sieviete smaids, smiekli zobi
Foto: Shutterstock
To, ka saldumu ēšana nelabvēlīgi ietekmē zobu veselību, zina daudzi. Tāpat teju katram ir skaidrs, ka par mutes veselību ir jārūpējas un zobi ir regulāri jātīra, ja vēlies, lai tie būtu veseli, bez caurumiem. Tomēr ar to vien var būt par maz, ja tu ikdienā našķojies ar produktiem, kas kaitē zobiem.

Arī tad, ja produkts nav salds, tas var kaitēt zobiem. Savukārt ne visi ēdieni, kas satur cukuru, bojā zobus. Turklāt cukurs nav vienīgais zobu bojātājs – to stāvokli var ietekmēt arī tas, cik grūti sakožams ir ēdiens un kāda ir tā struktūra. Iedvesmojoties no "Health", piedāvājam iepazīties ar septiņiem produktiem, kas kaitē tavu zobu veselībai.

Saulespuķu sēklas

Foto: Shutterstock
Pati sēkliņa taviem zobiem ir samērā nekaitīga. Galvenā problēma ir tās čaula. Ja ēdīsi jau izlobītas sēkliņas, tās taviem zobiem nekaitēs. Saulespuķu sēklas klāj ciets apvalks. Un, ja tu to centies pārkost, no tā cietīs zobi. Zobārsti mēdz saskarties ar to, ka viņu pacientiem ir ieplaisājuši zobi. Šo bojājumu cēlonis ir saulespuķu sēkliņu un to cietā apvalka košļāšana.

Izvēlies saulespuķu sēkliņas, kas jau ir nolobītas, jo no tām atteikties nav nekādas vajadzības. Mazās sēkliņas ir ļoti veselīgas. "Live Strong" norāda, ka tās ir bagātas ar organismam vajadzīgām un veselīgām taukvielām. Tajās ir arī daudz E vitamīna un selēna. Sēkliņas satur daudz šķiedrvielu, dzelzs, cinka un vara. Tas viss nepieciešams tava organisma funkciju nodrošināšanai un imunitātes uzlabošanai.

Ledus gabaliņi

Foto: Shutterstock
Ja gribi dzert aukstus dzērienus – droši. Vari samest tik daudz ledus gabaliņu, cik vēlies. Tomēr labāk, lai kubiņi paliek tavā glāzē! Nemēģini tos grauzt. Tas noteikti kaitēs taviem zobiem, jo gan zobu emalja, gan ledus gabaliņi sastāv no maziem kristāliņiem. Ja tu ar spēku spied ledu pie zobiem, viens vai otrs slodzi neizturēs.

Ja ledu ēd, jo esi dzirdējusi, ka tas var palīdzēt atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, labāk pārtrauc to darīt, jo zobiem nodarītais kaitējums paliks, bet svars, ja to izdosies zaudēt, tāpat atgriezīsies. "Women's Health" skaidro, ka ledus ēšana nolūkā zaudēt svaru ir saistīta ar uzskatu, ka tas atdzesē ķermeni, bet normālas temperatūras atgūšanai organisms patērē kalorijas. Lai tas notiktu, ir jāapēd litrs ledus dienā. Šī metode var palīdzēt zaudēt kādu kilogramu, bet, tiklīdz pārstāsi ēst ledu, svars, visticamāk, atgriezīsies.

Ūdens ar garšu un zelteris

Foto: Shutterstock
Pat ja dzērienam nav pievienots cukurs, tas nenozīmē, ka tajā nav skābju, kas bojā tavus zobus. Ļoti daudziem dzērieniem pievieno citronskābi, kas ir izplatīta zobu emaljas erozijas vaininiece. Kad emalja ir nodilusi un noārdīta, tā vairs neatjaunojas. Ja zobus neaizsargā emalja, tie bojājas, veidojas caurumi un zobi kļūst jutīgāki.

Pirms lieto kādu no šiem dzērieniem, noteikti iepazīsties ar to sastāvu. "The Telegraph" skaidro, ka nereti veikalā nopērkamais ūdens ar garšu satur vairāk cukura nekā kola. Tāpat tiem ļoti bieži pievieno arī mākslīgos saldinātājus, kas arī nenāk par labu tavai veselībai. Vairāk par to, kādu ūdeni izvēlēties slāpju veldzēšanai un cik bieži to lietot, lasi šeit.

