neirologs kājas pārbaude
Foto: Shutterstock

Multiplā jeb izkaisītā skleroze ir hroniska slimība, kas skar galvas un muguras smadzenes, tās laikā jāpiedzīvo nevienmērīgas lēkmes, skaidrots Latvijas Multiplās sklerozes asociācijas (LMSA) mājaslapā. Šī slimība nav lipīga un to nevar nodot līdzcilvēkiem. Multiplā skleroze ir autoimūna slimība. Tas nozīmē, ka organisms neatšķir savas no svešām šūnām, tāpēc uzbrūk arī savām šūnām. Slimību var ārstēt, uzlabojot pacienta dzīves kvalitāti, bet nevar izārstēt pilnībā.

Pasaulē ar multiplo sklerozi slimo aptuveni 1,2 miljonu iedzīvotāju. To bieži diagnosticē jauniem cilvēkiem (vidēji 31 līdz 33 gadu vecumā). Saslimt var jebkurš, bet lielāks risks ir saslimt to valstu, kas atrodas tālu no ekvatora, iedzīvotājiem. Eiropa ir viena no tām zonām, kur slimības izplatība ir liela un no multiplās sklerozes cieš vairāk nekā 30 cilvēki uz 100 000 iedzīvotāju.

Lai ietekmētu slimības attīstību, ārstēšana jāveic jau tās agrīnajā fāzē. Multiplās sklerozes simptomus var būt ļoti sarežģīti pamanīt, jo slimības sākumā tie var būt nepastāvīgi. Lai palīdzētu laikus atklāt slimību un uzsākt tās ārstēšanu, "Prevention" ir apkopojis piecus biežāk pamanītos simptomus, kas par to liecina.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!