Sabiedrībā laiku pa laikam uzvirmo diskusijas par solāriju kaitīgumu. Vai patiešām tie ir tik bīstami? Vai eksistē veidi, kā sauļoties, nekaitējot savai veselībai? Speciālisti šajā jomā ir skarbi, norādot, ka tāda jēdziena kā veselīga sauļošanās solārijā vienkārši nav. Nepastāv ne ieteicamais laiks, ko tajā pavadīt, ne veselīgi krēmi, ko lietot, lai uzlabotu ādas stāvokli. Jāpiebilst, ka lielākā daļa apgalvojumu par solāriju pozitīvo ietekmi ir mīti, bez jebkāda zinātniska pamatojuma.
"Sauļoties solārijā ir kā peldēties baseinā, kas pilns ar krokodiliem. Tas var būt interesanti, patīkami un aizraujoši, bet tu nekad nevari zināt, kurā brīdī kāds no krokodiliem tev nokodīs roku vai kāju," norāda ārsts un biedrības "Dermatologi pret ādas vēzi" valdes priekšsēdētājs Raimonds Karls.
Solārija apmeklēšana ir kaitīga vienmēr
Viņš arī norāda, ka saules un solārija kaitīgums nav salīdzināms atšķirīgo UV viļņu garumu dēļ. Solārijos izmanto galvenokārt UV A tipa starojumu. B tipa UV starojums solārijos ir pavisam neliels. Atrodoties saulē, cilvēks saņem B tipa starojumu. Pirms kāda laika solāriju ražotāji uzsvēra, ka solārijos neizmanto kaitīgos B starus, lai arī A tipa starojums nebūt nav veselīgāks.
Arī uzskats, ka solārijā iespējams uzņemt D vitamīnu, ir mīts. Speciālists norāda, ka to sintezē tieši B tipa UV stari, kuru solārijos nav. Gadījumiem, kad cilvēkam trūkst D vitamīna, viņš iesaka to uzņemt ar uzturu un neriskēt ar savu veselību. Jau rakstījām, ka D vitamīnu ir iespējams uzņemt ar dažādu produktu palīdzību. Plašāk par saules vitamīnu lasi šeit.
Speciālists norāda, ka solāriju intensitāte gan ir salīdzināma ar saules gaismu. Sauļoties solārijā ir tikpat kaitīgi, kā vasaras vidū brīdī, kad saules intensitāte ir visaugstākā, atrasties Sicīlijā vai Austrālijā.
Krēmi padara sauļošanos drošāku un citi mīti par solārijiem
Eksistē arī vairāki citi mīti, ko radījuši sauļošanās industrijas pārstāvji, uzsver "Prevention". Viens no tiem ir uzskats, ka sauļošanās solārijā ir bīstama tikai tad, ja āda pēc apmeklējuma kļūst sarkana. Speciālisti uzsver, ka drošs iedegums nepastāv. Nav būtiski, vai āda kļūst sarkana, zeltaini brūna vai zaļa, jebkuras izmaiņas norāda, ka UV starojums ir atstājis kaitīgu ietekmi.
Tāpat der atcerēties, ka arī vislabākās kvalitātes solāriji nodara kaitējumu tavai ādai. Ja sauļošanās salona pārstāvji mēģina iegalvot, ka tajā esošie solāriji ir drošāki, jo ir kvalitatīvāki, netici – UV stari ir vienādi kaitīgi neatkarīgi no tā, cik moderns un kvalitatīvs ir to avots. Arī apgalvojums, ka solārijā uzņemtais D vitamīns atsver kaitējumu veselībai, ir muļķības. Iespēja uzņemt D vitamīnu solārijā ir niecīga vai vienāda ar nulli.
Speciālisti arī uzsver, ka pamata iedeguma iegūšana pirms došanās atvaļinājumā vai vasaras sezonas sākuma nepadarīs atrašanos saulē drošāku. Iegūstot pamata iedegumu un pēc tam dodoties saulē, tu nepamanīsi ādai nodarītos bojājumus, bet tas nenozīmē, ka to nebūs. Iespējams, ka panāksi pretēju efektu, jo mazāk rūpēsies par savas ādas aizsardzību.
Tam, ka apsārtums un iedegums ir dabīga reakcija un UV starojumu, speciālisti piekrīt. Viņi gan norāda, ka dabīga reakcija ir arī ievainojumu sadzīšana, tomēr cilvēki sevi apzināti nesavaino, šādu rīcību pamatojot ar to, ka sāpes un dzīšanas process ir dabīgi. Nav iemesla darīt pāri savam ķermenim, lai piedzīvotu kaut kādu dabīgu reakciju.
Solārijs neuzlabo ādas stāvokli un liek tai novecot
Protams, nedaudz saules gaismas ir nepieciešams ikvienam, bet sauļošanās, līdz kļūsti zeltaini brūna vai apdedz, noteikti nodarīs vairāk ļauna nekā laba. Pārmērīga atrašanās saulē tavu ādu bojās, bet sauļošanās solārijā ir kaitīga jebkurā daudzumā.
Apdegumi ir pamanāmākais sauļošanās efekts, no kā cilvēki cenšas izvairīties. Sāpes, nieze un citas nepatīkamas sajūtas pēc apdegumiem cilvēki jūt vien dažas dienas, bet kaitīgā ietekme uz ādu iedarbosies vēl ilgi pēc tam. Iedegums ir ādas aizsargreakcija uz bojājumiem, un tas nozīmē, ka āda ir traumēta pat tad, ja neesi apdegusi, bet vienkārši nosauļojusies.
Visbīstamākais, ko var izraisīt sauļošanās, ir ādas vēzis. Par laimi, ar to nesaskaras visi, tomēr ir lietas, ko piedzīvo ikviens sauļošanās cienītājs. Sauļošanās liek ādai izskatīties daudz vecākai, nekā tai vajadzētu būt, veicina krunciņu un vecuma plankumu veidošanos, palielina poras un liek ādai izskatīties nespodrai.