Bērnu dzina prom no dārziņa. Jekaterīnas stāsts par meitas dzīvi ar celiakiju
Foto: Privātā arhīva foto

Visā pasaulē maijs tiek uzskatīts par celiakijas atpazīstamības mēnesi, tomēr netrūkst cilvēku, kas par šo slimību nezina praktiski neko. Tāpat nereti izpratne par šo slimību ir greiza. Lai saprastu, ko tad īsti nozīmē celiakija, uz sarunu aicinājām vienu no biedrības "Dzīve bez glutēna" dibinātājām Jekaterīnu Kosmačevu. Viņa audzina meitu, kas cieš no šīs slimības.

Jekaterīna skaidro, ka celiakija nozīmē, ka cilvēka organisms nespēj pārstrādāt glutēnu. Nokļūstot zarnās, tas bojā gļotādas bārkstiņas, tādējādi kavējot barības vielu uzsūkšanos. Celiakijas slimnieki nedrīkst lietot uzturā produktus, kas satur glutēnu – miltus un to produktus, dažādas mērces, desas un daudz ko citu. Vairāk par to, kas ir celiakija un kā tā izpaužas, vari lasīt šeit.

Dzīve ar šo slimību nav viegla ne bērniem, ne pieaugušajiem – tā ietekmē ne vien veselību un ēšanas paradumus, bet arī sociālo dzīvi. Jekaterīna atceras, ka viņas meita gandrīz palika bez bērnudārza savas veselības dēļ. Tāpat reiz viņa bija vienīgais bērns, ko neielūdza uz klasesbiedra dzimšanas dienas svinībām – organizēt, lai arī meitene varētu svinību laikā kaut ko ēst, šķita pārāk sarežģīti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!