Vislabāk ogas lietot uzreiz pēc novākšanas, bet, ja vēlies sevi palutināt ar kādu gardu ēdienu, šīs odziņas noderēs gan kūku, gan kēksiņu, gan dažādu citu labumu gatavošanai. Tāpat jāpiebilst, ka upenēm vērtīgas ir ne tikai ogas – veselības uzlabošanai noderēs arī citas auga daļas, piemēram, lapas, no kurām var pagatavot ļoti gardu tēju.
C vitamīns un dzelzs – kas vērtīgs tumšajās ogās
Tāpat upenes ir bagātīgs A vitamīna, beta karotīna, zeaksantīna avots, kam arī ir antioksidantu labās īpašības. Upenēs atrodami arī B grupas vitamīni B5, B6, B1. Tāpat šīs ogas ir vērtīgs dzelzs avots – 100 grami ogu nodrošina organismu ar 20 procentiem no dzelzs dienas devas. Upenēs ir arī citi mikro un makro elementi – kalcijs, fosfors, magnijs, mangāns un citi. "Authority nutrition" norāda, ka upenes ir arī viens no produktiem, kas satur daudz E vitamīna.
Par upeņu lietošanu uzturā nevajadzētu satraukties, jo tās nevar izraisīt īpašus blakusefektus. "Healthline" gan norāda, ka pārmērīga aizraušanās ogām var izraisīt vēdera pūšanos, gāzu veidošanos un caureju. Gadījumos, ja plānojat lietot uztura bagātinātājus, nevis ēst ogas, jāņem vērā, ka tie var palēnināt asins recēšanu. Grūtniecēm par jebkuru uztura piedevu lietošanu nepieciešams konsultēties ar ārstu, bet ieteicams tas ir ikvienam.
Uzlabo redzi un stiprina imunitāti
Jāpiebilst, ka upenes ir lielisks līdzeklis arī redzes uzlabošanai. Tās veicina acu spēju pielāgoties tumsai, uzlabo acu apasiņošanu, uzlabo stāvokli glaukomas slimniekiem un mazina acu nogurumu. Ogas ir ļoti ieteicamas cilvēkiem, kas ikdienā daudz laika pavada, lūkojoties datora ekrānā. Ja acis ir nogurušas, ēdamkarote upeņu palīdzēs tās stiprināt.
Upeņu sula palīdzēs samazināt asinsspiedienu – tā šim mērķim noder labāk nekā vīnogu sula. Tāpat aromātiskās ogas noderēs sirds veselības uzturēšanai, kā arī mazina trombu veidošanās risku. Upenes ieteicamas sportistiem, lai palīdzētu ķermenim atjaunoties pēc smagiem treniņiem.
Vērtīgas ir arī ogu sēkliņas. Tajās esošās eļļas izmanto iekaisumu mazināšanai, kā arī muskuļu un locītavu sāpju, bojājumu un stīvuma novēršanai.
Veselībai noderēs viss augs, ne tikai ogas
Upeņu lapu tēja ir lielisks, veselīgs veids, kā veldzēt slāpes, un to var izmantot dažādu saslimšanu profilaksei. Upeņu lapu un ogu tēju var izmantot kardiovaskulāro saslimšanu profilaksei, jo tā uzlabo asinsriti, samazina trombu veidošanos un samazina holesterīna daudzumu asinīs. Pētījumi apstiprina, ka auga sastāvā esošie flavonoīdi labvēlīgi ietekmē sīko asinsvadu bojātās sieniņas. Upeņu lapu tēju var izmantot arī menopauzes simptomu mazināšanai.
Auga vērtīgo īpašību dēļ visas tā daļas izmanto arī dažādu uztura bagātināju ražošanai, norāda "Web Md". Uztura piedevas izmanto artrīta simptomu mazināšanai, sāpīgu mēnešreižu gadījumā, podagras slimnieku dzīves kvalitātes uzlabošanai, kā arī pret klepu un saaukstēšanos. No upenēm gatavotos preparātus izmanto arī tiem pašiem nolūkiem, kam iesaka ēst ogas, piemēram, asinsspiediena mazināšanai vai imunitātes stiprināšanai.
Gardi un kārdinoši ēdieni no ogām un krājumu veidošana ziemai
Mazsālītie gurķīši ar piparmētrām, citroniem un rožlapiņām
Jāņos izmēģināju mazāk ierastu veidu, kā iesālīt gurķīšus "ar glanci". Cerams, arī tev šī recepte būs noderīga, lai piešķirtu ikdienai mazliet vairāk krāsu, garšu un košuma.
Vienkāršā drumstalkūka ar upenēm
Drumstalkūka ar upenēm ir lielisks našķis gan vasarā, gan ziemā, ja gardās odziņas ir paglabātas saldētavā. Vienkārši un garšīgi – vai vajag vēl kādu iemeslu receptes izmēģināšanai?
Baltās šokolādes 'blondijs' ar upenēm
Tā kā mājās bija aizķērusies baltā šokolāde, tumšais braunijs pārtapa par ''blondiju'', bet patīkamākam kontrastam izmantoju tirgū nopirktās upenes. Gala rezultāts? Viens teica, ka garšo līdzīgi biezpienmaizei, kaut gan no biezpiena šeit nav ne smakas, cits izjuta izteiktu baltās šokolādes garšu, bet vēl kādam labpatika saldā un skābā balanss. Kā patiks tev, jānoskaidro ar vienkāršāko – receptes izmēģināšanas – taktiku.
Upeņu, aveņu un banānu smūtijs
Pavisam ātri pagatavojams smūtijs ar upenēm, avenēm un banānu. Pievieno gāzētu minerālūdeni vai mandeļu pienu (pēc savas gaumes) un mazliet medu saldumam.
Upeņu sīrups kokteiļiem
Vienkārši pagatavojams upeņu sīrups, kas noderēs vienkāršiem padzērieniem, kokteiļiem ar ledu un citiem dzērieniem. Ar doto proporciju daudzumu sanāks divas sīrupa pudeles.
Upeņu želeja
Upeņu želeja – C vitamīns burciņā. Upeņu želeju, tāpat kā ievārījumu, ziež uz maizītēm, cepumiem, starp biskvīta kārtām, ēd ar pankūkām vai kāri notiesā tāpat, pa karotītei vien.
Zeltaini dzeltenie salāti ar āboliem, sēnēm un upenēm
Šis ir īpašais pirmdienas stāsts - ļoti ātri pagatavojami siltie salāti, kuros sēnes saspēlējas ar āboliem un ogām. Neparasta garšu kombinācija, bet, reiz izmēģināta, tiek baudīta atkal un atkal! Ja vēlies, papildini salātus ar karamelizētiem sīpoliem vai apceptiem ķirštomātiem.
Upeņu sorbets
Karsti? Atvēsinies ar mājās gatavotu upeņu sorbetu, ko iesaka bloga "Maltite.lv" autore Inese Rozentāle.
Sālīti gurķi pēc 1909. gada receptes
Piedāvājam gurķu sālīšanas recepti pēc 1909. gada Krievijā izdotas recepšu grāmatas. Dotais gurķu daudzums būs piemērots 3 litru burkai.
Pīles fileja ar rukolas salātiem, ciedru riekstiem un upeņu-apelsīnu mērci
Veselīga un garšīga maltīte svētkiem – apcepta pīles fileja ar lapu salātiem un atspirdzinošu mērcīti pa virsu. Recepti Tasty.lv iesūtījis Kārlis, kurš piedalās konkursā "Veselīgās svētku receptes".