smaids, kautrība, sieviete, kauns, slikti zobi
Foto: PantherMedia/Scanpix

Pacienti bieži ir nepamierināti ar zobu estētisko izskatu, jo uz tiem ir redzami balti plankumi, novērojuši Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Stomatoloģijas institūta Terapeitiskās stomatoloģijas klīnikas speciālisti. Zobārste dr. Darja Ķīse skaidro šo plankumu rašanās iemeslus un sniedz padomus, kā no tiem izvairīties un kādas jaunākās metodes zobārstniecībā izmanto, lai tos maskētu.

Baltie plankumi var parādīties pēc ortodontiskās ārstēšanas pabeigšanas un brekešu noņemšanas. Daktere Ķīse iesaka pacientiem, kuri veic ortodontisko ārstēšanu, pastiprinātu uzmanību pievērst mutes dobuma higiēnai, kas ir viens no nosacījumiem, lai ortodontiskās ārstēšanas laikā izvairītos no balto plankumu rašanās.

Baltie plankumi bieži ir kariozie bojājumi sākuma stadijā. Tie parasti parādās dzīves laikā. Bojājumam progresējot, tie mainās izmēros, krāsā, ar laiku veidojot defektu emaljā. Arī šajā gadījumā pacienti no tiem var izvairīties, rūpīgi ievērojot mutes dobuma higiēnu un regulāri apmeklējot zobārstu un zobu higiēnistu.

Ķīse skaidro, ka daļai pacientu ir novērojami hipomineralizācijas (minerālvielu iztrūkums organismā) plankumi, kas redzami, pastāvīgam zobam jau šķiļoties. Tie, savukārt, dzīves laikā nemainās un neprogresē.

Baltie plankumi var rasties arī fluorozes rezultātā, kas ir pārmērīgas fluora lietošanas rezultāts. Šajos gadījumos vienīgais risinājums ir tos maskēt ar mūsdienu zobārstniecībā pieejamām metodēm.

Parasti pacienti vēlas maskēt baltos plankumus, ja tie ir parādījušies uz priekšējiem zobiem, tādēļ līdz šim tika izmantota invazīva ārstēšanas metode, kas nozīmēja zoba audu urbšanu un plombēšanu, bieži vien izmantojot anestēziju. Tā neatgriezeniski skar zoba audus, tādēļ, sekojot jaunākajām tehnoloģijām zobārstniecībā, Stomatoloģijas institūtā ieviesta jauna metode – ICON sistēma.

ICON sistēma ir vidusceļš starp profilaktiskiem pasākumiem un zoba audu restaurāciju ar urbšanu un plombēšanu. Tā ir neinvazīva metode, kur ārstēšana bez urbšanas palīdz saglabāt veselos zoba audus. Tai nav vajadzīga anestēzija, un procedūra ir pacientam patīkamāka.

Zobārste stāsta, kāds ir šīs procedūras darbības efekts: gaisam un ūdenim zoba skartajā virsmā ar balto plankumu ir zemāks laušanas koeficients nekā zoba veselajos audos, kas rada neestētiskas krāsas izmaiņas. ICON sistēma pietuvina baltā plankuma skarto zoba virsmas ārējo izskatu veselās emaljas izskatam. Skartā zobu emalja tiek impregnēta (apstrādāta) ar inovatīvu materiālu, kā rezultātā tā kļūst estētiskāka, stiprāka un izturīgāka pret apkārtējiem kairinātājiem.

Šai metodei ir vairākas priekšrocības. Vizuāli redzams estētiskais efekts, jo 90 procentos gadījumu emaljas caurspīdīgums atjaunojas. Nav nepieciešama anestēzija, urbšana un procedūra ir pilnīgi nesāpīga. Šo metodi var izmantot gan pieaugušie, gan bērni pastāvīgiem zobiem.

Pirms šīs procedūras ir nepieciešama speciālista konsultācija. Zobārsts individuāli informē katru pacientu par viņam piemērotāko ārstēšanas taktiku un īpatnībām balto plankumu maskēšanai.

Balto plankumu maskēšana ar ICON sistēmu vienam zobam Stomatoloģijas institūtā izmaksā 65 eiro.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!