sāpes sirdslēkme
Foto: Shutterstock
Sirds ir orgāns, ko mēdz dēvēt arī par cilvēka motoru, jo bez tās dzīvot nav iespējams. Neskatoties nozīmīgajām funkcijām, ko veic cilvēka sirds, daudzi no mums nevērīgi izturas par šī orgāna veselību. Mazkustīgs dzīvesveids, stress un nepietiekama izgulēšanās ir tikai daļa no lietām, ko piekopj daudzi un kas ļoti kaitē sirdij.

Kā mainīt savu dzīvi, lai ar sirds veselību nebūtu problēmu? Piedāvājam iepazīties ar vairākām dzīvesstila kļūdām, kas būtiski ietekmē sirds veselību. Iespējams, to apzināšana tev palīdzēs saprast, ko darīt, lai sirds būtu vesela un tu justos labi.

Fizisko aktivitāšu trūkums

Foto: Shutterstock
Cilvēkiem, kam ir mazkustīgs dzīvesveids un kas vismaz piecas stundas dienā pavada sēžot, ir divreiz lielāks sirds mazspējas risks nekā aktīviem cilvēkiem, skaidro "Everyday Health". Ja tev ir sēdošs darbs, reizi stundā piecelies un pastaigā vismaz piecas minūtes. Šādas nelielas kustības ļaus saglabāt artēriju elastību un mazināt citus riskus, kas saistīti ar mazkustīgu dzīvesveidu.

Kā norāda "WebMd", ir ļoti labi, ja cilvēks trenējas, bet ar pusstundu vai stundu ilgām fiziskajām aktivitātēm dienā nepietiek. Ir jākustas visu dienu. Tāpēc ir ļoti būtiski atrast veidus, kā veikt nelielas fiziskās aktivitātes visas dienas garumā. Tas attiecas ne tikai uz laiku, kas pavadīts darbavietā, bet arī mājās. Esi ieplānojusi noskatīties visas sava iemīļotā seriāla sērijas? Neaizmirsti reklāmas pauzēs vai sēriju starplaikos izkustēties – uzdejo vai izpildi kādu vingrinājumu.

Neveselīgs uzturs

Foto: PantherMedia/Scanpix
Uzturs ietekmē teju visu cilvēka orgānu veselību, un sirds nav izņēmums. "Health" skaidro, ka sirds veselībai par labu nenāk vairāki ar uzturu saistīti paradumi. Viens no tiem ir regulāra pārēšanās, kas noved pie liekā svara vai pat aptaukošanās – galvenajiem sirds un asinsvadu slimību izraisītājiem. Kaitīgi ir ēst arī pārāk daudz sarkanās gaļas. Tas, protams, nenozīmē, ka no šī produkta jāatsakās pavisam – reizi pa reizei to lietot uzturā drīkst. Tikai atceries, ka labāk izvēlēties liesu gaļas gabalu un gatavot to pašam. Steiks reizi nedēļā tavu sirdi nenobeigs.

Tāpat ļoti svarīgi ir atturēties no dažādiem neveselīgiem našķiem un neieturēties ātrās ēdināšanas restorānos, neēst burgerus un eļļā vārītus kartupeļus ar lielu sāls daudzumu. Tavai sirdij palīdzēs augu valsts produkti – augļi, dārzeņi, zaļumi, pākšaugi, rieksti un citi.

Dietoloģe Laila Meija norāda, ka dienā vajadzētu apēst vismaz puskilogramu augļu un dārzeņu. Tāpat nedrīkst aizmirst par olīveļļu un riekstiem. "Olīveļļas lietošana uzturā dod būtisku ieguvumu sirds veselībai. Turklāt, to lietojot, svars nepieaug, pat nedaudz samazinās. Ieteicamais daudzums ir vismaz četras ēdamkarotes dienā."

Ar to, ko vēl ēst, lai uzlabotu sirds veselību, tu vari iepazīties šeit.

Alkohols un cigaretes

Foto: AFP/Scanpix
Par alkohola un cigarešu kaitīgo ietekmi uz cilvēka veselību ir runāts daudz, tomēr cilvēki joprojām lieto grādīgos dzērienu un smēķē. "Everyday Health" norāda, ka alkohola lietošana pārāk lielos daudzumos palielina insulta, augsta asinsspiediena un aptaukošanās risku. Ja tu laiku pa laikam izdzer vienu glāzi kokteiļa vai vīna, būtisks apdraudējums sirdij neradīsies, bet lielāks grādīgo dzērienu daudzums ir kaitīgs.

Runājot par smēķēšanu, sirdij kaitēs ne tikai tas, ja pati regulāri ļausies šim netikumam, bet arī dzīvošana kopā ar smēķētāju un cigarešu dūmu ieelpošana. Smēķēšana veicina trombu veidošanos, kā arī paātrina asinsvadu nosprostošanos.

Bieža satraukšanās un stress

Foto: Shutterstock
Stress veicina adrenalīna izdalīšanos, un šis hormons īslaicīgi ietekmē to, kā darbojas cilvēka ķermenis, skaidro "Everyday Health". Adrenalīna ietekmē palielinās sirds ritms un paaugstinās asinsspiediens. Ilgtermiņā pārāk daudz stresa var kaitēt sirds asinsvadiem un palielināt insulta, kā arī sirdstriekas risku.

Jau rakstījām, ka stresu var mazināt ļoti dažādos veidos. Pats galvenais ir sakārtot savu dzīvi tā, lai neparedzētas situācijas nespētu to sagraut un pilnībā pārraut ikdienas ritējumu. Ir būtiski izstrādāt veidus, kā samazināt stresu ikdienišķās situācijās. Stresu mazinās veselīgs uzturs un dažādas aktivitātes, ko vari veikt brīvdienā. Par to, kā samazināt un kontrolēt stresu, vairāk lasi šeit.

Pārāk maz miega

Foto: Shutterstock
Miega trūkums negatīvi ietekmē ne tikai pašsajūtu, bet arī sirds veselību. Tavs organisms strādā visu diennakti bez pārtraukumiem, un ja tu neatpūties un pietiekami neizgulies, arī tava kardiovaskulārā sistēma nevarēs atpūsties, skaidro "Everyday Health". Pirmajā miega fāzē tava sirdsdarbība palēninās un asinsspiediens samazinās. Pēc tam šie rādītāji mainās atkarībā no tā, ko cilvēks sapņo. Šīs pārmaiņas uzlabo sirds un asinsvadu veselību.

Miega trūkums, tāpat kā stress, var veicināt dažādu hormonu izdalīšanos, kas negatīvi ietekmē tavu sirdi. Pieaugušam cilvēkam ir nepieciešams vidēji septiņas-astoņas stundas miega, bet tīņiem un jauniešiem – līdz 10 stundām miega. Ar ieteikumiem, kā rīkoties, ja tev ir grūti aizmigt un miegs ir trausls, tu vari iepazīties šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!