sieviete virtuve ēdiens uzturs
Foto: Shutterstock
Atbrīvošanās no liekajiem kilogramiem bieži saistās ne tikai ar veselības un pašsajūtas uzlabošanos, bet arī stingru sevis ierobežošanu un smagu darbu. Tomēr nereti pietiek ar dažām izmaiņām ikdienas ieradumos, lai situācija uzlabotos. Piedāvājam iepazīties ar kļūdām virtuvē, kas liek pieņemties svarā, bet ko labot nebūt nav sarežģīti.

Iedvesmojoties no "Women's Health", apkopojām sešas ar ēdiena iegādi, gatavošanu un pasniegšanu saistītas lietas, kas veicina lieko kilogramu veidošanos. Ēšana no glītiem liela izmēra šķīvjiem, našķošanās gatavošanas laikā un veikala plauktos atrastu mērcīšu lietošana ir tikai daļa no lietām, bez kā ikviens varētu iztikt, tādā veidā ievērojami atvieglojot atbrīvošanos no traucējošajiem kilogramiem.

Našķošanās ēdiena gatavošanas laikā

Foto: Shutterstock

Bez ēdiena pagaršošanas tā gatavošanas laikā bieži iztikt nav iespējams. Tomēr tas nenozīmē, ka tev ir jāpagaršo katra ēdiena sastāvdaļa, jānogaršo ēdiens vairākkārt un vēl jāpanašķojas ar labumiem, kas atrodami ledusskapī, bet konkrētā ēdiena pagatavošanai nav nepieciešami. Nereti gadās, ka, gatavojot ēst, cilvēks uzņem tikpat kaloriju, cik maltītes laikā. Ja katru dienu vakariņu laikā apēd divreiz vairāk, nekā tu apjaut, pieņemšanās svarā patiešām var šķist neizprotama.

Lai izvairītos no pieēšanās gatavojot un pēc tam pārēšanās maltītes laikā, neķeries pie kaltiem un pannām, ja esi ļoti izsalkusi. Tas būs tāpat, kā doties uz veikalu iegādāties pārtiku ar burkšķošu vēderu. No pārspīlēšanas neizbēgsi. Labāk vispirms palutini sevi ar kādu veselīgu uzkodu un tikai tad sāc gatavošanu. Tad, ja gatavošanas laikā košļāsi košļājamo gumiju, iespējas našķoties būs ierobežotas, tāpēc šo metodi ir vērts pamēģināt.

Dārzeņu atstāšana otrajā plānā

Foto: Shutterstock
Veselības ministrija augļu un dārzeņu uzņemšanu pietiekamā daudzumā uzskata par vienu no veselīga uztura pamatprincipiem. Ikvienam cilvēkam dienā būtu jāapēd vismaz 400 gramu augļu un dārzeņu, no kā puse jāuzņem svaigā veidā. Tas nepieciešams ne tikai lieliskai figūrai, bet arī imunitātes stiprināšanai un gremošanas trakta darbības uzlabošanai.

Tomēr ikdienā daudzi no mums šo principu neievēro. Ir ļoti viegli aizmirst par šiem produktiem, ja ikdiena aizrit steigā un visas maltītes cenšamies pagatavot maksimāli ātri, piemēram, uzvārīt makaronus un uzcept kādu desiņu. Arī līdzņemšanai šādi ēdieni var šķist daudz piemērotāki, jo salāti, ilgi stāvot, mēdz kļūt bezgaršīgi.

To ir iespējams mainīt, ievērojot dažus vienkāršus priekšnosacījumus. Atceries, ka salātu mērce ēdienam jāpievieno tikai pirms pašas ēšanas. Tāpat tikai neilgu brīdi pirms ēšanas sagriez tādus produktus kā tomāti, avokado. Ja pusdienas ņem līdzi uz darbu – daļu vari sagriezt mājās, bet tomātus sagriez tikai pusdienlaikā. Mērci salātiem ņem līdzi atsevišķā trauciņā un pievieno ēdienam tikai pusdienlaikā.

Nepareiza porcijas izmēra izvēle

Foto: Vida Press
Tavam augumam par labu nenāks ne pārāk lielas, ne pārāk mazas ēdiena porcijas. Ja tu ēdīsi pārāk maz, palielināsies vēlme našķoties un ieturēties ar dažādiem kalorijām bagātiem produktiem, kas, ļoti iespējams, nesatur daudz organismam nepieciešamu minerālvielu un vitamīnu. Ja pārāk mazai maltītei regulāri seko sevis lutināšana ar dažādiem našķiem, svara pieaugums ir neizbēgams.

