vientuliba sieviete blonda sāpes
Foto: PantherMedia/Scanpix
Pirmsmenstruālais sindroms jeb PMS ir problēma ar, ko savas dzīves laikā saskaras gandrīz ikviena sieviete. Ar to bieži izskaidro sievietes garastāvokļa svārstības un nereti uzskata par nenovēršamu. Tomēr tā izraisītos simptomus ir iespējams mazināt un pat novērst. Lai to izdarītu, ir nepieciešams tos atpazīt un meklēt palīdzību – bieži pietiek ar izmaiņām dzīvesveidā, bet dažos gadījumos nepieciešama nopietnāka ārstēšana.

Ginekoloģe un psihoterapeite Gunta Frīdenberga atklāj, ka sievietes bieži runā ar ārstu par PMS. Tiesa, parasti vizītes mērķis ir cits, tomēr tās laikā sieviete pastāsta par slikto pašsajūtu un tad kopā ar ārstu sāk meklēt risinājumu. Frīdenberga norāda, ka viņas praksē nav bijis daudz ļoti smagu PMS gadījumu – lielākā daļa sieviešu var mazināt tā simptomus un uzlabot savu dzīvi ar izmaiņām uzturā vai dzīvesveidā. Ārste gan ir saskārusies arī ar smagākiem gadījumiem, kad sievietei nepieciešams sniegt kombinētu terapiju un izrakstīt arī vājus antidepresantus.

Gadījumos, ja novēro PMS simptomus, kas būtiski ietekmē tavu ikdienu un ko nav iespējams mazināt ar vienkāršām izmaiņām dzīvesveidā, vērsies pie ģimenes ārsta vai ginekologa. Ģimenes ārsts parasti ieteiks apmeklēt ginekologu, kas tad arī meklēs risinājumu, Gadījumos, kad PMS atstāj nopietnu ietekmi uz garīgo labsajūtu un citādāk palīdzēt nav iespējams, ārsts nosūtīs pie psihoterapeita, kas pēc stāvokļa izvērtēšanas, var izrakstīt vajadzīgos medikamentus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!