Arī tad, ja produkts nav salds, tas var kaitēt zobiem. Savukārt ne visi ēdieni, kas satur cukuru, bojā zobus. Turklāt cukurs nav vienīgais zobu bojātājs – to stāvokli var ietekmēt arī tas, cik grūti sakožams ir ēdiens un kāda ir tā struktūra. Iedvesmojoties no "Health", piedāvājam iepazīties ar septiņiem produktiem, kas kaitē tavu zobu veselībai.
Saulespuķu sēklas
Izvēlies saulespuķu sēkliņas, kas jau ir nolobītas, jo no tām atteikties nav nekādas vajadzības. Mazās sēkliņas ir ļoti veselīgas. "Live Strong" norāda, ka tās ir bagātas ar organismam vajadzīgām un veselīgām taukvielām. Tajās ir arī daudz E vitamīna un selēna. Sēkliņas satur daudz šķiedrvielu, dzelzs, cinka un vara. Tas viss nepieciešams tava organisma funkciju nodrošināšanai un imunitātes uzlabošanai.
Ledus gabaliņi
Ja ledu ēd, jo esi dzirdējusi, ka tas var palīdzēt atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, labāk pārtrauc to darīt, jo zobiem nodarītais kaitējums paliks, bet svars, ja to izdosies zaudēt, tāpat atgriezīsies. "Women's Health" skaidro, ka ledus ēšana nolūkā zaudēt svaru ir saistīta ar uzskatu, ka tas atdzesē ķermeni, bet normālas temperatūras atgūšanai organisms patērē kalorijas. Lai tas notiktu, ir jāapēd litrs ledus dienā. Šī metode var palīdzēt zaudēt kādu kilogramu, bet, tiklīdz pārstāsi ēst ledu, svars, visticamāk, atgriezīsies.
Ūdens ar garšu un zelteris
Pirms lieto kādu no šiem dzērieniem, noteikti iepazīsties ar to sastāvu. "The Telegraph" skaidro, ka nereti veikalā nopērkamais ūdens ar garšu satur vairāk cukura nekā kola. Tāpat tiem ļoti bieži pievieno arī mākslīgos saldinātājus, kas arī nenāk par labu tavai veselībai. Vairāk par to, kādu ūdeni izvēlēties slāpju veldzēšanai un cik bieži to lietot, lasi šeit.
Žāvēti augļi
Žāvēti augļi un ogas no svaigiem labumiem atšķiras ar to, ka tajos gandrīz nav ūdens. Tas nozīmē, ka tie ir skābju un cukura koncentrāts. Turklāt paši augļi kļūst daudz ķepīgāki vai cietāki. To cukurotās daļiņas saķep zobu plaisiņās un rieviņās, radot labvēlīgu vidi baktērijām. Šīs baktērijas rada skābu vidi, kas tālāk noved pie emaljas bojāšanās un caurumu veidošanās.
Kartupeļu čipsi
Kartupeļos un līdz ar to arī kartupeļu čipsos esošā ciete pārvēršas cukurā. Cukurs savukārt kļūst par skābi. Lai izvairītos no zobu bojāšanās, pēc mielošanās ar čipsiem pārliecinies, ka, dzerot ūdeni, tu izskalo arī muti un uz zobiem nepaliek ēdiena atliekas. Vēlams zobus iztīrīt arī ar zobu diega palīdzību. Tas attiecas arī uz citiem produktiem – pēc ēšanas pārliecinies, ka uz taviem zobiem nav ēdiena palieku, un, ja nepieciešams, iztīri zobus. Tā tu izvairīsies no to bojāšanās.
Sporta dzērieni
Arī "Harvard Health" norāda, ka sporta dzērieni satur ļoti daudz cukura, ko cilvēkiem, kas nav profesionāli sportisti, uzņemt nevajadzētu. Ja trenējies pāris reižu nedēļā un sports nav tava dzīve, piemērotāks būs ūdens. Viena pudelīte dzēriena var saturēt līdz pat 10 tējkarotēm cukura. Tas ir apmēram divas reizes vairāk nekā ieteicamā dienas cukura deva.
Alkohols
Jāpiebilst, ka zobu bojāšanās noteikti nav vienīgais alkohola nodarītais kaitējums tavam organismam. Atsakoties no grādīgo dzērienu lietošanos, uzlabosies ne tikai mutes veselība, bet notiks arī citas pārmaiņas, piemēram, tavs miegs būs labākas kvalitātes, uzlabosies ādas stāvoklis, samazināsies risks saslimt ar vēzi un būs vieglāk atbrīvoties no liekajiem kilogramiem. Vairāk par to lasi šeit.