Tuvojoties Starptautiskajai bērnu aizsardzības dienai, kas tiek atzīmēta 1. jūnijā, Rīgas Stradiņa universitātes profesors un bērnu ķirurgs Aigars Pētersons stāsta par to, kas ir akūts apendicīts, kādi ir biežākie šīs akūtās vēdera dobuma slimības simptomi bērniem un kādi ir stereotipi, kas joprojām valda Latvijas sabiedrībā par akūtu apendicītu bērniem. Pētersons aicina nenodarboties ar bērna pašārstēšanu un uzsver, ka tikai atsevišķās situācijās nepieciešama ķirurģiska ārstēšana, kad bērnam ir akūts apendicīts.
"Akūts apendicīts ir viena no biežākajām akūtajām vēdera dobuma saslimšanām bērniem. Jāsaka, tā ir biežākā ķirurģiskā saslimšana. Ar akūtu aklās zarnas piedēkļa iekaisumu slimo bērni visās vecuma grupās, taču visbiežāk slimo bērni vecumā no 7 līdz 14 gadiem, kad gandrīz katrs septītais zaudē savu aklās zarnas piedēkli operācijas rezultātā," stāsta profesors Pētersons.
Akūta apendicīta simptomi maziem bērniem (līdz trīs gadu vecumam) un pusaudžiem atšķiras. Maziem bērniem biežākie simptomi ir vēdersāpes, augsta ķermeņa temperatūra, kas var sasniegt 39–39,5 grādus, vemšana un caureja. Lielākiem bērniem ir vēdersāpes, ķermeņa temperatūra parasti ir 37,2–37,5 grādi, vemšana ir reta, biežāk ir slikta dūša, var būt atteikšanās no ēdiena, biežākie vēdera izejas traucējumi ir aizcietējums. Lielākiem bērniem nav raksturīga caureja.