Foto: Shutterstock
Pirmais rudens mēnesis jau teju pusē, un tas sev līdzi nesis iespēju mieloties ar dažādiem veselīgiem labumiem no pašu dārza. Viens no tādiem ir arī biete – saldais dārzenis ar ļoti daudzpusīgu pielietojumu dažādu ēdienu gatavošanā. To var izmantot gan sāļu, gan saldu ēdienu gatavošanā, gan kā piedevu, gan pamatu maltītei.

Bietes ir ne vien garšīgas un salīdzinoši vienkārši pagatavojamas, bet arī ļoti veselīgas, tāpēc to lietošana uzturā noteikti nāks tikai par labu. Protams, arī ar sārto dārzeni pārspīlēt nav ieteicams, turklāt atceries, ka cilvēkiem ar nierakmeņu problēmām un iekaisīgu zarnu sindromu aizrauties ar biešu ēšanu un to sulas dzeršanu noteikti nevajadzētu.

Iemesli, kāpēc iekļaut bietes savā ēdienkartē

Foto: Shutterstock
Bietes ir ļoti vērtīgs dārzenis, ko droši var lietot uzturā gan tagad, gan visas ziemas garumā, uzņemot ļoti daudz organismam nepieciešamu minerālvielu un uzturvielu. Lielākā daļa ogļhidrātu bietēs ir vienkāršie cukuri, piemēram, glikoze un fruktoze skaidro "Healthline". Tāpat bietēs ir daudz šķiedrvielu, kas uzlabo gremošanas sistēmas darbību.

Sārtās dārza veltes ir ļoti labs vitamīnu un minerālvielu avots – tajās ir daudz C vitamīna, kā arī B grupas vitamīnu, dzelzs, magnija un kālija. Tajās ir arī daudz vērtīgu augu valsts produktos esošu savienojumu, piemēram, betaīna, neorganisko nitrātu un citu.

Bietēs esošās vielas var palīdzēt samazināt asinsspiedienu un līdz ar to arī dažādu sirds un asinsvadu slimību risku. Tāpat tās uzlabo cilvēka spēju veikt dažādas fiziskas aktivitātes. Bietes palīdz uzlabot smadzeņu darbību, kā arī tajās esošās vielas var palīdzēt samazināt risku saslimt ar vēzi.

"Bietes ir labs šķiedrvielu, minerālvielu un vitamīnu avots," norada arī uztura speciāliste Gita Ignace. Biešu sulā ir daudz magnija, tāpēc tā var palīdzēt normalizēt nervu muskuļu uzbudināmību, ko rada nervu pārslodze un emocionālā spriedze. Tas nozīmē, ka biešu sulai piemīt arī nomierinoša iedarbība.

Parasti bietes uzturā lieto vārītas, bet ņem vērā, ka vārīšanās procesā samazinās to sastāvā esošais C vitamīna daudzums. Ja esi nolēmusi dzert svaigu biešu sulu, pēc tās izspiešanas nogaidi apmēram divas stundas un tikai tad to lieto uzturā. Šajā laikā no sulas izdalīsies bietēs esošās kaitīgās vielas. "Protams, svarīgi atcerēties, ka neviens dārzenis nav brīnumlīdzeklis un tā labo īpašību dēļ nedrīkst to pārlieku daudz lietot. Pareizs uzturs ir sabalansēts un daudzveidīgs uzturs,'' atgādina Ignace.

Kam biešu lietošana uzturā nav ieteicama

Foto: Shutterstock
Par bietēm, tāpat kā par jebkuru citu produktu, var sacīt – pārspīlēt ar to lietošanu uzturā nevajadzētu. Pārtikt tikai un vienīgi no bietēm nav veselīgi. Parasti biešu ēšana cilvēkiem nekādas problēmas un sliktu pašsajūtu neizraisa, ja neskaita cilvēkus, kam ir nierakmeņi. Dažas bietes var saturēt lielu oksalātu daudzumu, kas var veicināt nierakmeņu veidošanos.

Oksalāti arī pasliktina minerālvielu uzsūkšanos organismā. To parasti vairāk ir biešu lapās, nevis pašā saknē, bet arī tā auga daļa var saturēt diezgan lielu oksalātu daudzumu. Bietēs esošās vielas var izraisīt arī nepatīkamas sajūtas tiem cilvēkiem, kas cieš no kairinātu zarnu sindroma.

Tāpat bietes var iekrāsot urīnu sarkanīgā krāsā. Urīna iekrāsošanās nav nekādā veidā kaitīga, bet tā var neļaut pamanīt urīnā nonākušas asinis, kas ir ļoti būtiski, lai savlaicīgi atklātu un ārstētu dažādas slimības.

Salātos, zupās un pat saldumos – gardu ēdienu ar bietēm receptes

Foto: Shutterstock
Bietes ir ne vien veselīgas, bet arī ļoti garšīgas un dažādi pagatavojamas – tās var cept, vārīt sautēt, kaltēt, marinēt un par izmantot dažādu našķu gatavošanā. Protams, lai tas izdotos, ir svarīgi atrast īsto ēdiena recepti, kā arī zināt dažus biešu pagatavošanas knifiņus.

