Katrs otrais smēķētājs cieš no smacējošā bronhīta. Ko darīt?
Foto: Shutterstock

Tā sauktais smēķētāju klepus no rītiem un nespēja uzkāpt pat līdz trešajam stāvam ir problēmas, ar ko saskaras daudzi smēķētāji. Bieži šos simptomus uzskata par normālu parādību, bet patiesībā tie liecina par nopietnu slimību – smacējošo bronhītu jeb hronisku obstruktīvu plašu slimību (HOPS). Ar to dzīves laikā saslimst katrs otrais smēķētājs. Pulmonoloģe Zaiga Kravale atklāj sešus svarīgus faktus, kas smēķētājiem noteikti būtu jāzina, lai glābtu savas plaušas.

Ikvienam, kas vēlas saprast, cik laba tad ir viņu veselība, Kravale iesaka sev uzdot divus vienkāršus jautājumus: vai man no rīta regulāri nav jāatkrēpojas un kurā stāvā, kāpjot pa trepēm, man jāapstājas elpas trūkuma dēļ. Uz jautājumiem jāatbild pavisam godīgi. "Pretēji daudzu smēķētāju uzskatam, klepus no rītiem nav normāla parādība. Ja tas ir ilgstoši, jādomā par hronisku bronhītu," uzsver speciāliste. Viņa norāda, ka veselam cilvēkam arī 50-60 gadu vecumā bez elpošanas grūtībām būtu jāspēj uzkāpt līdz piektajam vai sestajam stāvam. Ja moka elpas trūkums, noteikti jādodas pie ārsta.

Degšanas procesā cigaretē veidojas un smēķētāja plaušās nonāk ap 250 kaitīgu vielu, no tām 69 ir kancerogēnas. Karsto, indīgo tabakas dūmu ietekmē bronhi tiek pakļauti nepārtrauktam termiskam apdegumam un visu laiku atrodas sašaurinātā stāvoklī. Ilgstoši šādi mokot elpceļus, pakāpeniski veidojas neatgriezeniskas izmaiņas – gaisa caurlaidība samazinās tik ļoti, ka cilvēks sāk smakt.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!