kontracepcija tabletes prezervatīvs
Foto: Shutterstock
Neplānota grūtniecība var būt svētība daudziem pāriem, bet netrūkst arī tādu, kas no tās cenšas izvairīties un kam tā ir nevēlama. Protams, visefektīvākais līdzeklis, kā neradīt pēcnācējus, ir nenodarboties ar seksu, bet tas nav vienīgais, jo mūsdienās pastāv virkne dažādu efektīvu un mazāk drošu kontracepcijas metožu.

Lai neapjuktu plašajā kontracepcijas veidu klāstā, piedāvājam iepazīties ar vairākām izsargāšanās metodēm, kas atšķiras gan efektivitātes, gan darbības veida ziņā. Tāpat tu vari iepazīties ar vairākām metodēm, ko cilvēki uzskata par kontracepciju, bet kas patiesībā nepasargā ne no nevēlamas grūtniecības, ne no seksuāli transmisīvajām slimībām.

Prezervatīvs ne tikai pret nevēlamu grūtniecību, bet arī slimībām

Foto: Shutterstock
Prezervatīvs ir viens no zināmākajiem un arī populārākajiem kontracepcijas veidiem. Tā galvenais pluss ir ne vien augsta efektivitāte, lai izvairītos no nevēlamas grūtniecības, bet arī spēja pasargāt no seksuāli transmisīvajām slimībām. Pastāv divu veidu prezervatīvi – sieviešu un vīriešu. Tiesa, sieviešu prezervatīvi ir daudz mazāk populāri. Tie arī nav tik viegli pieejami kā vīriešiem paredzētie.

Vīriešu prezervatīvi ir paredzēti lietošanai uz dzimumlocekļa, bet sieviešu prezervatīvu ievieto vagīnā. "Telegraph" norāda, ka vīriešu prezervatīvi ir nedaudz efektīvāki – pareizi lietoti, tie pasargās no nevēlamas grūtniecības 98 procentos gadījumu, bet, ņemot vērā, ka tie ne vienmēr tiek lietoti atbilstoši instrukcijai, prezervatīvs ir efektīvs tikai 82 procentos gadījumu.

Lietojot prezervatīvu, nav nepieciešama iepriekšēja plānošana, piemēram, vizīte pie ārsta un tablešu lietošana arī dienās, kad ar seksu nav domāts nodarboties, kā tas ir hormonālās kontracepcijas gadījumā. Tāpat ne sieviešu, ne vīriešu prezervatīviem parasti nav nekādu medicīnisku blakusefektu.

Tomēr arī prezervatīviem ir savi trūkumi, piemēram, nepareizi lietoti, tie nepildīs savu funkciju. Tāpat retos gadījumos ir novērojama arī alerģiska reakcija pret lateksu, spermicīdiem un citām vielām, ko izmanto vīriešu prezervatīvu ražošanā. Sieviešu prezervatīvus izgatavo no cita materiāla, kas alerģiju neizraisa.

Hormonālā kontracepcija sievietēm: kā izvēlēties atbilstošāko

Foto: Shutterstock
Viena no zināmākajām izsargāšanās metodēm ir hormonālā kontracepcija sievietēm. Ir pieejami vairāki tās veidi, no kuriem visierastākais ir kontracepcijas tabletes, kas jālieto katru dienu, bet pastāv arī vairākas alternatīvas, piemēram, plāksteri, kas jāmaina reizi nedēļā, un riņķi, ko var mainīt vēl retāk. Neviena no šīm metodēm nepasargā no seksuāli transmisīvajām slimībām.

Ginekoloģe Ineta Vasaraudze skaidro, ka jaunākās tendences hormonālo kontraceptīvo tablešu jomā ir sintētiskā etinilestradiola nomaiņa ar dabīgo estradiola valerātu, kas nodrošina mazāku iespējamo blakņu rašanos. Hormonālās kontracepcijas blaknes novērojamas apmēram divos procentos gadījumu, un tās ir galvassāpes (tostarp migrēna), dzemdes asiņošana un neregulāras menstruācijas, krūšu piebriešana, sāpes un diskomforts krūšu dziedzeros, slikta dūša vai vemšana un strutaini izsitumi uz sejas.

