Teju katrs savas dzīves laikā vismaz reizi ir saskāries ar kādām gremošanas problēmām un zina, ka to radītais diskomforts nopietni ietekmē pašsajūtu. Tāpēc būtiski savu mājas aptieciņu papildināt ar dažiem ārstniecības līdzekļiem, kuri palīdzēs ātri tikt galā ar gremošanas traucējumu radītajiem simptomiem. Par to vairāk stāsta "Benu aptiekas" farmaceite Zanda Ozoliņa.
Kas apgrūtina gremošanas procesus
Gremošanas traucējumi apzīmē plašu nepatīkamu simptomu klāstu. Lielākoties šos simptomus izraisa ēdiens, ar ko gremošanas trakts netiek galā. Saskaroties ar gremošanas traucējumiem, cilvēks var just nelabumu vai grēmas, jo kuņģa sula ieplūst barības vadā. Tāpat var būt vēdersāpes un vēdera pūšanās.
Gremošanas traucējumu ārstēšanai no seniem laikiem izmanto kumelīšu un piparmētru tēju, kas palīdz zarnu krampju un vēdera uzpūšanas gadījumā, stāsta farmaceite. Tomēr, ja gremošanas traucējumus nav izdevies uzveikt divu nedēļu laikā, jādodas pie ārsta.
Gremošanas traucējumiem arī sezonāls raksturs
Siltajā laikā gan aktuālāka kļūst grilēšana, gan paātrinās ēdiena bojāšanās. Līdz ar to biežāk notiek arī saindēšanās. Ja gadījies apēst kaut ko tādu, kas izraisa saindēšanos, sarežģītākais ir noteikt saindēšanās cēloni. Iespējams, ka tas ir kaut kas, kas ēst pirms desmit dienām, bet varbūt – pirms stundas.
Saindējoties ar pārtiku, cilvēks jūt nelabumu un muskuļu sāpes, krata drebuļi. Nepatīkamajiem saindēšanās simptomiem, piemēram, vemšanai, caurejai un reibonim, vajadzētu pāriet pēc dienas vai divām.
Ja kuņģī dedzina
Lielākas maltītes un atsevišķi pārtikas produkti var izraisīt grēmas. Tās rodas, ja kuņģa skābe ieplūst barības vadā. Grēmas biežāk piemeklē grūtnieces, cilvēkus ar lieku ķermeņa masu un smēķētājus, kā arī barības vada trūces slimniekus.
Par retiem grēmu uzliesmojumiem nevajadzētu satraukties, savukārt periodiskas grēmas var liecināt par atviļņa slimību, kas var izraisīt barības vada čūlu un hronisku klepu.
Ja grēmu uzliesmojumi novērojami 3–4 reizes nedēļā, esi aizsmacis un gārdz, grūti norīt pārtiku vai strauji zaudē svaru, noteikti jāvēršas pie ārsta.
Spēcīgu grēmu simptomus var maldīgi noturēt par sirdslēkmi. Ja šie simptomi novērojami pēc maltītes un tos var remdēt ar ūdeni vai skābi neitralizējošām vielām, tie, visticamāk, liecina par grēmām. Tiklīdz jūtams grēmu sākuma signāls, ieteicams izdzert lielu glāzi ūdens, noskalojot skābi no barības vada. Lietojot skābi mazinošos medikamentus, tur izveidosies aizsargslānis. Arī altejas saknes tēja mazinās simptomus.
Kā normalizēt vēdera izeju
Parasti, uzņemtajai barībai virzoties caur gremošanas sistēmu, resnā zarna uzsūc lieko šķidrumu. Gadījumos, kad tas nenotiek, viss šķidrums izvadās ar izkārnījumiem un rodas tik ļoti nepatīkamā veselības problēma – caureja. Visbiežāk to izraisa vīrusa infekcijas, piemēram, gripa, parazīti, E.coli bakterijas, ar ko var inficēties ceļojuma laikā, bakteriāla saindēšanās ar pārtiku vai piena produktu nepanesība.
Caureja, kas ilgst vairākas dienas vai pat nedēļas, var norādīt uz kairinātu zarnu sindromu, turklāt ilgstoša caureja var izraisīt dehidratāciju, kas ir īpaši bīstama zīdaiņiem un vecāka gadagājuma cilvēkiem.
Pret caureju var līdzēt melnā tēja ar cukuru. Tā nodrošina organismu ar šķidrumu un tajā ir audus savelkošas vielas – tanīni, kas mazina zarnu iekaisumu un novērš toksīnu uzsūkšanos zarnās. Arī aveņu lapu tēju, kurā ir daudz minerālvielu un vitamīnu, uzskata par iedarbīgu līdzekli caurejas novēršanai.
Atbrīvoties no caurejas var palīdzēt ēdienkartes maiņa. Izvēlies ēdienus bez cietām sastāvdaļām, piemēram, vistas buljonu, iesaka farmaceite. Efektīva ir banānu, rīsu un sausiņu diēta, kas pāris dienu lieto tikai šos produktus. Nedrīkst dzert augļu sulas un lietot piena produktus. Izņēmums ir vien dzīvais jogurts, kurā ir vērtīgās baktērijas, kas normalizē zarnu mikrofloru.
Jau atkal aizcietējums?
Tu sajūti "dabas aicinājumu" un izmisīgi vēlies tam atsaukties, tomēr nespēj, vai arī, ja tas izdodas, izkārnījumi izrādās pārlieku cieti un sausi, bet defekācija – ļoti sāpīga un apgrūtināta? Visbiežāk šādas problēmas izraisa šķiedrvielu vai šķidruma trūkums organismā, bet nereti – arī "dabas sauciena" ignorēšana vai laika trūkums, lai dotos uz tualeti, jo īpaši no rītiem.
Aizcietējumus var izraisīt arī fizisku aktivitāšu trūkums, pārāk bieža caurejas līdzekļu lietošana vai veselības problēmas, piemēram, diabēts, depresija un kairinātu zarnu sindroms. Reizēm zarnu trakta darbību var ietekmēt daži bezrecepšu medikamenti.
Lai arī aizcietējumi ir nepatīkama problēma, lielākoties tie ir viegli novēršami. Konsultējies ar ārstu, ja aizcietējumi turpinās ilgāk nekā divas nedēļas, tie mijas ar caureju, kā arī ja izkārnījumos ir asinis, tev ir drudzis, spēcīgas vēdera sāpes vai tu strauji zaudē svaru.
Lai izvairītos no aizcietējumiem, jāizvēlas piemērota diēta, jālieto daudz šķidruma un jāpalielina fiziskās aktivitātes. Vai arī jālieto tādi līdzekļi, kā, piemēram, briestvielas, osmotiskie līdzekļi, slīdvielas vai laksatīvas, stimulējošas vielas.
Vairāk par tematu "Gremošana un veselīgs uzturs" iespējams uzzināt "Benu veselības un skaistuma akadēmijas" bezmaksas lekcijā, kas norisināsies Rīgā 24. augustā. Vairāk par to lasi šeit.