Ja porcijas izmērs būs pārāk liels, pārēšanās būs neizbēgama. Lielākā daļa cilvēku, lai arī saprot, ka jau ir paēduši krietni agrāk, turpina ēst līdz brīdim, kad porcija ir notiesāta un šķīvis ir tukšs. Jāpiebilst, ka pārāk lielas ēdiena porcijas ne tikai var palielināt tava vidukļa apkārtmēru, bet arī pasliktināt darba spējas.

Uztura speciāliste Alise Kindzule skaidro, ka sievietēm saspringtā darba dienā optimālām darba spējām pusdienās nepieciešams uzņemt vidēji 400 – 600 kaloriju, savukārt vīriešiem – vidēji 600 kaloriju. Pārāk lielas maltītes uzņemšana (vairāk nekā 800 kaloriju) darba spējas pasliktina, veicinot nogurumu. Pārāk augsts ogļhidrātu līmenis maltītē veicina laimes hormona serotonīna sintēzi organismā, radot apātisku sajūtu.

Uzkodu neplānošana

Foto: Shutterstock
Ja katru dienu, dodoties uz darbu, paņem līdzi pusdienas, bet par uzkodām pārējā laikā pilnīgi aizmirsti, pieņemšanās svarā būs neizbēgama. Tas pats attiecas arī uz cilvēkiem, kas pusdieno kafejnīcās, bet neparūpējas par to, lai varētu kaut ko uzkost arī starp ēdienreizēm. 8-10 stundu garam periodam (no brokastīm līdz vakariņām) ar vienu ēdienreizi pa vidu nepietiek.

Cilvēks parasti jūtas izsalcis un sāk našķoties ar visu, kas pagadās pa rokām – cepumiem uz kolēģa galda vai saldumu automātā pieejamiem našķiem. Banāns un siera šķēle, kas paņemti no mājām, pa ceļam uz darbu nopirktas mandeles un banāns, grieķu jogurts ar žāvētiem augļiem – tās visas noteikti būs daudz veselīgākas uzkodas, kas palīdzēs arī izvairīties no pieņemšanās svarā. Ar deviņām citām veselīgām uzkodām izsalkuma aizdzīšanai starp ēdienreizēm tu vari iepazīties šeit.

Nepietiekama ēdienkartes dažādošana

Foto: PantherMedia/Scanpix
Ja katru dienu vai katru nedēļu ēdīsi vienus un tos pašus ēdienus, tev tie sāks apnikt, neatkarīgi no tā, cik garšīgi tie ir. Turklāt tu nevarēsi pārliecināt sevi tos ēst, pat tad, ja tie būs neticami veselīgi un diētiski. Nogurusi no ēdiena, ko gatavo pati, to, ļoti iespējams, ķersies klāt pusfabrikātiem un jau gatavai pārtikai, kas bagāta ar kalorijām un dažādām vielām, kas tavam organismam noteikti nav vajadzīgas.

Lai ēšana nekļūtu garlaicīga un tu neatmestu gatavošanai ar roku, izpēti ne tikai ēdienus, ko regulāri gatavo, bet arī to sastāvdaļas. Iekļauj savā maltīšu plānā dažas receptes brokastīm, pusdienām un vakariņām, kas atšķiras no ikdienā gatavotā. Tas palīdzēs brīžos, kad pirms gatavošanas sāksi prātot par to, cik ļoti negribi ēst kādu konkrētu ēdienu, ko proti pagatavot. Tev nebūs jāpavada stundas, meklējot idejas, jo tās būsi jau iepriekš sagatavojusi.

Idejas veselīgai un dažādai ēdienkartei vari smelties arī Lindas Vilmansones ieteikumos par to, kā ēst veselīgi un dažādot ēdienkarti, dzīvojot taupīgi.

Veikalā nopērkamu mērču un marināžu izmantošana

Foto: Shutterstock
Mērces salātiem un marinādes dažādiem ēdieniem, kas jau gatavas nopērkamas veikalos, ievērojami atvieglo gatavošanu un piešķir ēdienam interesantu un patīkamu garšu. Bet vai esi kādreiz padomājusi par to, kas ir to sastāvā? Nereti – ļoti daudz sāls, cukura un citu sastāvdaļu, kas ne vien kavē atbrīvošanos no liekajiem kilogramiem, bet arī veicina jaunu veidošanos.

Ja vēlies, lai tev vienmēr ir pieejamas veselīgas un garšīgas mērces vai marinādes, gatavo tās pati. Lai gatavošana neievilktos un katra maltīte nekļūtu par īstu izaicinājumu, sagatavo bieži izmantotās mērces iepriekš. Sadali tās nelielās porcijās un glabā saldētavā. Ja glabā pašas gatavotā mērces ledusskapī, atceries, ka tās neglabāsies tik ilgi, kā tās, kas iegādātas veikalā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!