sieviete darbs stress
Foto: Shutterstock

Iemesls tam, kāpēc daiļā dzimuma pārstāves ir nervozākas, varētu slēpties tajā, ka sieviešu un vīriešu smadzenēs notiek atšķirīgi ķīmiskie procesi. Tāpat mūsu uzvedību un emocionālo stāvokli ietekmē dažādi hormoni, atsaucoties uz pētījumu apkopojumu zinātniskajā izdevumā "Clinical Psychology Review", vēstī "Change Health".

Sievietes dzīvē daudzkārt notiek ar reproduktīvo sistēmu saistītas hormonālas pārmaiņas, kas nozīmē, ka trauksme var kļūt par sievietes pastāvīgu pavadoni, norāda "Change Health".

Tieši hormonālās izmaiņas, piemēram, laikā pēc grūtniecības, ir cieši saistītas ar trauksmi, obsesīvi kompulsīviem traucējumiem un depresiju, uzskata pētnieki.

Līdztekus atšķirīgiem bioķīmiskiem procesiem sieviešu un vīriešu organismā, daiļā dzimuma pārstāves tāpat atšķirīgi reaģē uz stresu radošiem notikumiem.

Sievietes jutīgāk reaģē uz stresu, tāpēc tas biežāk un ātrāk noved pie psihiskiem traucējumiem, kas saistīti ar trauksmi.

Tāpat sievietes un vīrieši cīņai ar stresu izmanto pilnīgi dažādas stratēģijas. Saskaroties ar stresu radošu notikumu, sievietēm ir tendence nemitīgi domāt par to un "urķēties" sevī, pārdzīvojot to atkal un atkal, kamēr vīrieši dod priekšroku aktīvai problēmas risināšanai.

Citi pētījumi liecina, ka sievietes ir nervozākas, jo biežāk nekā vīrieši saskaras ar fizisku un emocionālu vardarbību, kas neapšaubāmi veicina trauksmes attīstību.

Sievietēm, kuras piedzīvojušas seksuālu vardarbību, pat konstatētas asinscirkulācijas izmaiņas smadzeņu daļā hipokampā, kas atbild par emocionālās informācijas apstrādi.

Lai atbrīvotos no klīniskas trauksmes, ir ļoti svarīgi laikus pamanīt tās simptomus un vērsties pie ārsta. To iespējams novērst ar kognitīvi biheiviorālo terapiju, medikamentiem, kas atjauno ķīmisko līdzsvaru smadzenēs, tāpat regulārām fiziskām aktivitātēm, meditāciju un jogu, norāda "Change Health".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!