Cilvēks vidēji dienā tualeti apmeklē līdz astoņām reizēm. Ja tu to dari krietni biežāk, iespējams, tev ir kāda problēma, skaidro "Prevention". Ir cilvēki, kam vienkārši ir mazs urīnpūslis, un tāpēc viņiem ir nepieciešamība labierīcības apmeklēt biežāk nekā parasti, bet tas var būt arī simptoms nopietnai slimībai vai citām problēmām. Pamanot šo simptomu, īpaša uzmanība savai veselībai jāpievērš tad, ja bieža urinēšana nav kaut kas, ar ko saskaries tik ilgi, cik vien spēj sevi atcerēties.
Ja vajadzība salīdzinoši bieži apmeklēt labierīcības tev parādījusies salīdzinoši nesen, pievērs uzmanību tam, kas vēl tavā veselībā ir mainījies, un, ja nepieciešams, meklē speciālista palīdzību. Piemēram, ja tev ne tikai nepieciešams biežāk urinēt, bet arī jūti neremdināmu izsalkumu un slāpes, vienlaikus zaudējot svaru, tas varētu liecināt par cukura diabētu, bet spēcīgas sāpes ķermeņa sānos vai mugurā var liecināt par nierakmeņiem.
Izsalkums un neizskaidrojams svara zudums – cukura diabēts
Jau rakstījām, ka par otrā tipa cukura diabētu liecina šie simptomi:
- nogurums,
- neizskaidrojams svara zudums,
- slāpes,
- bieža urinācija,
- redzes pasliktināšanās.
Šādus simptomus ikdienā cilvēks bieži vien nepamana, tāpēc slimība var attīstīties vairāku gadu garumā, cilvēkam to nezinot. Šī tipa diabētu ir iespējams ārstēt, un cilvēka veselību var ievērojami uzlabot, kamēr pirmā tipa diabēts ir neārstējams. Pirmā tipa diabētu parasti atklāj bērnībā vai agrā jaunībā. Par šo slimību liecina sekojoši simptomi:
- bieža urinācija,
- sausa mute un nepārvaramas slāpes,
- bada sajūta,
- izteikts nogurums,
- nervozitāte,
- svara zudums.
Šo slimības formu nav iespējams izārstēt, bet ar to ir iespējams sadzīvot. Par to, kā ar diabētu sadzīvo Māra, tu vari lasīt šeit.
Sāpes var liecināt par infekciju vai nierakmeņiem
Ja tev ir urīnceļu iekaisums vai nierakmeņi, par to liecinās arī sāpes. Tas parasti liek saprast, ka ar veselību kaut kas patiešām nav kārtībā. Nierakmeņi parasti izraisa ļoti spēcīgas sāpes mugurā un sānos, bet par infekciju liecina sajūta, ka tev ļoti, ļoti nepieciešams doties uz tualeti, bet tās apmeklējums izraisa sāpes.
Problēmas ar prostatu
Urologs Ivars Smiltēns skaidro, ka prostatas problēmas ievērojami pazemina vīrieša dzīves kvalitāti, bet ne visos gadījumos tās ir kaitīgas. Dzīves kvalitāti var ietekmēt arī labdabīgais audzējs adenoma. "Ja vīrietis čurā astoņas reizes diennaktī, to vēl var uzskatīt par normu, bet, ja vajadzība rodas ik pa stundai, tad tas jau ietekmē dzīves kvalitāti. Arī tad, ja tualeti naktī jāapmeklē trīs, piecas un vairāk reižu, būtu jāvēršas pie ārsta."
Ar pazīmēm, kas var liecināt par prostatas vēzi, tu vari iepazīties šeit.
Tu esi nosalusi
Lai neļautu ķermeņa siltumam pazust, parasti sašaurinās mazie asinsvadi tavās ekstremitātēs. Nereti šķiet, ka pirkstgali iegūst citu krāsu, jo pa tiem praktiski necirkulē asinis. Asinīm vai vismaz tajās esošajam šķidrumam kaut kur ir jāpaliek. Sākumā asinis pārvietojas uz asinsvadiem ķermeņa iekšienē, kur palielinās spiediens. Lai no tā atbrīvotos un nodrošinātu normālu ķermeņa funkcionēšanu, notiek atbrīvošanās no liekā šķidruma. Tavs ķermenis ražo vairāk urīna, un tev rodas vajadzība biežāk apmeklēt tualeti.
Bieža urinēšana – dažādu medikamentu blakusparādība
Ar vajadzību ļoti bieži apmeklēt tualeti saskaras arī cilvēki, kas lieto medikamentus cīņai ar depresiju un panikas lēkmēm, norāda "Prevention". Urinēšanu izraisa arī medikamentu grupa – antiholīnerģiskie līdzekļi. Tos lieto nervu sistēmas darbības uzlabošanai, un tie var likt just nepieciešamību apmeklēt labierīcības vairākas reizes pēc kārtas.
Mazs vai pārāk aktīvs urīnpūslis un grūtniecība
Vēl viens gadījums, kad var rasties nepieciešamība bieži urinēt, ir grūtniecība, norāda "Web Md". Jau no pirmajām grūtniecības nedēļām dzemde palielinās. Tas rada spiedienu uz urīnpūsli un rada nepieciešamību biežāk doties uz labierīcībām.