Žāvēti augļi

Foto: Shutterstock
Žāvēti augļi ir bagāti ar vitamīniem un šķiedrvielām. Daudzi tos dēvē arī par veselīgiem našķiem, tomēr tā gluži sacīt nevarētu. Žāvēti augļi no citiem saldumiem un našķiem atšķiras ar to, ka tajos ir daudz vērtīgu vielu, bet tas nenozīmē, ka tie nav kaitīgi taviem zobiem un arī figūrai. Paturi prātā, ka arī žāvēti augļi ir saldumi un tos nevajadzētu ēst pārāk bieži.

Žāvēti augļi un ogas no svaigiem labumiem atšķiras ar to, ka tajos gandrīz nav ūdens. Tas nozīmē, ka tie ir skābju un cukura koncentrāts. Turklāt paši augļi kļūst daudz ķepīgāki vai cietāki. To cukurotās daļiņas saķep zobu plaisiņās un rieviņās, radot labvēlīgu vidi baktērijām. Šīs baktērijas rada skābu vidi, kas tālāk noved pie emaljas bojāšanās un caurumu veidošanās.

Kartupeļu čipsi

Foto: PantherMedia/Scanpix
Čipsi saķep un cieši turas pie taviem zobiem – gluži tāpat kā tad, ja ēd žāvētus augļus un cietas želejas konfektes. Cilvēki parasti raizējas par čipsu sastāvu – taukiem un sāli – un to ietekmi uz figūru. Tas, ka šis produkts saķep zobos, reti kuru uztrauc. Tomēr, ja tev rūp zobu veselība, tam noteikti nepieciešams pievērst papildu uzmanību.

Kartupeļos un līdz ar to arī kartupeļu čipsos esošā ciete pārvēršas cukurā. Cukurs savukārt kļūst par skābi. Lai izvairītos no zobu bojāšanās, pēc mielošanās ar čipsiem pārliecinies, ka, dzerot ūdeni, tu izskalo arī muti un uz zobiem nepaliek ēdiena atliekas. Vēlams zobus iztīrīt arī ar zobu diega palīdzību. Tas attiecas arī uz citiem produktiem – pēc ēšanas pārliecinies, ka uz taviem zobiem nav ēdiena palieku, un, ja nepieciešams, iztīri zobus. Tā tu izvairīsies no to bojāšanās.

Sporta dzērieni

Foto: Shutterstock
Sporta dzērieni veldzē slāpes un sniedz enerģiju intensīva un ilga treniņa laikā. Tāpat tie palīdz tavam organismam atjaunoties pēc fiziskas slodzes. Tomēr neaizmirsti, ka šie dzērieni ir bagāti ar cukuru un citām vielām, kas ir kaitīgas taviem zobiem. Nekas ļauns nenotiks, ja šos dzērienus lietosi laiku pa laikam, bet zobārstu skatījumā tie noteikti nav tas produkts, ko lietot ikdienā. Ja šaubies, izlasi to sastāvu. Ūdens ir viss, kas tev nepieciešams treniņa laikā.

Arī "Harvard Health" norāda, ka sporta dzērieni satur ļoti daudz cukura, ko cilvēkiem, kas nav profesionāli sportisti, uzņemt nevajadzētu. Ja trenējies pāris reižu nedēļā un sports nav tava dzīve, piemērotāks būs ūdens. Viena pudelīte dzēriena var saturēt līdz pat 10 tējkarotēm cukura. Tas ir apmēram divas reizes vairāk nekā ieteicamā dienas cukura deva.

Alkohols

Foto: Reuters/Scanpix
Alkoholā ir ļoti daudz cukura, kas bojā zobus, bet tas noteikti nav vienīgais veids, kā tas kaitē tavas mutes veselībai. Arī sausums mutē veicina caurumu veidošanos, un alkohols sausina tavu muti. Viens no siekalu uzdevumiem ir uzturēt mutē tīru un neitrālu vidi, kā arī mazināt skābju līmeni. Tas nozīmē, ka alkohols lielos daudzumos ir ļoti kaitīgs taviem zobiem.

Jāpiebilst, ka zobu bojāšanās noteikti nav vienīgais alkohola nodarītais kaitējums tavam organismam. Atsakoties no grādīgo dzērienu lietošanos, uzlabosies ne tikai mutes veselība, bet notiks arī citas pārmaiņas, piemēram, tavs miegs būs labākas kvalitātes, uzlabosies ādas stāvoklis, samazināsies risks saslimt ar vēzi un būs vieglāk atbrīvoties no liekajiem kilogramiem. Vairāk par to lasi šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!