ādas vēzis melanoma pārbaude dzimumzīmes
Foto: Shutterstock

Melanoma ir viena no bīstamākajām un agresīvākajām vēža formām. To nereti atklāj novēloti, padarot ārstēšanu apgrūtinātu, neiedomājami dārgu vai pat neiespējamu. Tāpēc speciālisti iesaka pievērst uzmanību izmaiņām uz ādas un iepriekš neredzētiem veidojumiem un dzimumzīmēm. Tās, kā arī dermatologa apmeklējums var palīdzēt atklāt slimību laikus, ievērojami uzlabojot iespējas to uzveikt.

Būtiski paturēt prātā, ka, lai arī pierādīts, ka ultravioletais starojums palielina melanomas risku, tas nebūt nav vienīgais šīs slimības izraisītājs, un arī rudenī ir jāseko līdzi savam veselības stāvoklim. Atceries, ka bīstama ir gan sauļošanās, neizmantojot atbilstošu aizsargkrēmu, gan solārija apmeklēšana.

Kas ir melanoma un kāpēc tā ir bīstama?

Foto: Shutterstock
Melanoma ir viena no nepatīkamākajām ādas vēža formām, skaidro ārsts un biedrības "Dermatologi pret ādas vēzi" priekšsēdētājs Raimonds Karls. Visizplatītākā ādas vēža forma ir nepigmentētā bazālo šūnu karcinoma. Tā parasti attīstās tajās ķermeņa daļās, kas visvairāk pakļautas saulei, – uz sejas, deguna, pieres, kā arī dekoltētajā daļā un plecu zonā.

Lai arī melanoma nav visizplatītākā ādas vēža forma, onkoloģe Simona Doniņa uzsver, ka tā ir visbīstamākais ļaundabīgais ādas audzējs. Slimība attīstās no melanocītiem, kur radušies DNS bojājumi un kas nekontrolēti vairojas. "Savukārt melanocīti ir šūnas, kas ražo pigmentu melanīnu. Tas nosaka mūsu ādas krāsu. Lielākoties melanoma rodas ādā, taču tā var būt arī dažādu ķermeņa daļu gļotādās un acīs. Ar šo audzēju var saslimt jebkurā vecumā, tas var attīstīties pakāpeniski no jau esošas dzimumzīmes vai veidoties no jauna uz iepriekš neizmainītas ādas," skaidro Doniņa.

Melanomas attīstībā izšķir piecas stadijas: no 0 līdz IV. Par slimības 0 stadiju uzskata situāciju, kad ļaundabīgā audzēja šūnas lokalizējas tikai ādas pašā virsējā slānī – epidermā. Ja vēzi atklāj šajā stadijā, iespēja to uzveikt ir lielāka un prognozes parasti ir vislabākās. Slimības I vai II stadija ir tad, kad audzēju šūnu invāzija notiek dziļāk un tas sasniedz četru (vai vairāk) milimetru biezumu. Jo lielāks ir audzējs un jo vairāk tā šūnas ir iespiedušās ādas struktūrās, jo sliktāka ir slimības prognoze.

Lai sevi pasargātu un saglabātu cerības slimību uzveikt, ir ļoti būtiski slimību atklāt laikus. Diemžēl sabiedrības zināšanas par melanomu ir ļoti mazas. Jau rakstījām, ka gandrīz trešdaļa jeb 28 procenti Latvijas iedzīvotāju nezina, ka melanoma ir ļaundabīgs ādas audzējs. Jāpiebilst, ka sieviešu zināšanas par šo slimību ir labākas – to, kas ir melanoma zina 75 procenti sieviešu un 60 procenti vīriešu.

Melanomas riska faktori un sevis pasargāšana

Foto: Shutterstock
Viens no riska galvenajiem riska faktoriem, kas veicina melanomas un citu ādas vēža formu attīstību, ir ultravioletais starojums. Dermatologs Raimonds Karls norāda, ka saules kaitīgo starojumu cilvēks uzņem arī tad, ja ārā nav ļoti karsts. Tāpat ultravioletais starojums ietekmē cilvēkus pat tad, kad ārā ir dūmakains un apmācies laiks. Lai sevi pasargātu, Karls iesaka lietot saules aizsargkrēmus un valkāt apģērbu, kas pasargā no saules kaitīgā starojuma.

Rudenī, kad ir pārāk auksts, lai sauļotos un pavadītu laiku pludmalē, cilvēki nereti izvēlas iespēju iegūt iedegumu solārijā. Karls šādu iedejuma iegūšanas veidu salīdzina ar krokodiliem pilnu baseinu, jo sauļošanās solārijā var beigties bēdīgi un cilvēks nevar zināt, vai no tā iznāks vesels.

"Vai smēķēt nelielos daudzumos ir veselīgi?" vaicā Karls. To pašu var attiecināt uz solāriju apmeklēšanu. Viņš uzsver, ka solārija efekts uz veselību vienmēr ir negatīvs. Pat gadījumos, kad šķiet, solārijs var sniegt kādu labumu veselībai, kopējais ieguvums nekad nebūs tā vērts. Tāpat maldīgs ir uzskats, ka sauļošanās solārijā palīdz organismam sintezēt D vitamīnu. Vairāk par solāriju ietekmi uz veselību lasi šeit.

