Vēl salīdzinoši nesen šur tur pasaulē valdīja uzskats, ka tārpi vēderā labi palīdz pret uzbarošanos. Cilvēki speciāli ieviesa sev vēderā lenteni.
Foto: PantherMedia/Scanpix
Kuņģa vēzis ir ļaundabīgs audzējs, kas sākas kuņģī. Sākumā tas visbiežāk neizraisa nekādas sūdzības, tādēļ to nereti atklāj novēloti. Taču, kā jau ar visiem audzējiem, jo ātrāk to konstatē un sāk ārstēšanu, jo labākas ir pacienta izredzes atveseļoties.

Kuņģa vēzis parasti sāk veidoties kuņģa gļotādā un lēnām aug cauri pārējiem slāņiem. Visbiežāk tas aug lēni, vairākus gadus. Kuņģa vēzis var izplatīties dažādos veidos. Tas var izaugt cauri visiem kuņģa slāņiem un ieaugt blakus orgānos vai izplatīties uz tuvākajiem limfmezgliem un tālāk virzīties caur limfātisko sistēmu.

No onkoloģiskajām slimībām kuņģa vēzis vīriešu vidū ir trešais, bet sieviešu vidū – sestais izplatītākais. Salīdzinot ar vēl astoņdesmito gadu sākumu, saslimstība ar kuņģa vēzi ir krietni samazinājusies. To saista ar labāku un veselīgāku pārtikas apstrādāšanas metožu un uzglabāšanas veidu ieviešanu. Cilvēkiem pārtikas uzglabāšanai sākot izmantot saldētavas, palielinājās svaigo augļu un dārzeņu patēriņš un tajā pašā laikā samazinājās sāls patēriņš, jo tas savulaik ļoti plaši tika izmantots kā pārtikas konservants. Kā zināms, sāls, lietots lielā daudzumā, var radīt bojājumus kuņģa sieniņās, izraisot iekaisumu un attiecīgi arī šūnu bojājumus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!