29. oktobris ir Pasaules insulta diena. Latvijā katru dienu no insulta mirst vidēji septiņi cilvēki, turklāt 15 procentiem no insulta pacientiem nav vairāk par 45 gadiem. Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes Neiroloģijas un neiroķirurģijas katedras vadītājs, profesors un ārsts Andrejs Millers aicina novērst insulta risku, regulāri pārbaudot savu veselību, un rīkoties ātri situācijā, kad ir aizdomas, ka tuviniekam ir insults.

Insults jeb smadzeņu trieka ir negaidīts smadzeņu asinsrites traucējums, kas rodas, kad nosprostojas vai plīst asinsvadi. Insulta sekas ir neatgriezenisks galvas smadzeņu bojājums.

"Katru gadu pasaulē ar insultu saslimst 15 miljoni pacientu. Viena trešdaļa no viņiem mirst, vēl viena trešdaļa kļūst par invalīdiem. Tas ir liels sociālais slogs un nopietna problēma gan tiem, kuru ģimenē ir pacients ar insultu, gan sabiedrībai kopumā. Arī Latvijā dati nav iepriecinoši – mūsu valstī ik dienu ar insultu mirst aptuveni septiņi cilvēki," stāsta profesors Millers. "Turklāt bieži vien insults ir slimība, ko asociējam ar gados veciem pacientiem, taču 15 procenti insulta pacientu ir līdz 45 gadiem."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!