Ieteikumi laicīgai slimības atklāšanai

Foto: Shutterstock

Ja pamani aizdomīgu veidojumu uz savas ādas, noteikti konsultējies ar ārstu, bet profilakses nolūkos vari regulāri apmeklēt dermatologu, kas veiks ļoti rūpīgu izmeklēšanu. Pašpārbaudi ir iespējams veikt arī mājās, ja vien zini, kā to pareizi darīt un kā atšķirt aizdomīgu ādas veidojumu no dzimumzīmes vai vasarraibumiņa. "Women's Health" ir sagatavojis trīs soļus, kas palīdzēs laikus atklāt ļaundabīgo audzēju.

Pārbaudi savu ķermeni pie spoguļa

Lai veiktu pārbaudi, tev nepieciešams spogulis, kurā vari sevi aplūkot pilnā augumā. Kaila nostājies tā priekšā un rūpīgi apskati, vai uz ķermeņa nav parādījušās dzimumzīmes vai citi veidojumi, kuru tur iepriekš nebija. Neaizmirsti pārbaudīt kakla aizmuguri, kājas, pēdas un par vietu starp kāju pirkstiem. Parasti melanoma veidojas uz ķermeņa daļām, kas ir bijušas pakļautas ultravioletajam starojumam, bet tā var parādīties arī netipiskās vietās, piemēram, pirkstu starpās.

Meklē veidojumu, kas atbilst noteiktām pazīmēm

Ne visi veidojumi uz tavas ādas ir bīstami un noteikti ne visi ir melanoma. Par šo ļaundabīgo audzēju liecina jauna vai sen eksistējoša dzimumzīme, kas atbilst sekojošām pazīmēm:

  • Tai nav stingri izteiktu robežu;
  • Tā ir asimetriska;
  • Tā sastāv no vairākām krāsām;
  • Tās diametrs ir lielāks nekā zīmuļa dzēšgumijai;
  • Tā attīstās, mainās tās forma vai izmērs;
  • Tā sāp, niez vai asiņo.

Neatliec vizīti pie ārsta uz rītu

Ja pamani veidojumu, kas atbilst iepriekš minētajām pazīmēm, nekavējoties piesaki vizīti pie speciālista. Pastāv ļoti liela iespēja, ka būsi velti satraukusies, jo pie ārstiem nereti vēršas cilvēki, uz kuru ādas ir labdabīgi veidojumi, bet šis ir tas gadījums, kad nevajadzētu riskēt. Nemēģini sev iestāstīt, ka tas nav nekas nopietns, un dodies pie speciālista. Kavēšanās var ievērojami samazināt tavas iespējas slimību uzveikt.

Melanoma ir ārstējama, bet var būt nepieciešami milzu līdzekļi

Foto: Privātais arhīvs

Ir ļoti daudz cilvēku, kas uzskata, ka melanoma nav ārstējama, tomēr tā sacīt gluži nevar. Slimību var uzveikt, tiesa tam var būt nepieciešami ļoti lieli līdzekļi, īpaši, ja slimība atklāta vēlīnā stadijā un tās mutācija nepadodas valsts apmaksātajām ārstēšanas metodēm vai arī, ja kompensējamie medikamenti konkrēto melanomas formu uzveikt nespēj.

Jau rakstījām, ka līdz 2011. gadam visā pasaulē metastātiskās melanomas ārstēšana iekļāva ķīmijterapiju, bet pēdējo piecu gadu laikā pieeja slimības uzveikšanai ir mainījusies. Tagad lielākajā daļā izvēle saistās ar imūnterapiju un mērķa terapiju. Pēdējo gadu laikā ir parādījušies vairāki medikamenti, melanomas metastāžu terapijai, kuru kombinēšana un secīga lietošana arī nes rezultātus.

Latvijā gan liela daļa šo medikamentu, atkarībā no melanomas mutācijas, var būt jāapmaksā pašiem pacientiem, jo valsts tos nekompensē. Efektīvs un valsts apmaksāts līdzeklis slimības uzveikšanai var būt pieejams tikai daļai pacientu. Viens no cilvēkiem, kas slimo ar melanomu, kuras ārstēšanai nav pieejami valsts kompensēti medikamenti, ir Tatjana Bičika. Ar viņas stāstu vari iepazīties šeit.

Sieviete ir aktīva un entuziastiska un nu jau kādu laiku aktīvi cīnās par iespēju dzīvot – viņa ir izmēģinājusi efektīvas zāles cīņai ar metastāzēm, bet līdzekļa tūkuma dēļ viņai tās nav pieejamas. Trīs zāļu kursiem viņai nepieciešami teju 16 000 eiro. Tatjana atzīst, ka zāles viņa saņemt tikai tad, kad pati vai tuvinieki saņem algu, līdzekļus saziedo līdzcilvēki vai arī izdodas saņemt kredītu to iegādei. Palīdzēt Tatjanai ir iespējams šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!