skumjas vientulība sieviete saulriets
Foto: Shutterstock
"Mana situācija ir tāda ļoti interesanta – starp debesīm un zemi. Es nesaprotu, kas vispār notiek, bet nu es tā ļoti vīrišķīgi cenšos tikt ar to visu galā, pēc iespējas minimālāk apgrūtināt citus cilvēkus sev apkārt," stāstu par sevi iesāk Santa. Viņai ir noteikta diagnoze – olnīcu vēzis ceturtajā stadijā ar metastāzēm pa visu ķermeni. Saskaņā ar ārstu prognozēm, viņai jau vajadzētu būt mirušai.

Santas dienas aizrit, gaidot nāvi. Vairākas nedēļas viņa pat pavadīja īpašā aprūpes iestādē, kur apmācīts personāls palīdz cilvēkiem savas pēdējās dienas aizvadīt ar cieņu, tomēr Santa nenomira prognozētajā laikā un atgriezās mājās. Santa nāvei ir gatava, un vienīgais, ko viņa vēlas – lai pēdējās dienas būtu mierīgas un bez sāpēm. No ciešanām viņu sargā morfijs

Ja jau tu visu esi izdarījusi, tad jāiet citi ceļi, jāiet uz citiem medību laukiem, bet nevar jau tik viegli arī – hops un hops un trallalā!
Santa

Vēzis ir visur, un atbrīvoties no tā nevar

Šī ir jau otrā reize, kad Santai noteikta diagnoze "vēzis". Pirmo reizi viņa ar ļaundabīgo audzēju cīnījās 90. gadu beigās. "Tajā laikā man praktiski visu izņēma ārā pa sieviešu līniju. Un diezgan veiksmīgi tas viss notika," atceras Santa. Kādu laiku pēc tam viņa pārvācās uz Lielbritāniju, padzīvoja tur kādu laiku un tad atkal atgriezās Latvijā.

2010. gadā ekonomiskie apstākļi viņu mudināja vēlreiz pārcelties un Lielbritāniju. Tur Santa pastrādāja dažādās vietās un pat atvēra savu veikaliņu, kur tirgoja Latvijā ražotus produktus. Dažus gadus vēlāk pasliktinājās Santas veselība un viņai nācās slēgt veikalu: "Es veselības dēļ vairs nevarēju. Man bija bieži jāslēdz veikals, jo meitenes ne vienmēr varēja atnāk palīgā, bet man tik bieži bija tās vizītes pie ārstiem – tad šis un tad tas."

Viņš ir visur, bet nav nekur. Pie liesas ir, pie aknas ir, pie taisnās zarnas ir, visur ir tās šūnas, bet viņu nevar operēt, nevar neko darīt.
Santa

Diagnozi viņai nenoteica uzreiz. Kad tas beidzot notika, ārstēšanas iespējas bija ierobežotas. "Viņš ir visur, bet nav nekur. Pie liesas ir, pie aknas ir, pie taisnās zarnas ir, visur ir tās šūnas, bet viņu nevar operēt, nevar neko darīt. Es izgāju visu, ko man ārsti teica, kas man ir jāiziet," stāsta Santa.

Santai ir izveidojusies arī cista, kas būtiski ietekmē vēdera izeju un zarnu darbību un kuras operēšanu ārsti uzskata par pārāk bīstamu. "Viņa tur ir uztaisījusi savu republiku," nosaka Santa. Papildus ārstu ieteiktajiem līdzekļiem, viņa ir izmēģinājusi arī tautas metodes.

"Es tāda apjukusi galīgi esmu, izsista no rāmjiem. Es savā dzīvē nekad tāda neesmu bijusi. Es esmu pavisam cits cilvēks," savu situāciju raksturo Santa. Viņa ir bāla un vārga, pat nelielas fiziskas aktivitātes Santai sagādā grūtības. Kādreiz viņa varēja strādāt četros darbos vienlaikus, bet tagad viss, ko Santa vēlas, ir pagulēt un atpūsties.

'Miršanas mājā' Santu nepatur

Foto: DELFI
"Tad viņi (ārsti) no tā hospitāļa tur fiksi, mudīgi "izštukoja", ko nu tur tādu Mirtanti turēs, nav jēgas… Izrakstīja man drausmīgi daudz antibiotiku – mājās stāv veseliem kušķiem. Teica – dzer antibiotikas un izbaudi katru brīdi dzīvē. Viņi nevarēja vairs neko vairāk piedāvāt. Tad mani aizveda uz hosteli – uz miršanas māju. Tā šeit dara. Tad, kad nevar vairs neko palīdzēt, ved uz tādām vietām, kur palīdz pēdējā brīdī nomazgāties," par to, kas notika pēc diagnozes uzstādīšanas, stāsta Santa.

"Aizveda mani uz to miršanas māju. Tur arī atmosfēra ir tāda. Māsiņas ienāk istabā, paver durvis un lūr, vai tu tur vēl kusties vai nekusties. Tā atmosfēra briesmīga bija. Man bija visādi veci cilvēki riņķī, un es tur viena pati jaunā zebiekste ielikta iekšā pa to vidu. Paiet trīs nedēļas, paiet vairāk, un viņi skatās, ka es netaisos mirt. No ko, saka – jāsūta mājās," viņa atceras.

Mammai tur nepatika, jo nevarēja ne kleitas vilkt, un nekā interesanta tur nebija. Ballīti vajag. Aizbraukt pie večukiem izdancināties. Mana mamma jau ir ballīšu meitene.
Santa
Jāpiebilst, ka Santai pat vietā, kur viņu aizveda nomirt, bija ļoti aktīva sociālā dzīve. Kad draugi un radi uzzināja, kur viņa atradās, brauca ciemos un mēdza palikt arī pa nakti. Meita ar vīru ciemojās katru vakaru, draudzenes no dažādām pilsētām regulāri viesojās, bet mamma pie meitas dzīvoja trīs dienas pēc kārtas. "Mammai tur nepatika, jo nevarēja ne kleitas vilkt, un nekā interesanta tur nebija. Ballīti vajag. Aizbraukt pie večukiem izdancināties. Mana mamma jau ir ballīšu meitene," nosmej Santa.

