nespēks, sirds mazspēja, nogurums
Foto: Shutterstock

Palielinoties iedzīvotāju dzīvildzei, pieaug pacientu skaits, kurus piemeklējusi sirds mazspēja. Tā ir aktuāla problēma arī Latvijā, un tiek lēsts, ka vecuma grupā līdz 65 gadu vecumam to sastop aptuveni vienam procentam iedzīvotāju, savukārt 75–85 gadu vecumā – jau 7 procentiem iedzīvotāju. Visbiežāk sirds mazspēju izraisa koronāra sirds slimība, it īpaši pārciests miokarda infarkts un paaugstināts asinsspiediens, taču to var izraisīt arī dažādas sirds muskuļa un sirds vārstuļu slimības, stāsta pacientu biedrības "ParSirdi.lv" vadītāja Inese Mauriņa.

Tāpēc kardiologi iesaka regulāri pārbaudīt sirds veselību, pievēršot uzmanību arī pulsam – optimālam pulsam miera stāvoklī jābūt aptuveni 60–70 sitieniem minūtē. Tāpat svarīgi ir sekot līdzi arī asinsspiedienam, atceroties, ka normāls asinsspiediens jebkurā vecumā ir 120/80.

"Lai arī hroniska sirds mazspēja ir nopietna slimība, un īpaši smagos gadījumos 50 procenti pacientu mirst piecu gadu laikā, pareizi lietojot medikamentus un sekojot ārsta norādījumiem, var paildzināt dzīvi un uzlabot tās kvalitāti, un pat strādāt! Tāpēc aicinu atcerēties, ka ir ārkārtīgi svarīgi pamanīt sirds mazspējas simptomus un attiecīgi rīkoties – doties pie ģimenes ārsta, kurš nozīmēs tālākās analīzes un izmeklējumus, kā arī ieteiks labāko ārstēšanu," saka kardioloģe Ginta Kamzola, kura ir Latvijas Kardiologu biedrības Sirds mazspējas darba grupas vadītāja.

Ieteikumi pacientiem, lai uzlabotu ārstēšanās rezultātus:

  • Ir jāseko līdzi, vai tiek lietotas atbilstošas medikamentu devas;
  • Jāseko līdzi pulsam – sirds mazspējas pacientu pulsam jābūt zem 70 sitieniem/minūtē, ideāli – 60 sitieni/minūtē;
  • Jākontrolē asinsspiediens, svars, holesterīns;
  • Jāievēro veselīgs dzīvesveids un mērena fiziska slodze;
  • Lai izvairītos no komplikācijām, jāvakcinējas pret gripu;
  • Ja stāvoklis pasliktinās, jāvēršas pie ārsta, nevis jāgaida, kad stāvoklis kļūst kritisks!

Biežākie sirds mazspējas simptomi:

  • Pieaugoša tūska kājās, sākot no potītēm uz augšu;
  • Elpas trūkums, nogurums un nespēks;
  • Paātrināta sirdsdarbība miera stāvoklī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!