Pulmonālā hipertensija ir tikpat bīstama kā plaušu audzēji, jo burtiski nosmacē cilvēku, skaidro Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas kardiologs dr. Andris Skride. "Tas ir kā atstāt cilvēku mazā telpā bez skābekļa pievades, kur viņš pamazām nosmok. Tāpēc ir ļoti svarīgi šo slimību atklāt laikus, jo tādā veidā mēs ar zālēm varam atvērt šīs smacējošās telpas durvis, ielaižot tajā gaisu," salīdzina dakteris Skride.
Pulmonālā hipertensija ir strauji progresējoša un dzīvībai bīstama, reta slimība. Tās simptomi ir nespecifiski un sākotnēji to bieži jauc ar citām – sirds, plaušu vai hematoloģiskām – slimībām. Biežākie simptomi ir elpas trūkums, hronisks nogurums, sāpes krūtīs, sirdsklauves, ģīboņi un lūpu cianoze jeb zilgana nokrāsa.
"Pagājušajā nedēļā mums izdevās atklāt pulmonālo hipertensiju agrīnā stadijā kādai sievietei ap 40, jo viņa pati gāja pie ārstiem elpas trūkuma dēļ. Viņa nevarēja uzkāpt līdz ceturtajam stāvam. Par laimi, viņai gadījās labs, zinošs pulmonologs, kurš šo sievieti norīkoja pie manis, un slimību atklājām ļoti agrīnā stadijā," atklāj Skride.