Jāpiebilst, ka pērn publicētā pētījumā ir atklāts, ka sievietēm, kas lieto hormonālo kontracepciju, ir lielāks depresijas risks. Kā norāda "CNN", apmēram trešā daļa sieviešu atsakās no hormonālās kontracepcijas līdzekļiem tieši dažādu blakņu un diskomforta dēļ.

Vasaraudze norāda, ka ir ļoti svarīgi atrast katrai sievietei piemērotāko hormonālās kontracepcijas veidu un līdzekli: "Lai varētu individuāli pielāgot hormonālās kontraceptīvās tabletes, jāņem vērā gan estrogēna deva un izcelsme, gan progestīna īpašības, gan tablešu lietošanas režīms – 21 diena pret septiņām vai 24 dienas pret četrām. Pielāgojot individuāli kontracepciju, ļoti svarīgi ir izvērtēt iespējamās estrogēna un progestīna radītās blaknes katrai individuālai lietotājai, tāpēc pēc hormonālās kontracepcijas nozīmēšanas ļoti būtiski ir ierasties uz konsultāciju pie ginekologa pēc trīs lietošanas cikliem, lai izvērtētu tablešu lietošanas piemērotību un tās, iespējams, nomainītu, ja tiek konstatētas kādas nevēlamas blaknes."

Foto: Shutterstock
Galvenie faktori, kas jāņem vērā, izvēloties hormonālās kontracepcijas līdzekli, ir tā efektivitāte, sievietes vecums, vēlme pēc grūtniecības nākotnē, dzīves un sociālie apstākļi, vispārējais veselības stāvoklis un specifiskas medicīniskas problēmas, sāpīgu mēnešreižu esamība un pirmsmenstruālais sindroms, hroniskas sāpes mazajā iegurnī, menstruālās asiņošanas īpatnības – spēcīgas un garas vai īsas un niecīgas menstruācijas.

Speciāliste skaidro, ka hormonālais plāksteris un riņķis ir tikuši radīti ar domu, ka sievietei tiek dota iespēja baudīt hormonālās kontracepcijas labumus, bet nelietot ikdienas tableti (plāksteri maina reizi nedēļā, bet riņķi – reizi mēnesī), kā arī tā ir iespēja lietot hormonālo kontracepciju sievietēm ar gremošanas orgānu problēmām. Šīs kontracepcijas metodes pēc sava iedarbības mehānisma, efektivitātes, blakņu profila tiek pielīdzinātas hormonālajām kontraceptīvajām tabletēm.

Metodes, kas ļaus ilgstoši nedomāt par nevēlamu grūtniecību

Foto: PantherMedia/Scanpix
Mazāk zināmas ir metodes, kas pasargā no nevēlamas grūtniecības uz ilgāku laiku. Tās arī tiek daudz retāk izmantotas. Šādas kontracepcijas iespējas ir gan vīriešiem, gan sievietēm.

Vīrieši, kas nevēlas bērnus, var veikt vasektomiju – procedūru, ko mēdz dēvēt arī par vīriešu sterilizāciju. Operācijas laikā tiek pārdalīti sēklas vadi. Vasektomija neietekmē dzimumdzīves kvalitāti, bet, kā uzsver "Telegraph", vīrietim ir jābūt pārliecinātam, ka viņš nevēlas bērnus, jo operācija var būt neatgriezeniska. Spēju radīt bērnus atjaunot ir ļoti sarežģīti. Operāciju veic ar anestēziju, un diskomforts pēc tās ir īslaicīgs.

