Gaisa kondicionētāji izraisa saaukstēšanos un citas kaites – mīts vai patiesība?
Foto: PantherMedia/Scanpix

Otrdiena jau iesilusi, un arī tuvākās dienas solās būs karstas. Kā birojos, tā automašīnās daudzi glābiņu rod, ieslēdzot gaisa kondicionētāju. Daļa gan vairās slēgt šo ierīci, jo dzirdējuši vai novērojuši, ka pēc tam bieži vien seko saaukstēšanās. VIŅA lūdza gaisa kondicionētāju ietekmi uz veselību skaidrot ģimenes ārstam, klīnikas "Alma" vadītājam Andrim Lasmanim.

Dakteris Lasmanis apstiprina, ka gaisa kondicionētājs var veicināt saaukstēšanos, turklāt – ne tikai to. "Ja tikko biji ārā karstumā, bet piepeši virsū pūš ledains vējš, kas nāk teju kā no Ziemeļu ledus okeāna, ķermeņa daļā, kuru šī plūsma skar, aukstuma ietekmē reflektori sašaurinās asinsvadi un kapilāri. Ja tas, piemēram, ir kakls, mandelēm un rīkles gļotādai pieplūst mazāk asiņu, bet asinis, kā zināms, ir tās, kas nes leikocītus un dažādas antivielas, kas iznīcina baktērijas un vīrusus. Līdz ar to brīdī, kad virsū pūš auksts gaiss, mandelēm vai rīkles galam imūnbagātās asinis pieplūst mazāk un tur ir novājināta imunitāte. Baktērijas un vīrusi to redz – oho, mums tagad ir brīva vaļa, nav vairs, kas mūs te sit un klapē! Ņem un "iekožas" mandeļu un aukslēju šūnās un rada tur iekaisumu," skaidro ārsts.

Lasmanis piebilst, ka, pretēji daudzu uzskatiem, tā dēvēto saaukstēšanos nekad neizraisa tikai aukstums vien. Kakla sāpju, iesnu, paaugstinātas ķermeņa temperatūras un citu nepatīkamo saaukstēšanās simptomu cēlonis vienmēr ir infekcija, ko izraisa vīrusi un nereti arī baktērijas. Aukstums ir tikai saaukstēšanos veicinošs faktors.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!