Kohleārais implants, dzirde, vājdzirdība
Foto: Shutterstock

Vājdzirdība ir ļoti izplatīta problēma gan pasaulē, gan arī Latvijā. Tā liedz pilnvērtīgi integrēties sabiedrības dzīvē, jo cilvēks, kaut arī kaut ko dzird, tomēr nespēj izsekot līdzi runātajam. Tas noved pie sociālās izolētības un zema pašnovērtējuma, problēmām mācībās un darbā, norāda Latvijas Vājdzirdīgo atbalsta asociācijas "Sadzirdi" valdes locekle Baiba Bicēna.

Lēš, ka pasaulē katram desmitajam cilvēkam ir dzirdes traucējumi, bet senioru vecumā pat katram piektajam vai sestajam. Lai šiem cilvēkiem palīdzētu, tiek izveidotas vājdzirdīgo cilvēku apvienības. Arī Latvijā 2014. gada 3. septembrī tika nodibināta Latvijas Vājdzirdīgo atbalsta asociācija "Sadzirdi.lv – pavisam drīz tiks atzīmēta tās divu gadu jubileja.

Tas ir maz, zinot, ka līdzīgām biedrībām rietumvalstīs ir jau vairāk nekā 50–60 gadu, atzīst Bicēna. Pasaulē vājdzirdīgo apvienības sāka veidoties pēc Otrā pasaules kara, kad plašāk kļuva pieejami dzirdes aparāti un runātgribošo cilvēku grupas atdalījās no nedzirdīgo biedrībām. Diemžēl Padomju Savienībā un arī Latvijā par šo kustību praktiski neko nezināja.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!