No 12. līdz 15. augustam Aglonā norisināsies Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētki, kas katru gadu nozīmē milzīgu svētceļotāju pieplūdumu šajā pilsētā. Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta mediķi aicina svētku apmeklētājus ievērot piesardzības pasākumus savai veselībai un drošībai.
Aglonas svētku apmeklētājiem medicīnisko palīdzību nodrošinās vairāk nekā 100 NMP dienesta mediķu un pirmās palīdzības sniedzēju. Palīdzību sniegs neatliekamās medicīnas ārsti, ārsta palīgi, reanimatologi, kā arī Latvijas Sarkanā Krusta pirmās palīdzības sniedzēji, informēja NMP dienesta pārstāve Ilze Vītola.
Mediķu posteņi tiks izvietoti visā Aglonas bazilikas teritorijā. Medicīnisko palīdzību varēs saņemt, vēršoties pie pirmās palīdzības sniedzējiem, ātrās palīdzības mašīnās vai medicīniskajās teltīs.
Kā liecina NMP dienesta informācija, iepriekšējos gados Aglonas svētku laikā cilvēki visbiežāk pēc palīdzības vērsušies ar sirds-asinsvadu slimību paasinājumiem, locītavu sastiepumiem, ādas noberzumiem, fizisku spēku izsīkumu, galvassāpēm, gremošanas trakta darbības traucējumiem, kā arī ar alerģisku reakciju pēc insektu dzēlieniem.
Mediķi iesaka:
- Nodrošinies ar dzeramo ūdeni un padzeries regulāri! Ņem līdzi trauku, ko uzpildīt ūdens ņemšanas vietās bazilikas teritorijā.
- Velc piemērotu apģērbu – vieglu, gaišu, ērtu un no dabīga materiāla, kas nodrošina ķermeņa "elpošanu". Nodrošinies, lai nesamirktu lietus gadījumā. Izvēlies ērtus un "elpojošus" apavus.
- Lai nepārkarstu, izvairies no ilgstošas uzturēšanās tiešos saules staros. Izmanto galvassegu – gaišas krāsas cepuri vai lakatu.
- Uzmanies no indīgo kukaiņu – lapseņu un bišu – dzēlieniem. Vēlams jau iepriekš parūpēties par medikamentiem, kas var mazināt alerģisku reakciju pēc insektu dzēlieniem.
- Uzmanies no ērcēm, izmanto līdzekļus insektu atbaidīšanai. Uz gaišas krāsas apģērba ērces ir vieglāk pamanīt un savlaicīgi notraukt.
- Izvairies no pārpūles. Atvēli laiku atpūtai un miegam.
- Ja slimo ar hroniskām slimībām, ņem līdzi izrakstītos medikamentus pietiekamā daudzumā, lieto tos, kā noteicis ārsts. Ievēro veselības stāvoklim atbilstošu režīmu.
- Svētceļojuma laikā nodrošinies ar plāksteriem un pārsējiem ādas noberzumu un nobrāzumu apkopšanai.
- Ja tavai slimībai tās paasinājuma periodā raksturīgi samaņas traucējumi, somā vai kabatā ieliec zīmīti, kurā norādi savu vārdu, uzvārdu un slimību, ar kuru slimo, piemēram, "slimoju ar cukura diabētu". Mobilajā telefonā ieraksti radinieku telefona numurus, kurus mediķi spētu identificēt, lai sazvanītu piederīgos, ja tas nepieciešams, piemēram, "māsa", "dēls", "tēvs" utt.
- Uzlādē mobilo telefonu, lai nepieciešamības gadījumā vari lūgt palīdzību, ja ir kļuvis slikti ar veselību.
- Dodoties peldēties, esi uzmanīgs. Nepeldi tālu no krasta – visdrošāk ir peldēt vietā, kas nav dziļāka par krūšu augstumu. Pieskatiet viens otru!
- Sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (VUGD) tiks izveidots laistīšanas punkts, kurš domāts apmeklētāju atvēsināšanai karstajā laikā. Tas atradīsies netālu no Aglonas bazilikas teritorijas (Ciriša ielā 1B pie dzīvojamajām mājām).
- Esi piesardzīgs, dedzinot sveces – uzmanies no sveču liesmām, kā arī kūstošā vaska. Uzmanies no uguns, ja valkā garu un plīvojošu apģērbu.
- Esi uzmanīgs pret apkārtējiem! Ja redzi, ka kādam kļuvis slikti, piedāvā palīdzību un nepieciešamības gadījumā izsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību.
- Visos gadījumos, kad pasliktinās veselības stāvoklis, ir izteikts vājums, apziņas traucējumi, drebuļi, caureja, slikta dūša ar vemšanu, sāpes, hronisku slimību paasinājumi vai citas veselības problēmas, meklē mediķu palīdzību!
- Ja līdz mediķiem nevari nokļūt vai atrodies ārpus svētku norises vietas, NMP dienests atgādina, ka akūtu, pēkšņu veselības problēmu vai traumu gadījumos neatliekamo medicīnisko palīdzību var izsaukt, zvanot pa tālruni 113.