'Ātras kājas', lietojot antibiotikas. Kāpēc tā notiek un kā izvairīties
Foto: PantherMedia/Scanpix
Lai arī netrūkst gadījumu, kad bez antibiotiku lietošanas uzlabot veselības stāvokli ir teju neiespējami, tām bieži ir arī nepatīkamas blaknes. Tā kā antibiotikas nonāvē arī mikroorganismus, kas palīdz nodrošināt dažādas organisma funkcijas, to lietošana var izraisīt caureju.

Kā skaidro infektoloģe Gunta Laizāne, jau pats nosaukums "anti-biotika" nozīmē – pret dzīvo. Antibiotikas palīdz uzveikt ne tikai slimību izraisītājus, bet arī nonāvē daļu labo mikroorganismu, kas rūpējas par mūsu labsajūtu un to, lai organisma sistēmas strādātu nevainojami. Viens no biežākajiem nepatīkamajiem antibiotiku blakusefektiem ir problēmas ar vēdera izeju.

Cilvēka barības vadu, kuņģi, zarnu traktu klāj sargājošās gļotādas, kas ir ļoti jutīgas. Ja kādu iemeslu dēļ tiek izjaukts balanss gremošanas sistēmā, zūd labo un slikto mikroorganismu balanss, savairojas mikrobi, kas bojā zarnu sieniņu un pastiprina ūdens un sāļu izvadīšanu no organisma caur zarnām. Tiek traucēti arī gremošanas un uzsūkšanās procesi zarnās, tostarp vitamīnu un mikroelementu uzsūkšanās, kas ievērojami samazina imūnās sistēmas aizsargspējas. Cilvēks to tūdaļ izjūt, un visbiežāk problēma izpaužas kā caureja jeb diareja.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!