Pēdējās nedēļas vieglākas dara morfijs

Foto: AFP/Scanpix
Vienīgais līdzeklis, kas no ārstu ieteiktā Santas stāvokli kaut nedaudz atvieglo, ir antibiotikas un pretsāpju līdzekļi un daži citi medikamenti. Antibiotikas, pēc sarunas ar ārstu, viņa lietot pārtrauca, jo nejuta, ka zāles nestu rezultātu, un arī speciālisti atzina, ka to lietošanai īsti jēgas nav.

"Ir pienācis brīdis, kad visa ir gana. Cik tad ilgi var sāpēt? Ārsti uzskata, ka ir jādara viss iespējamais, lai es justos labi savā pēdējā laikā," stāsta Santa. Sāpju mazināšanai viņa lieto morfija plāksterus. Reizē ar morfiju viņa lieto arī līdzekļus, kas maina tā ietekmi uz organismu, palīdzot izvairīties no sliktas dūšas un, kā Santa pati saka, "dažādiem gļukiem".

Morfijs viņai mājās ir ne tikai plāksteru veidā. Neizturamu sāpju mazināšanai viņai ārsti ir sagādājuši arī tabletes. "Tad man vēl ir tāda pudelīte interesanta. Es domāju Latvijā tādas nedod līdzi, bet es varu paņemt rokassomiņā un aiziet uz teātri," par morfiju stāsta Santa. To, kad viņa nomirs, viņa nezina. Pirms trim gadiem ārsti sacīja, ka viņai atlikuši mēneši, bet šī gada sākumā viņai solīja dažas nedēļas.

Pieņemt nāvi un sākt to gaidīt

Foto: Shutterstock
Jautāta par to, kā tas ir, zināt, ka drīz mirsi, Santa atbild: "Tas ir tā – tev nosaka laiku, tu pēc tam izej uz ielas un nevari saprast, kas jādara: vai ir jāiet pāri ielai, neskatoties, kāda gaisma, vai vienkārši jāsaņemas un jāiet tālāk." Tad, kad Santai vēzi atklāja pirmo reizi, viņa reaģēja daudz emocionālāk: "Tad es gāju pa ielu un kliedzu balsī skaļi jo skaļi. Es domāju – kāpēc ar mani, kāpēc es, ko es esmu izdarījusi? Ko es nepareizi daru? Ko es dzīvē esmu tādu sadarījusi, ka man tagad šāds pārbaudījums? Es gāju pa ielu un balsī bļāvu. Man bija vienalga, ka cilvēki un mani skatās kā uz vājprātīgu. Kā es jutos, tā es arī izpildījos…"

Arī pirms trim gadiem, kad ārsti sacīja, ka palikuši vien daži mēneši, Santa vēl nebija gatava atvadīties no šīs pasaules: "Toreiz domāju – "ņifiga" nebūs! Nebūs nekādi trīs mēneši! Ko viņi te iedomājas?! Tad mēs ar draudzeni atbraucām mājās un divatā izdzērām "Jack Daniel's". Un kur tad es šitā varu nomirt, ka tik šausmīgi daudz kas vēl ir jāizdara? Tagad man šķiet, ka tikai maziņa, maziņa astīte ir palikusi vēl, kas nav pabeigta."

Tev ir jāapzinās, ka cilvēks pasaulē vispār nav nekas… Cilvēks ir puteklis. Vienā dienā tev uzpūš, un tu aizlido un tu vairāk neesi. Tā ir tā sajūta, ka tu zini, ka tev ir jāmirst, bet nu es esmu pieņēmusi.
Santa
Tagad Santa nāves tuvumu ir pieņēmusi. "Vispirms tas ir jāsaprot. Tas ir jāsagremo pašam galvā," viņa stāsta, "Tev ir jāapzinās, ka cilvēks pasaulē vispār nav nekas… Cilvēks ir puteklis. Vienā dienā tev uzpūš, un tu aizlido un tu vairāk neesi. Tā ir tā sajūta, ka tu zini, ka tev ir jāmirst, bet nu es esmu pieņēmusi. Es domāju, ka es labāk mirstu tagad, ja man ir tāda iespēja nomirt. Es labāk mirstu tagad, jo es savā dzīvē esmu izgājusi visam cauri, visiem etapiem, un man nav tālāk vairāk mērķu, ka es gribētu tagad kaut ko darīt, lai es varētu pierādīt kaut ko atkal no jauna. Es negribu.

Viss it kā ir bijis. Es tikai gribu, lai tās pēdējās dienas… Lai viņas nebūtu sāpīgas, lai viņas nebūtu ilgas, lai viņas nevelkas garumā… Reizēm es arī sēžu un runāju "Nu, Dieviņ, ja es esmu vajadzīga, nu tad ņem mani… Kāpēc tu mani neņem, ja tu šitā esi tik tuvu mani jau paņēmis?" Es jau esmu tā kā samierinājusies ar to."

Par to, kur viņa rod mieru un spēku tik atklāti runāt par nāves tuvumu, Santa atklāj: "Es par sevi domāju – varbūt, ka es visu esmu izdarījusi… Varbūt, ka pietiek. Tas dod tādu mieru. Ja jau tu visu esi izdarījusi, tad jāiet citi ceļi, jāiet uz citiem medību laukiem, bet nevar jau tik viegli arī – hops un hops un trallalā!"

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!