"Daudzi cilvēki sākuši satraukties, ka ūdens no plastmasas pudelēm esot kaitīgs, plastmasā esošo vielu dēļ. Tas, ka ir kaitīgi dzert no plastmasas pudelēm, ir pilnīgas muļķības. Īstenībā tas nav kaitīgi. Ja pērkat ūdeni, ko ražo lielas kompānijas, kas ilgstoši darbojas nozarē, uztraukumam nav pamata, protams, nevajag pirkt ūdeni aizdomīga paskata traukos, kas pildīti kādos kaktos," raksta gastroenterologs Anatolijs Danilāns.
Speciālists norāda, ka cilvēka organisms nebūt nav vājš un to nevar uzveikt ūdens no plastmasas pudelēm, kafija vai piparoti ēdieni. Piedāvājam iepazīties ar profesora viedokli pat to, cik stiprs ir cilvēks.
Mēs dzīvojam aizvien ilgāk
Dati liecina, ka cilvēku mūžs kļūst garāks, ne tikai lielākajā daļā pasaules valstu, bet arī Latvijā. Mēs ne ar ko neatpaliekam no citām valstīm, tāpēc rodas jautājums – ja jau mūs visus it kā indē ar plastmasā esošajām vielām, tad kāpēc mēs dzīvojam ilgāk nekā kādreiz? Nesaskatu nekādu vainu ūdenī, kas pildīts plastmasas pudelēs.
Plastmasas pudeļu kaitīgums – baumas
Parādījās runas, ka pudelei sakarstot, ķīmiskās vielas no plastmasas var iekļūt ūdenī, bet, vai tad mēs karsējam plastmasas pudeles? Ar to siltumu, kas rodas pudelei sakarstot saulē, nekāds kaitējums netiek nodarīts. Tās visas ir baumas. Un baumas rodas no daudz kā, man viss mūžs pagājis baumās. Kamēr nav zinātnisku pierādījumu, es baumām neticu, un arī jums iesaku neticēt.
Te gan ir jautājums – kas ir zinātnisks pierādījums? Kam jānotiek, lai es noticētu, ka ūdens plastmasas pudelēs ir nejauks? Ja visā pasaulē tiks pierādīts, ka tie cilvēki, turklāt, liela cilvēku grupa, bars, kuri dzēruši tikai no stikla pudelēm vai no krāna, ir nodzīvojuši ilgāku un veselīgāku mūžu, nekā tie, kuri dzēruši no plastmasas pudelēm. Un nevis viens vai divi cilvēki, bet vesels bars dažādās valstīs un dažādos apstākļos. Var jau pakļūt zem mašīnas, dzerot ūdeni no plastmasas pudeles, un tad kāds pateiks – jā, dzert ūdeni no plastmasas pudeles ir bīstami dzīvībai. Lai noteiktu, vai kaut kas ir kaitīgs vai nav, vajag salīdzināt lielas cilvēku grupas dažādos apstākļos, turklāt, šajā gadījumā vieniem visu mūžu būtu jādzer tikai no plastmasas pudelēm, otriem – tikai no stikla.
Iedodiet laboratorijas pelēm ūdeni no pudeles!
Tas ir veids, kā pārbaudīt visas baumas! Saprotiet, ka lielās, sertificētās firmās, kurās ražo ūdeni, ir veikti dažādi pētījumi – neviens jau neļaus tāpat, bez pārbaudēm, sākt ražot un pārdod ūdeni, vismaz civilizētajās valstīs. Bet tādu izdomājumu un baumu ir daudz. Savā mūžā tādus esmu dzirdējis, vai Dieviņ, cik daudz! Un, kad beigās ķeras klāt zinātniskajiem pētījumiem, no visām baumām čiks vien sanāk.
Skaidrs, ka laboratoriskie pētījumi ar pelēm parāda sliktus rezultātus – pelēm jau tiek dots bisfenols lielās devās, bet, lai viņi iedod pelēm ūdeni no plastmasas pudeles. Nekas tām pelēm nenotiks!
Mēs esam stipri un veselīgi!
Latvijā un daudzviet pasaulē ārpus mediķu vides valda uzskats, ka cilvēki ir ārkārtīgi vārgi radījumi – vai Dieviņ, padzers ūdeni ne no tās pudeles un notirinās kājās! Muļķības! Mēs esam stipri. Lai kaitētu veselībai ar kaut kādām plastmasas pudelēm, ir daudz par maz! Šādas baumas izraisa smaidu!
Es, protams, neapstrīdu, ka ķīmisku vielu lietošana ir kaitīga, ja tās lieto tiešā veidā un lielās devās, bet esmu to mediķu vidū, kuri nenoliedz medikamentu lietošanu. Es arī pats lietoju medikamentus, bet iespējami maz. Neviena plastmasas pudele nevar stāvēt blakus tam kaitējumam, ko mums nodara, piemēram, aspirīns. Katrs medikaments zināmā mērā ir arī inde.
Manā praksē ir daudz pacientu ar kuņģa čūlu, kuras iemesls ir nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi. Aspirīns (askofēns) ir tūkstoškārt bīstamāks – nevajag gan pārprast, esmu gastroenterologs un vajadzības gadījumā lietoju aspirīnu pats un iesaku arī pacientiem, tikai pirms tam rūpīgi izvērtēju, cik daudz katrs cilvēks to var lietot. Un klāt noteikti jālieto citi medikamenti, kas aizsargā kuņģi.
Kuņģi un zarnu traktu nevar sabojāt pat ar piparotu ēdienu vai kafiju
Cilvēki ir stipri – ir ļoti grūti mūsu organismu saindēt ar kaut kādiem ēdieniem vai ūdeni, ļoti grūti. Tad vajag īpaši pacensties – katru dienu pārēsties, pārbarot sevi un dabūt augstu cukura līmeni. Kuņģi un zarnu traktu nevar sabojāt pat ar piparotu ēdienu vai kafiju. Vienīgais, nevajag pārēsties, tad būs liekās kalorijas, un tas jau radīs citas problēmas.
Cilvēkiem jau šķiet, sabeidzu kuņģi no tā, ka ieēdu kaut ko treknu. Lielākajā daļā gadījumu tā nav taisnība. Cita lieta – alkohols, pilna nodaļa ar slimniekiem, kuri ir nodzēruši savas aknas, aizkuņģa dziedzeri un pat sirdi. Arī cigaretes, kas bojā asinsvadus, tās gan ir indes.
Ūdeni jādzer tik, cik gribi, un vēl nedaudz
Nevajag baidīt sevi ar plastmasas pudelēm. Tās ir muļķības! Jāsaka, ka muļķības ir arī obligātais ūdens daudzums, kas dienā it kā jāizdzer. Vieni dietologi saka divus litrus vajag, citi saka – trīs. Ūdens ir laba lieta, tas ir vajadzīgs, bez ūdens, tāpat kā bez daudz kā cita, mēs nevaram izdzīvot, bet pie manis nāk daudzi pacienti, kuri saka – dakter, es nevaru tos divus litrus izdzert, man slikti paliek! Tad parasti saku, ka nevajag obligāti divus litrus – dzer, cik gribi, un vēl bišķiņ! Ja kādam gribas, var izdzert arī trīs un četrus litrus – dzeriet droši, izčurāsiet! Var dzert arī gāzēto ūdeni! Visā pasaulē dzer bez ierobežojumiem un nevienam nekas slikts nav noticis. Vienīgais, kas var notikt, uzpūsties vēders, bet no tā neviens nemirst!