Multirezistentā tuberkuloze jeb Kā tu neapzināti vari kaitēt apkārtējiem
Foto: Shutterstock
Multirezistentā tuberkuloze ir tuberkulozes forma, kuras gadījumā baktērijas nereaģē uz standarta tuberkulozes ārstēšanu, proti, tās neizdodas nonāvēt. Lai arī pēdējo desmit gadu laikā saslimstība ar tuberkulozi Latvijā ir mazinājusies (pērn reģistrēts 621 pacients, 2014. gadā – 637), pēc saslimšanas gadījumu skaita joprojām esam trešajā vietā Eiropas Savienībā, bet patlaban lielākais izaicinājums šīs slimības ārstēšanā ir pieaugošā tuberkulozes izraisītāja – mikobaktērijas – rezistence vai nejutība pret esošajiem medikamentiem. "Rutks" piedāvā būtiskākos faktus, kas jāzina par multirezistento tuberkulozi.
  • Tuberkuloze kā infekcijas slimība ir zināma kopš seniem laikiem, taču tikai 1882. gadā tika atklāts šīs slimības izraisītājs, bet medikamentozā ārstēšana sākās pagājušā gadsimta vidū, proti, pēc tam, kad 1945. gadā tika atklāts pirmais prettuberkulozes medikaments.
  • intervijā portālam "Rutks" stāstīja Tuberkulozes un plaušu slimību centra galvenā ārste Andra Cīrule, tuberkulozei ļoti specifisku simptomu nav, proti, tie ir līdzīgi kā citām plaušu slimībām. Parasti ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, svīšana naktīs, nogurums, nespēks, ilgstošs klepus un šķietami neizskaidrojama krišanās svarā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!