Ja āda vienkārši ir sausa, tās stāvokli var uzlabot, lietojot mitrinošus krēmus. Gadījumā, ja tie nepalīdz, ir jāmeklē speciālista palīdzība. Piedāvājam iepazīties ar sešām dažādām problēmām, par ko varētu liecināt sausa āda, kā arī citiem simptomiem, kas palīdzēs saprast – ādas sausumu izraisa nepareiza kopšana vai nopietnākas veselības problēmas.
Un atceries, ka par ādas sausumu nevajadzētu satraukties tikai sievietēm. Tā var liecināt arī par veselības problēmām, kas skar vīriešus un var ietekmēt viņu pašsajūtu un veselību ilgtermiņā.
Cukura diabēts: sausa āda, slāpes un svara zudums
Tas nav nekas neparasts, ja cukura diabēts ietekmē tavas ādas stāvokli, skaidro "Prevention". Tad, ja tavās asinīs ir paaugstināts cukura līmenis, organisms ātrāk zaudē šķidrumu. Tas arī izraisa ādas sausumu. Tāpat diabēts traucē svīšanas procesus, samazinot uz ādas nonākušā šķidruma daudzumu. Gadījumos, kad āda kļūst patiešām sausa, tā sāk sprēgāt un ir pakļauta bīstamu infekciju riskam.
Jāpiebilst, ka sausa āda ļoti reti ir vienīgais simptoms, kas liecina pat to, ka personai ir cukura diabēts. Par šo slimību liecina arī neveldzējamas slāpes un neizskaidrojams svara zudums. Cilvēkam bieži nepieciešams urinēt viņu māc milzu izsalkums. Bieži sastopami simptomi ir arī nespēks un redzes pasliktināšanās. Diabētu iespējams diagnosticēt, veicot asinsanalīzes.
Pastāv divu tipu cukura diabēts. Par šiem slimības veidiem un to atšķirībām, kā arī citām pazīmēm, tu vari lasīt šeit.
Problēmas ar vairogdziedzeri: nogurums, aukstuma sajūta un depresija
Vairogdziedzeris ir orgāns, kas rada organisma šūnu darbībai nepieciešamus hormonus. Kad šo hormonu organismā ir pārāk maz, organisma darbība palēninās, norāda "Prevention". Tas nozīmē, ka cilvēkam biežāk salst, palielinās nogurums, pasliktinās atmiņa, var parādīties aizcietējums vai pat depresija. Viens no simptomiem, kas liecina par vairogdziedzera problēmām, ir arī sausa, raupja un zvīņaina āda.
Vairogdziedzera problēmas var diagnosticēt, veicot vairākas asinsanalīzes. Parasti tās ārstē ar ārsta izrakstītiem medikamentiem, kuru uzdevums ir normalizēt hormona līmeni. Tāpat tu sev vari palīdzēt, veicot vairākas izmaiņas dzīvesveidā, piemēram, palielinot uzņemtā joda, selēna un cinka daudzumu ikdienā.
Pazemināts testosterona līmenis: sausa āda un zems libido
Testosterons ir vīrišķais dzimumhormons, ko izdala sēklinieki un virsnieru garoza. Tā trūkums ne tikai izmaina vīrieša uzvedību un emocionālo pašsajūtu, bet arī veselības stāvokli. Kā skaidro "Everyday Health", par zemu šī hormona līmeni liecina vairāki simptomi, bet to diagnosticē ar asinsanalīžu palīdzību.
Par šī hormona trūkumu var liecināt nomāktība, vājums, zems libido un sausa āda. Pastāv arī vairāki simptomi, kas būtiski ietekmē vīrieša dzīves kvalitāti, piemēram, zems testosterona līmenis var padarīt kaulus trauslākus, radīt grūtības zaudēt svaru, kā arī radīt sirds problēmas un palielināt sirdstriekas risku. Tāpat testosterona trūkums var nervu sāpes vai nejutīgumu, kā arī pasliktināt atmiņu un spriestspēju.
Vairāk par vīrišķo dzimumhormonu un ar to saistītajiem mītiem ir iespējams uzzināt šeit.
Problēmas ar nierēm: grūtības koncentrēties, nespēks un tūska
Nieru problēmas skar ļoti daudzus cilvēkus, bet liela daļa par to nezina, jo simptomus, kas liecina par to, ka nieres nav veselas, bieži saista ar citām veselības problēmām, raksta "Prevention". Šīs pazīmes ir: nespēks, grūtības koncentrēties, miega traucējumi, bieža urinēšana un tūska. Arī sausa un niezoša āda var liecināt par problēmām ar nierēm – šis simptoms parādās tad, kad nieres vairs nespēj noturēt pareizu minerālvielu un uzturvielu līmeni asinīs.
Jāpiebilst gan, ka visi šie simptomi parādās tad, kad nieru veselība jau ir ievērojami pasliktinājusies. Pārliecināties par to, ka nepatīkamās sajūtas rada nieres, var, veicot analīzes.
Nieru veselību var uzlabot un dažādām problēmām izvairīties ir iespējams, veicot vienkāršas izmaiņas savā ikdienā, piemēram, kustoties, pievēršot uzmanību miega režīmam un uzlabojot savu uzturu. Plašāk par to šeit. Par ieradumiem un darbībām, kas var sabeigt nieres, lasi šeit.
Ādas vēzis: sauss, biezs un zvīņains ādas plankums
Melanoma nav vienīgais ādas vēzis. Vēl viens ļoti izplatīts ādas audzēja veids ir plakanšūnu karcinoma. Biezi, raupji, zvīņaini ādas plankumi var liecināt tieši par šo slimību, raksta "Prevention". Kairinājuma un aiztikšanas gadījumā sausās ādas vietas var sākt asiņot. Tas var izskatīties arī pēc izauguma uz ādas vai iekaisuma ar paceltu ārmalu.
Plakanšūnu karcinomu izraisa UV starojums, tāpēc tā parasti parādās vietās, kas ir pakļautas saules stariem, piemēram, uz tavas sejas. Šis audzējs ir ārstējams, bet ir ļoti būtiski to atklāt savlaicīgi. Novēloti atklāta, karcinoma var atstāt rētas vai pat būt nāvējoša. Tāpēc ir ļoti svarīgi, dodoties saulē, lietot aizsargkrēmu.
Nepietiekams uzturs: reiboņi, nespēks un ievērojama nokrišanās svarā
Sausa āda var liecināt arī par nepietiekamu uzturu. "Live Strong" norāda, ka nepietiekams uzturs nozīmē to, ka cilvēks nesaņem visas nepieciešamās uzturvielas, minerālvielas un vitamīnus. Jo ilgāk cilvēks cieš no nepietiekama uztura un jo mazāk nepieciešamo vielu viņš uzņem, jo izteiktāki kļūst tā simptomi.
Parasti cilvēki, kas nesaņem visu organismam nepieciešamo, ievērojami zaudē svaru, kļūst vāji un cieš no reiboņiem. Nepietiekams uzturs ietekmē pilnīgi visas organisma sistēmas un var nodarīt ļoti nopietnu kaitējumu veselībai. Sākumā pasliktinās smaganu stāvoklis, un tās biežāk asiņo, vēlāk zobos sāk veidoties caurumi, vēlāk pasliktinās kaulu stāvoklis, samazinās muskuļu masa, kā arī palēninās cilvēka reakcija. Ar laiku tiek bojāti teju visi orgāni un palēninās cilvēka vielmaiņa.
Ja āda kļūst sausa nepietiekama uztura dēļ, tās stāvokli nav iespējams uzlabot, lietojot krēmus un losjonus.