Pasaulē aizvien samilztošās problēmas ar aptaukošanos un to pavadošām slimībām pirms laika lika Pasaules veselības organizācijai (PVO) pārskatīt iepriekš rekomendēto pieļaujamo cukura devu, ko nav ieteicams pārsniegt. Ja agrāk PVO deva zaļo gaismu 50 gramiem jeb 10 tējkarotēm cukura dienā, nu jau labu laiku rekomendē uzņemt ne vairāk kā 25 gramus jeb piecas tējkarotes cukura dienā. Liekie kilogrami diemžēl nav vienīgā pārmērīga cukura patēriņa izraisītā blakne. "Prevention" apkopojis galvenos ieguvumus, atsakoties no cukura lietošanas.
Daudzi ir absolūti pārliecināti, ka lieto gaužām maz cukura, sak, pieberu to tikai tējai un kafijai. Tomēr nereti, kopā ar speciālistu pārskatot ēdienkarti, izrādās, ka ieteicamā norma ir pārsniegta pat vairākas reizes. Ļoti daudz cukura daudzi no mums uzņem ar jau gataviem, rūpnieciski ražotiem produktiem, paši to neapzinoties. Mums bieži vien nav ne jausmas, cik daudz cukura veikalā nopirktais produkts satur. Piemēram, puslitra pudelīte limonādes satur apmēram 50 gramus cukura, tātad, to izdzerot, pieļaujamā dienas deva jau ir pārsniegta divas reizes. Ja dienā izdzer divus litrus limonādes, rēķiniet paši – tie ir 200 grami cukura!
Vislielākā problēma ir tāda, ka cukurs lielā daudzumā ir ne tikai kūkās, saldumos un limonādēs, bet arī produktos, kur tā klātbūtne nav tik acīmredzama, piemēram, salātu mērcēs, kečupos, musli batoniņos, brokastu pārslās un jogurtos, "Prevention" skaidrojusi Ziemeļkarolīnas Universitātes pētniece Elise Povela (Elyse Powell). Tāpēc cukuru, kas pievienots produktam ražošanas procesā, mēdz dēvēt par slēpto cukuru.
Jāpiebilst gan, ka PVO rekomendētajā cukura normā, ko nevajadzētu pārsniegt, netiek ierēķināti dabiskie cukuri, kas no dabas ir daudzos augļos un dārzeņos. Runa ir par rafinēto cukuru, ko pievienojam paši vai pievienojis ražotājs.
Lūk, septiņi "Prevention" komandas, konsultējoties ar speciālistiem un pārskatot pētījumus, apkopotie ieguvumi, atsakoties no cukura lietošanas!
Sirds būs pateicīga
Izslēdzot no uztura cukuru, limonādes un saldumus, risks nomirt no kādas sirds kaites sarūk trīs reizes, atklāts Kanzasā veiktā pētījumā. Kāpēc? "Uzņemtais cukurs pastāvīgi palielina insulīna līmeni, kas aktivizē simpātisko nervu sistēmu, kā iespaidā paaugstinās asinsspiediens un paātrinās sirdsdarbība ," portālam "Prevention" teicis viens no pētījuma autoriem, farmācijas doktors Džeimss Dinikolantino (James J. DiNicolantonio).
"Dažu nedēļu laikā vari sagaidīt, ka LDL holesterīna līmenis asinīs samazināsies par 10 procentiem, bet triglicerīdu līmenis kritīsies par 20 procentiem," tā Dinikolantino.
Nevajadzēs izmantot tīņu pretpiņņu līdzekļus
Atsakies no limonādēm un citiem saldinātiem dzērieniem, un, ļoti iespējams, tev vairs nevajadzēs tik bieži lietot pūderkrēmu un korektoru piņņu maskēšanai.
Diabēts ies secen
Lustigs analizējis cukura patēriņu 175 tautās un pētījuma gaitā nonācis pie secinājuma, ka, ik dienu uzņemot 150 kilokalorijas cukura veidā, ir 11 reizes lielāks 2. tipa cukura diabēta attīstības risks, nekā to vietā uzņemot tās pašas 150 kilokalorijas olbaltumvielu vai tauku veidā. Tāpēc cukurota našķa vietā noteikti prātīgāk izvēlēties riekstus.
Vairāk īstu smaidu
"Prevention" autori izpētījuši, ka cukura labvēlīgais iespaids uz garastāvokli un enerģijas līmeni gan ir visai mānīgs, jo, pārtraucot to lietot, cilvēks sāk justies labāk, nekā jebkad agrāk ir juties, un vajadzība pēc cukura sniegta lādiņa vienkārši izpaliek. Kolumbijas Universitātē veiktā pētījumā noskaidrots – sievietes, kuru uzturā ir daudz cukura un rafinētu graudu produktu (baltmaize, smalkmaizītes u.c.), biežāk cieš no trauksmes, nervozitātes un garastāvokļa svārstībām. Ikreiz, kad moka trauksme vai pasliktinājies garastāvoklis, cilvēks atkal ķeras pie kaut kā salda, un tā tas turpinās bezgalīgi, jo organisma alkas pēc kārtējās cukura devas atkal izraisa trauksmi.
Dienvidū negribēsi snaust
Beidzot atcerēsies, kā sauc priekšnieces vīru