Šonedēļ ir lijis īsts sēņu lietus, tādēļ daudzi nevar vien sagaidīt darba nedēļas beigas, kad varēs ņemt rokā groziņu un doties beciņu, gaileņu un citu sēņu medībās. "Delfi" lasītāju iesūtītās bildes liecina, ka meži ar tām ir kā piebērti. Tomēr prieku par bagātīgu sēņu lomu var itin viegli sabojāt mazs, bet ļoti bīstams kukainītis – ērce, kas pārnēsā vairākas nopietnas kaites. Lūk, padomi, kā no negantajām asinssūcējām izvairīties, un kā pareizi rīkoties ērces piesūkšanās gadījumā!
Kā sevi pasargāt no ērces piesūkšanās
- Zini, ka ērces ir sastopamas mežos, krūmājos, izcirtumos, nekoptās pļavās un to tuvumā. Tomēr jābūt modram ne tikai, dodoties mežā, – ar ērcēm tu vari sastapties arī, uzturoties dārzā mājas tuvumā vai pastaigājoties parkā, kur ir neizpļauta zāle.
- Izvēlies piemērotu apģērbu un pielāgo apģērbu tā, lai ērces nevarētu zem tā pakļūt. Dodoties brīvā dabā, dod priekšroku gaišas krāsas apģērbam, uz kura ērces ir labi saskatāmas, velc kreklu vai blūzi ar cieši piegulošām piedurknēm un pieguļošu apkakli. Izvēlies apģērbu no sintētiska, slidena auduma – pie tā ērcei ir grūtāk pieķerties un ērci ir vieglāk pamanīt un notraukt.
- Bikšu galus liec zeķēs vai zābakos, jo ērces visbiežāk pieķeras pie kājām.
- Apsedz galvu un matus ar cepuri, lakatu vai kapuci, jo pieliecoties ērces var ieķerties matos.
- Atrodoties dabā, ik pa laikam apskati sevi un bērnus, īpaši pievēršot uzmanību kājām, un notrauc no apģērba ērces.
- Uz apģērba un apaviem izsmidzini aizsardzības līdzekli pret insektiem, tai skaitā ērcēm.
- Ādu apsmidzini minimāli un vienmēr atceries to nomazgāt, atgriežoties telpās. Aizsardzības līdzeklis nebūs efektīvs, ja apģērbs nebūs pielāgots tā, lai ērces zem tā nevarētu pakļūt.
- Atgriežoties mājās, nekavējoties nomaini apģērbu, pārbaudi sevi un nomazgājies dušā.
- Pēc uzturēšanās brīvā dabā, pat ja tas ir tavs piemājas dārzs, ik dienu pārbaudi, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērču, īpašu uzmanību pievēršot noteiktām ķermeņa daļām.
- Neaizmirsti par mājdzīvniekiem! Arī mājdzīvnieki var atnest ērces mājās, tāpēc regulāri pārbaudi savu suni, kaķi, kā arī mājdzīvniekiem izmanto pretērču līdzekļus (skaustā pilināmus vai kaklasiksnas), kas atbaida un nogalina ērces pirms tās paspēj piesūkties.
Ja ērce tomēr piesūkusies
- Ērce jānoņem pareizi un pēc iespējas ātrāk!
- Vietu, kur ērce piesūkusies, dezinficē ar spirtu vai degvīnu.
- Ar pinceti satver ērci pēc iespējas tuvāk ādai un lēni, cenšoties nesaspiest ērces ķermeni, ar apļveida kustību (kā skrūvējot) – izvelc ērci.
- Ja pincete nav pieejama, ap ērces snuķīti, pēc iespējas tuvāk ādai, apsien diega cilpu un, velkot aiz diega galiem, ērci izņem.
- Koduma brūci dezinficē un rokas nomazgā ar ūdeni un ziepēm.
- Vēlams vienu mēnesi pēc ērces piesūkšanās lietot vairāk vitamīnu, īpaši C vitamīnu, kā arī vairāk šķidrumu, izvairīties no saaukstēšanās, pārmērīgās sauļošanās, alkohola lietošanas un intensīvas fiziskas slodzes.
- Personām, kas pēc ērces koduma inficējušās ar ērču encefalīta vīrusu, vienas līdz trīs nedēļu laikā var novērot gripai līdzīgus simptomus – paaugstinātu temperatūru, galvassāpes un sāpes ķermenī, kas saglabājas apmēram vienu nedēļu. Ja parādās pirmie slimības simptomi, nekavējoties jāvēršas pie ārsta.
Ieteikumi no Slimību profilakses un kontroles centra izdotā bukleta "Kā sevi pasargāt no ērces piesūkšanās".
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit