sāpes, aknu problēmas, nogurums, slimība
Foto: Shutterstock

Blēži, kas cenšas iesmērēt pseidoveselīgus produktus, tos slavējot, ļoti mīl runāt par toksīniem, ar kuriem tavs organisms esot pārpilns – protams, viņu piedāvātais produkts ir tieši tas, kas vajadzīgs, lai toksīnus no organisma dabūtu laukā. Taču, ja aprunāsies ar kādu ārstu, viņš tev pateiks, ka tavā organismā pašā jau ir ultraefektīvs toksīnu izvadītājs, proti, tavas aknas, vēstī "Prevention", atklājot sešas pazīmes, kas liecina, ka ar šo svarīgo orgānu kaut kas nav kārtībā.

Aknas ne tikai strādā kā filtrs, kas attīra asinis no kaitīgām vielām, bet arī ražo hormonus, uzkrāj enerģijas rezerves (glikogēnu), piedalās organismam svarīgu vitamīnu sintēzē un izstrādā žulti, kas palīdz sašķelt uzņemto pārtiku. Un šie ir tikai daži no aknu daudzajiem pienākumiem.

Ņemot vērā aknu nenovērtējamo lomu veselības uzturēšanā, varētu šķist, ka pat mazākās problēmas šī orgāna darbībā uzreiz būtu redzamas kā uz delnas. Tomēr tā nav, "Prevention" pauž Sentluisas Universitātes Medicīnas skolas internās medicīnas katedras profesors Brūss Beikons (Bruce Bacon).

C hepatītu mēdz dēvēt par "kluso slepkavu", jo daudzi cilvēki, kuriem ir šī slimība, ilgu laiku par to pat nenojauš, skaidro Beikons. Tad, kad simptomi jau sāk parādīties, vienalga, vai to cēlonis ir C hepatīts, taukainā hepatoze vai kāda cita aknu kaite, ir ļoti liela iespējamība, ka viss nonācis jau tik tālu, ka sākusies aknu ciroze.

Ciroze ir dažādu aknu slimību un aknu bojājumu gala stadija, "Prevention" skaidro aknu slimību eksperte Džamila Vakima-Fleminga (Jamile Wakim-Fleming) no Klīvlendas klīnikas. Ciroze aknās ir kas līdzīgs artrītam locītavās – ja tā tur iemetas, ir ļoti lielas nepatikšanas. Pacientiem ar aknu cirozi ir paaugstināts aknu vēža attīstības risks, un var būt nepieciešama aknu transplantācija, stāsta Vakima-Fleminga.

Taukainā hepatoze, kas bieži iet roku rokā ar aptaukošanos, ir visbiežākais aknu problēmu cēlonis, norāda Beikons. Tāpat izplatīti iemesli nebūšanām ar aknām ir dažāda veida hepatīti un pārmērīga alkohola lietošana.

Mērenība grādīgo dzērienu lietošanā, veselīgs uzturs un daudz fizisko aktivitāšu ir labākā aizsardzība pret aknu problēmām, norāda Vakima-Fleminga. Savukārt Beikons iesaka regulāri pārbaudīt veselību, apmeklējot savu ārstu un veicot ierastās analīzes, jo to rezultātos ārsts varēs pamanīt rādītājus, kas liecina par kādu aknu vainu.

Lūk, sešas biežas pazīmes, kas var liecināt par problēmām ar aknām!

Vēdera sāpes

Foto: Shutterstock

Sāpes, smaguma, spiedoša vai velkoša sajūta (kā nu katrs to apraksta – katrā ziņā runa ir par diskomfortu) vēdera augšējā labajā kvadrantā, var būt pazīme, ka ar aknām kaut kas nav kārtībā, norāda Beikons. Lai gan aknas plešas gandrīz no viena sāna līdz otram, tām ir ķīļveida forma un resnākais šī orgāna gals atrodas tieši labajā pusē, tādēļ bieža diskomforta sajūta labajā paribē var liecināt par problēmām ar aknām.

Ja aknas ir slimas vai iekaisušas, ļoti iespējams, par to signalizēs diskomforta sajūta labajā paribē. Jāpiebilst, ka aknas pašas par sevi nevar sāpēt, jo tajās nav nervu receptoru. Aknas "sāp" tad, kad slimības vai bojājumu dēļ jau ir kļuvušas lielākas un spiež uz apkārtējiem orgāniem.

Dzelteni acu baltumi vai āda

Foto: PantherMedia/Scanpix

Tavā organismā pastāvīgi noārdās novecojušās asins šūnas, kuru vietā asinsrades orgānos veidojas jaunas, un viens no šī procesa blakusproduktiem ir dzelteni oranžs pigments, ko sauc par bilirubīnu. Ja veselām aknām nav ne mazāko problēmu atbrīvoties no bilirubīna, tad slimības vai bojājumu gadījumā tās ar šo uzdevumu vairs netiek galā, tāpēc bilirubīns uzkrājas asinīs un nogulsnējas ķermeņa audos. Tā ietekmē cilvēka ādas un acu ābolu krāsa var kļūt dzeltenīga. To sauc par dzelti. Tumšs urīns un gaiši izkārnījumi arī ir aknu problēmu pazīme, piebilst Vakima-Fleminga.

Locītavu sāpes

Foto: PantherMedia/Scanpix

Locītavu sāpes, slikta dūša, vemšana un nogurums – tie visi ir savstarpēji saistīti aknu problēmu simptomi, kas jo īpaši raksturīgi autoimūnam hepatītam jeb nezināmas izcelsmes hroniskam, progresējošam iekaisumam aknās, skaidro Vakima-Fleminga.

Autoimūns hepatīts ir aknu slimība, kad imūnā sistēma kļūdas pēc uzbrūk aknu šūnām un audiem. Šī slimība biežāk skar sievietes, taču mēdz piemeklēt arī vīriešus.

Minētās pazīmes raksturīgas arī C hepatītam un citām aknu slimībām.

Zirnekļveida plankumi uz ādas

Foto: Shutterstock

Tā kā slimības vai bojājumu dēļ aknas vairs nespēj pienācīgi attīrīt asinis un pietiekamā daudzumā saražot asinsreces faktorus, var rasties asins recēšanas problēmas, kā ietekmē nereti veidojas zirnekļveida angiomas – līdz 1,5 centimetru lieli, sārti plankumi, kas izskatās kā zirneklīši vai saulītes, skaidro Vakima-Fleminga. Zirnekļveida angiomām ir izteikts, koši sārts centrs, no kura uz visām pusēm iet smalki, sārti "stariņi" vai "zirnekļa kājiņas". Tās visbiežāk veidojas uz krūtīm vai rumpja, bet var būt arī uz sejas, apakšdelmiem un kājām.

Apjukums

Foto: PantherMedia/Scanpix

Slimības vai bojājumu ietekmē aknas var pieļaut pārmērīga vara daudzuma uzkrāšanos asinīs un smadzenēs, saka Vakima-Fleminga. Tas var izraisīt Alcheimera slimībai līdzīgu apjukumu, skaidro aknu slimību eksperte.

Viņa piebilst, ka šāds apjukums raksturīgs jau krietni progresējušai aknu slimībai, kas nozīmē, ka tas diez vai ir pirmais un vienīgais simptoms, ko cilvēks pamana.

Muskuļu izdilšana

Foto: PantherMedia/Scanpix

Liels vēders (kura dēļ sievietēm nereti apvaicājās, vai tik negaida mazuli) un pietūkušas potītes komplektā ar izdilušām, vājām rokām un kājām – tā nereti izskatās cilvēks ar nopietniem aknu darbības traucējumiem, jo tie izraisa šķidruma aizturi organismā un šis šķidrums uzkrājas vēdera dobumā. Reizēm cilvēkam pietūkst arī potītes un pēdas, skaidro Vakima-Fleminga.

Muskuļu izdilšana nereti labi redzama, paraugoties uz cilvēka seju – tā kļūst kalsna, izspiežas vaigu kauli. Bet atkal – šie ir jau ielaistu aknu slimību simptomi, kas nozīmē, ka tie neuzrodas piepeši kā no zila gaisa. Parasti pirms tam ir kādi priekšvēstneši, piemēram, jau minētā diskomforta sajūta vai sāpes labajā paribē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!