Uzturs ir ļoti būtisks faktors gan vēža profilaksei, gan mēģinot no šīs slimības atlabt, skaidro Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes Sporta un uztura katedras docente, dietoloģe Laila Meija. Ir zināms, ka pareizs uzturs var samazināt iespēju saslimt ar vēzi pat par 30 procentiem. Arī atlabšanas procesā tam ir liela nozīme. Tā kā nepareizs uzturs var arī kaitēt, speciāliste iesaka nepaļauties uz nepārbaudītām diētām un uztura bagātinātāju brīnumaino ietekmi.

Kad onkoloģiskajam slimniekam ir noteikta diagnoze un sākas ārstēšana, ir ļoti svarīgi, lai pacients ir pēc iespējas labākā fiziskā stāvoklī un lai viņam nebūtu malnutrīcijas. "Malnutrīcija ir svara zudums kopā ar organisma strukturālām izmaiņām, kas ir muskuļu masas zudums un citas problēmas. Ja ir malnutrīcija un pēc tam seko operācija, tad būs daudz vairāk komplikāciju pēc operācijas un būs ilgāka atveseļošanās, savukārt staru terapijai un ķīmijterapijai būs daudz vairāk blakusefektu un mazāka iedarbība," skaidro Meija, piebilstot, ka tieši tāpēc ļoti vēlama ir individuālā konsultācija pie uztura speciālista, kā arī medicīniskais papilduzturs zondē vai vēnā.

Onkoloģiskajiem slimniekiem ir svarīgi sekot līdzi ēdienkartei un neaizrauties ar zinātniski nepamatotām diētām un uztura bagātinātājiem, kuru efekts nav pierādīts. "Ļoti bieži slimnieki ar onkoloģiskajām slimībām ir izmisuši un meklē brīnumu, pievēršoties daudzām, es teiktu, dīvainām un zinātniski nepamatotām diētām. Rezultātā cilvēks sev kaitē, jo vēl vairāk veicina organisma bojāeju. Kad uzturs ir pārāk nabadzīgs, netiek saņemtas uzturvielas un olbaltumvielas, organisms sāk izmantot pats sevi," brīdina dietoloģe.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!