29. septembris ir Pasaules sirds diena, un šajā dienā Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) docente, dietoloģe Laila Meija skaidro, kā uzturs ietekmē sirds veselību.
Kā būtiskākos produktus dietoloģe min dārzeņus un augļus, kas jāēd ik dienu un daudz – vismaz puskilograms dienā. Uzturā daudz jālieto olīveļļa un rieksti. "Olīveļļas lietošana uzturā dod būtisku ieguvumu sirds veselībai. Turklāt, to lietojot, svars nepieaug, pat nedaudz samazinās. Ieteicamais daudzums ir vismaz četras ēdamkarotes dienā."
Mērenos daudzumos jāēd siers un dabīgais jogurts. "Jaunākie pētījumi liecina, ka siera lietošana uzturā kopumā ir sirdij labvēlīga. Siers nepalielina svaru un holesterīna līmeni. Arī treknos sierus var ēst. Protams, jāievēro mērenība! Arī dabīgie jogurti nav jāizvēlas ar samazinātu tauku saturu, taču ir jāizvairās no saldajiem jogurtiem. Mērenā daudzumā ir jālieto olas, kas holesterīna līmeni gandrīz neietekmē, putna gaļa un piens."
Jāierobežo sviesta, krējuma, cukura un rafinēto miltu produktu lietošana. "Ikdienā nav vēlams ēst rūpnieciski ražotus konditorejas izstrādājumus – cepumus, bulciņas u. c. Tos vislabāk pagatavot mājās un lietot ne katru dienu," dod padomu dietoloģe. Protams, ir jāierobežo sāls patēriņš un nedrīkst lietot produktus, kuros ir industriālie transtauki, nav jālieto arī palmu eļļa. "Nedrīkst dzert saldinātos dzērienus! Taču glāze sarkanvīna pie ēdiena sirdij nekaitēs," noslēgumā saka RSU docente Laila Meija.