Mīts vai patiesība: mēs izmantojam tikai 10 procentus smadzeņu
Foto: AP/Scanpix
Arī tu noteikti daudzkārt esi dzirdējis apgalvojumu, ka cilvēks liek lietā tikai 10 procentus galvas smadzeņu. To parasti citē, lai uzsvērtu, ka ikviens no mums ir spējīgs uz daudz ko vairāk, jo mūsu smadzenēs slēpjas neaptverams potenciāls.

Balstoties uz šo apgalvojumu, bieži izskan pieņēmumi, ka, piespiežot strādāt kaut nedaudz vairāk pelēko šūniņu, mēs varam attīstīt ārkārtīgi asu prātu vai pat gaišredzību, spēju lasīt domas, telekinēzi jeb priekšmetu pārvietošanu ar domu palīdzību. Tomēr apgalvojums par 10 procentiem, lai arī ārkārtīgi populārs, ir vien mīts, vēstī portāls Verywell.com.

Patiesībā cilvēks izmanto 100 procentus savu smadzeņu. Kā gan citādi izskaidrot to, ka pat neliels insulta, traumas vai cita iemesla izraisīts smadzeņu bojājums vienmēr atstāj kaut kādas sekas? Arī gadījumos, kad bojā gājis vien neliels laukumiņš šūnu, sekas bieži ir dramatiskas, piemēram, cilvēks daļēji zaudē kustību spējas, nespēj vairs runāt vai cieš viņa intelektuālās spējas. Viss atkarīgs no bojājuma skartā smadzeņu reģiona. Ja mēs tiešām izmantotu tikai 10 procentus savu smadzeņu, to bojājumi salīdzinoši reti atstātu kādas sekas – vien tad, ja ietrāpītu tieši nelielajā apgabalā, kas veido desmitdaļu no smadzenēm.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!