Ja sieviete vēlas ilgstoši izvairīties no nevēlamas grūtniecības, viņa var izvēlēties spirāli, ko ievieto dzemdē. Ginekoloģe Gunta Frīdenberga skaidro, ka galvenā šīs metodes blakne ir asiņaini izdalījumi, smērēšanās, kas saistīta ar tās ietekmi uz dzemdes gļotādu. Tomēr kopumā tā ir efektīva un droša metode, kas ilgtermiņā ir arī ekonomiski izdevīga. Parasti spirāle darbojas trīs līdz 10 gadus, bet to var izņemt arī ātrāk, ja sieviete vēlas palikt stāvoklī.

Arī vīriešiem drīzumā varētu būt pieejama hormonālā kontracepcija

Foto: Shutterstock
Lai arī hormonālā kontracepcija ir izsargāšanās veids, kas vairāk skar sievietes ikdienu un ķermeni, zinātnieki aktīvi strādā, lai arī vīriešiem būtu pieejama hormonālā kontracepcija. Tirgū hormonālās kontracepcijas līdzekļi vēl nav pieejami, bet pēdējā laikā ir veikti vairāki pētījumi, kas liecina – šāda izsargāšanās metode ir iespējama.

Jau rakstījām, ka 2016. gadā zinātnieki publicēja pētījumu, kurā piedalījās vairāk nekā 300 vīriešu, kas tā laikā bija monogāmās attiecībās. Pētījums ilga vairāk nekā gadu. Hormonālā kontracepcija bija efektīva 96 procentos gadījumu. Kontracepcijas līdzekli vīriešiem ievadīja injekcijas veidā, un pētnieki uzskata, ka tā varētu būt dzīvotspējīgs risinājums.

Plašākam patērgātāju lokam vīriešu hormonālā kontracepcija nav pieejama, jo tai ir nepieciešami uzlabojumi. Pašlaik tai novēroti vairāki blakusefekti, kas jānovērš, piemēram, akne, garastāvokļa svārstības, depresija, paaugstināts libido, muskuļu sāpes un sāpes injekcijas vietā.

Avārijas kontracepcija tikai ārkārtas situācijām

Foto: PantherMedia/Scanpix
Avārijas kontracepcija nav un nedrīkst būt ikdienā lietojama un iepriekš plānota izsargāšanās metode. Tā ir paredzēta tikai un vienīgi ārkārtas situācijām, piemēram, ja pieviļ cita kontracepcijas metode. Avārijas kontracepcija, ja tā ir pareizi lietota, ir efektīvs līdzeklis, lai pasargātu sievieti no nevēlamas grūtniecības, bet tai var būt nepatīkamas blaknes, un tā nekādā veidā nepasargā no seksuāli transmisīvajām slimībām.

Farmaceite Kristīne Brencāne skaidro, ka avārijas kontracepcijas tabletes ir iespējams iegādāties bez receptes, bet tas nenozīmē, ka tās paredzētas ikdienas lietošanai. Tā kā avārijas kontracepcijas līdzekļos ir augsta progestīna deva, iespējamas tādas blakusparādības kā slikta dūša, vemšana un menstruālā cikla pārtraukums, menstruāciju aizkavēšanās, kā arī dzemdes asiņošana. Pastāv liela varbūtība, ka avārijas kontracepcija mainīs sievietes hormonālās sistēmas regulāciju noteiktajā menstruālajā ciklā, taču ir arī iespējams, ka cikls paliks bez izmaiņām.

Farmaceite uzsver, ka avārijas kontracepcija nepasargā no seksuāli transmisīvām slimībām, tāpēc no nevēlamas grūtniecības labāk izsargāties ar prezervatīvu. Avārijas kontracepcija paredzēta tikai ārkārtas situācijām, līdz ar to nekādā gadījumā to nevajadzētu izmantot regulāri, jo īpaši kā kontracepcijas metodi.

Vairāk par avārijas kontracepciju un tās iedarbību, kā arī efektivitāti var lasīt šeit.

