiek nodrošināta. Taču viņam ir labi aknu rādītāji, par kuriem jāpriecājas, un jāļauj ārstēties cilvēkiem, kuriem tas nepieciešams daudz vairāk."
Dzīvot un radīt bērnus
Tie, kam šobrīd valsts apmaksāta C hepatīta ārstēšana nepienākas, uztraucas, ka slimība var progresēt un sekas var būt bēdīgas. Taču daktere Tolmane apliecina – ja vien cilvēks nelieto alkoholiskos dzērienus, fibroze progresē lēnām, vairāku gadu un pat gadu desmitu laikā vai reizēm neprogresē vispār. Līdz ar to infektoloģe aicina cilvēkus neuztraukties un dzīvot pilnvērtīgu dzīvi (gan nelietojot alkoholu), vienlaikus atceroties regulāri apmeklēt ārstu.
Par C vīrusa klātbūtni organismā un grūtniecības plānošanu raizējas daļa jaunu sieviešu, kurām bijusi nesekmīga interferona terapija. Tolmane uzsver, ka C hepatīts nav iemesls, lai atteiktos no bērniņa – daudzas ar C hepatītu inficētas sievietes dzemdē veselus bērnus. Risks inficēt bērniņu ar C hepatītu dzemdību laikā ir 3 procenti – salīdzinājumā ar citām slimībām tas nav augsts risks. Arī ģenētiski šī slimība nepārmantojas, tāpēc nav medicīniski pamatota iemesla, kāpēc sievietei vajadzētu atteikties no grūtniecības.