<a rel="cc:attributionURL" href="https://unsplash.com/@freestocks"> freestocks.org </a> / <a rel="license" href="https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/">cc</a>
Daktera izrakstītās zāles tev šķiet par dārgu? Nebaidies jautāt pēc to ģenēriskā analoga! Nezinot par šādu zāļu eksistenci, cilvēki gada laikā nevajadzīgi iztērē vairāk nekā 20 miljonu eiro.

1. Kas tās ir?

Kāds ražotājs sintezē preparātu, veic klīniskos pētījumus un izveido zāles. Tām kā jebkuram citam intelektuālam īpašumam ir patenta aizsardzība. Brīdī, kad patenta aizsardzība beidzas (zālēm parasti tie ir desmit gadi), arī cits ražotājs drīkst sākt sintezēt šo ķīmisko formulu un ražot būtībā tādas pašas zāles. Arī ģenēriskās zāles pārbauda, vai tās darbojas tieši tāpat kā oriģinālās zāles. Tā ir zāļu ražotāja atbildība. Plaši lietojamām zālēm ir daudz ģenērisko analogu, bet ir retāk lietojamas zāles, kurām ir grūti izveidot analogu. Tādi, piemēram, ir astmas inhalatori, kur ļoti svarīga ir pati ierīce. Savukārt tabletēm asinsspiediena regulēšanai, holesterīna, cukura līmeņa normalizēšanai ir daudz ģenērisko analogu, kas maksā krietni lētāk un sen izkonkurējuši oriģinālus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!