Pārtrauktais dzimumakts un citas neefektīvas metodes, kas nav kontracepcija

Foto: PantherMedia/Scanpix
Pastāv arī vairāki mīti, kas saistīti ar kontracepciju un drošu dzimumaktu. Viens no tiem ir uzskats, ka no grūtniecības var pasargāt pārtrauktais dzimumakts. Organizācijas "Papardes zieds" sabiedrības veselības speciāliste Rita Kubuliņa norāda, ka tā ir viena no izplatītākajām "izsargāšanās metodēm" jauniešu vidū. Pārtrauktais dzimumakts nozīmē, ka vīrietis izvelk dzimumlocekli no sievietes maksts tieši pirms sava orgasma ar mērķi izvairīties no grūtniecības iestāšanās.

"Tai nav nepieciešama īpaša iepriekšēja sagatavošanās (došanās uz aptieku/benzīntanku/veikalu vai jāprasa čomam) un ir vienmēr pa rokai (jeb kabatai), tā ir bezmaksas, nevienam nekas nav jālieto, jāvelk virsū vai jādzer," pārtrauktā dzimumakta pievilcību skaidro speciāliste, piebilstot, ka pastāv vairāki iemesli, kāpēc to nevar uzskatīt par efektīvu kontracepcijas līdzekli.

"Pirmkārt, var vienkārši nepaspēt izvilkt. Sekss tomēr ir fizioloģiski un bioķīmiski komplicēts process, un kulminācija vai ejakulācija var vienkārši notikt ātrāk, nekā paredzēts, un spermas ejakulācija notiek sievietes dzimumorgānu iekšienē vai tiešā ārējo dzimumorgānu apvidū. Tas var gadīties gan jauniem, gan arī pieredzējušiem vīriešiem. Otrkārt, dzimumakta laikā no dzimumlocekļa, līdzīgi kā no sievietes maksts, pastāvīgi izdalās šķidrums, un, lai arī sperma šim sēklas šķīdumam tiek pievienota tikai orgasma ejakulācijas laikā, dažos gadījumos arī šis dzimumakta laikā izdalītais sēklas šķidrums var saturēt nelielu daudzumu spermas. Pat šajā nelielajā spermas daudzumā var būt vairāki tūkstoši spermatozoīdu, bet, lai apaugļotu olšūnu, ir nepieciešams tikai viens," stāsta Kubuliņa.

Pārtrauktais dzimumakts arī var būt kā papildu stresa un uztraukuma iemesls, īpaši sievietei, jo viņai ir pilnībā jāuzticas partnera spējām un atbildībai. Ja mīlēšanās ir process, kuram vajadzētu sagādāt baudu un patīkamu atpūtas brīdi, tad pārtrauktais dzimumakts mazina relaksācijas izbaudīšanu.
Rita Kubuliņa
Jāpiebilst, ka pārtrauktais dzimumakts nekādā veidā nepasargā no seksuāli transmisīvajām slimībām. Kubuliņa norāda arī, ka pārtrauktais dzimumakts var traucēt partneriem izbaudīt tuvību un atbrīvoties: "Pārtrauktais dzimumakts arī var būt kā papildu stresa un uztraukuma iemesls, īpaši sievietei, jo viņai ir pilnībā jāuzticas partnera spējām un atbildībai. Ja mīlēšanās ir process, kuram vajadzētu sagādāt baudu un patīkamu atpūtas brīdi, tad pārtrauktais dzimumakts mazina relaksācijas izbaudīšanu, jo abiem partneriem ir pastāvīgi jāpiedomā, lai kaut kas nenoietu greizi."

Turklāt pārtrauktā dzimumakta efektivitāte nav vienīgais ar grūtniecības iestāšanos saistītais mīts. "Ziedam.lv" norāda, ka patiesībai neatbilst arī apgalvojums, ka grūtniecība nevar iestāties tad, ja kādam no partneriem tā ir pirmā reize. Arī sekss mēnešreižu laikā nepasargās no grūtniecības, kā arī nepastāv seksa pozas, kas veicina vai kavē grūtniecības iestāšanos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!