galvassāpes insults
Foto: Shutterstock

Atzīmējot Pasaules insulta dienu*, iedzīvotāji tiek aicināti pievērst uzmanību insulta riska faktoriem un apmeklēt bezmaksas izglītojošus pasākumus, ko rīko pacientu biedrība "ParSirdi.lv" sadarbībā ar Latvijas Kardiologu biedrību un Latvijas Insulta biedrību.

Latvijā ik gadu notiek gandrīz 10 tūkstoši insultu, katru dienu mirst vidēji septiņi cilvēki. "Diemžēl insulta vienībās nereti nonāk cilvēki jau smagā stāvoklī. Pētījumi apliecina, ka 80 procentus insultu būtu iespējams novērst, gan ievērojot veselīgu dzīvesveidu (veselīgs uzturs, regulāras fiziskās aktivitātes, atsacīšanās no kaitīgiem ieradumiem), gan veicot regulāras apskates pie ārsta, lai noskaidrotu savus insulta riska faktorus. Svarīgākie no tiem ir paaugstināts asinsspiediens, cukura diabēts un mirdzaritmija. Vairums iedzīvotāju nemaz nezina, kas ietekmē insulta risku, kā arī nezina to, ka, savlaicīgi saņemot ārstēšanu, insultu var novērst," uzsver Latvijas Insulta biedrības vadītāja, neiroloģe asoc.prof. Evija Miglāne.

Aicinot iedzīvotājus uz izglītojošiem pasākumiem, kuros būs iespēja noteikt mirdzaritmijas un insulta risku, pacientu biedrības "ParSirdi.lv" vadītāja Inese Mauriņa atzīst, ka insults ir nopietna sabiedrības problēma, kas skar gan iedzīvotājus un viņu ģimenes individuāli, gan valsti kopumā. "Mēs dzīvojam ilgdzīvojošā sabiedrībā, kurā arvien palielinās gados vecāku cilvēku skaits. Tāpēc jau no agras jaunības jādara viss, lai saglabātu veselību un vairotu kvalitatīvi nodzīvotu gadu skaitu. Ikviena rokās ir rūpes un atbildība par paša veselību, sākot no veselīga dzīvesveida un beidzot ar regulārām veselības pārbaudēm. Katram, neatkarīgi no vecuma, ir svarīgi zināt un pārbaudīt savus sirds un asinsvadu "veselības skaitļus", tostarp asinsspiedienu, pulsu un holesterīna līmeni!"

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!