skelets, kauli, osteoporoze
Foto: Shutterstock
20. oktobrī nu jau vairākus gadus arī Latvijā atzīmē Pasaules osteoporozes dienu, kad ar dažādiem pasākumiem veicina sabiedrības informētību par šo bīstamo slimību, kas mūža otrajā pusē skar aptuveni trešdaļu sieviešu un piektdaļu vīriešu un bieži ir cēlonis kaulu lūzumiem minimālas traumas rezultātā vai pat vispār bez tās. "Rutks" atgādina būtiskākos faktus par kaulu trauslumu izraisošo slimību.

1. Osteoporoze ir hroniska un progresējoša slimība, kuras ietekmē kauli zaudē blīvumu, kļūst poraināki un trausli. To dēvē par klusējošo jeb mēmo kaulu slepkavu, jo tā parasti par sevi neliek manīt līdz brīdim, kad pēkšņi notiek kaula lūzums minimālas traumas ietekmē vai vispār it kā bez iemesla. Ir pat gadījumi, kad kaulu trausluma dēļ riba lūst, cilvēkam gultā apgriežoties no viena sāna uz otru, portālam "Rutks" atklāja endokrinologs, Latvijas Osteoporozes un Kaulu metabolo slimību asociācijas prezidents Ingvars Rasa.

2. Osteoporoze attīstās visā skeletā, tāpēc negaidīts lūzums var notikt jebkurā kaulā, tomēr visbiežāk – mugurkaula skriemeļos, gūžas kaulā, apakšdelma un augšdelma kaulos, kā arī ribās. Lai gan līdz pat negaidītam kaula lūzumam osteoporoze parasti neliek sevi manīt, reizēm uz to norāda auguma garuma samazinājums vismaz par trīs centimetriem vai kupra izveidošanās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!