Plaušu vēzis arī saslimstības ziņā ir viens no izplatītākajiem ļaundabīgo audzēju veidiem pasaulē un Latvijā. Kaut arī lielākais riska faktors saslimšanai ar plaušu vēzi joprojām ir smēķēšana, mūsdienās ar šo vēzi saslimst arī nesmēķētāji un diemžēl arī gados jauni cilvēki. Rīgas Stradiņa universitātes lektors un ķirurgs Ints Siliņš stāsta, ka ir vairāki plaušu vēža veidi, un atgādina, kā no tiem izvairīties, kā arī kādas ir modernākās plaušu vēža diagnostikas un ārstēšanas metodes.

Lai gan smēķēšana joprojām ir galvenais plaušu vēža riska faktors, lai no tā izvairītos, ir jādomā arī par apkārtējās vides ietekmi – par to, ko elpojam, ko ēdam un cik daudz mūsu ikdienā ir stresa. Piemēram, adenokarcinoma, kas ir nesīkšūnu plaušu vēža veids, mēdz būt arī nesmēķētājiem, un diemžēl šī audzēja īpatsvars starp citiem pēdējos gados pieaug.

Siliņš skaidro, ka ir dažādi plaušu vēža veidi. Divas klīniski nozīmīgākās grupas ir nesīkšūnu un sīkšūnu plaušu vēzis, un katram no tiem ir sava daba. Starp nesīkšūnu plaušu vēžiem, kas ir biežāk sastopamie, izdala plakanšūnu vēzi, adenokarcinomu un dažus retāk sastopamus audzējus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!