"Uzglabājot nomizotas bietes, tajās skābekļa iedarbībā zūd C vitamīns," skaidro uztura terapijas speciāliste Guna Rijkure, "tieši tādēļ bietes ieteicams vārīt ar visu mizu, atbilstoša izmēra katlā ar vāku, lai pēc iespējas samazinātu gaisa piekļuvi. Savukārt svaigā veidā bietes, lai tās pēc iespējas ilgāk saglabātu uzturvielas, ieteicams uzglabāt sausā pagrabā, temperatūrā no +2 līdz +4 grādiem."

Vasaras borščs ar lapu bietēm un kāpostiem

Foto: Privātais arhīvs

Kad gribas ātru un sātīgu maltīti, ir vērts pagatavot dārzeņu zupu ar gaļas buljonu. "Šo zupu saucu par vasaras boršču, jo, kamēr jaunās bietītes vēl ir mazas, izmantoju mangoldu jeb lapu bietes, sanāk garšīgi!" stāsta receptes iesūtītāja Silvija.

Lasīt vairāk

Soli pa solim: klasiskā biešu aukstā zupa ar rukolu

Foto: DELFI

Šis varētu būt vasarā visātrāk pagatavojamais ēdiens, kas izdosies arī tiem, kas nemēdz ilgi uzturēties virtuvē. Šķiet, ka nav vērts iemest aci receptē, viss tikai jāsamet katlā un jāpārlej ar kefīru. Tomēr atļausimies publicēt fotorecepti, tā teikt, iedvesmai!

Lasīt vairāk

Vinegrets ar turku zirņiem un papriku

Foto: Shutterstock

Tradicionālais vinegrets ar nedaudz eksotisku piesitienu, jo šoreiz iesakām kartupeļus aizstāt ar turku zirņiem un papildināt salātus ar kraukšķīgu papriku. Savukārt mērcei asumiņu piešķirs citronu sula un sinepes.

Lasīt vairāk

Latviskās siļķmaizītes ar bietēm un biezpienu

Foto: Shutterstock

Par latviskām šīs maizītes ir dēvējamas ne vien tādēļ, ka to pagatavošanai izmantojami produkti, ko ierasts uzskatīt par latviešu tradicionālās virtuves stūrakmeņiem, bet arī tāpēc, ka uzkodā dominējošais sarkani baltais krāsu salikums būs īsti piemērots patriotiskās noskaņās klātam svētku galdam.

Lasīt vairāk

Biešu mērcīte uzkodām un maizītēm

Foto: Shutterstock

Žigli pagatavojama mērce, kas papildinās dārzeņus uzkodu platēs vai sātīgas maizītes. Lai iegūtu svaigāku garšu, citronu sulu mērcei var pievienot arī vairāk.

Lasīt vairāk

Kreptīga biešu zupa ar maltu gaļu

Foto: Shutterstock

Garda biešu zupa ar maltu gaļu un skābētiem kāpostiem – kreptīga un īsteni sātīga.

Lasīt vairāk

Biešu braunijs ar tumšo šokolādi un valriekstiem

"Braunija jeb šokolādes kēksiņa dzimtene ir ASV, kur 19. gadsimta otrajā pusē "Palmer House Hotel" pēc viesnīcas īpašnieka sievas lūguma izstrādāja īpaši dāmām veltītas šokolādes kūciņas. Brauniju sastāvā bija valrieksti un tos pasniedza ar aprikožu glazūru. Tā kā mūsdienās saldo, cukuroto brauniju receptes ir teju katrā recepšu blogā, es nolēmu savā grāmatā iekļaut īpašu recepti – ne tik saldu, ne tik cukurotu un bez kviešu miltiem. No oriģinālās receptes manis piedāvātajā ir palikuši vien valrieksti," stāsta Ance Anna Šternberga. Viņa "Tasty" lasītājiem piedāvā recepti no savas grāmatas "Topi vesels ar mājas ēdienu".

Lasīt vairāk

Pikantie biešu salāti ar āboliem un ķiplokiem

Foto: Shutterstock

Pikantie biešu salāti ar āboliem un ķiploku aizdaru labi garšos gan ar rupjmaizes šķēli, gan kā spirdzinoša piedeva pie svētku cepeša.

Lasīt vairāk

Biešu 'panna cotta' ar cidoniju musu

Foto: Publicitātes attēls

Klasiskā "panna cotta" jaunā gaismā – ar bietēm un cidonijām. Deserts sanāks tik skaists, ka šis gardums atradīs vietu pat uz svētku galda. Recepti "Tasty" lasītājiem piedāvā "Elvi".

Lasīt vairāk

Vasaras dārzeņu salāti ar ceptām siera bumbām

Pusdienās būs tieši laikā – sastāvdaļām bagātīgi un ļoti gardi dārzeņu salāti ar apceptām "sniega bumbām". Recepti piedāvā bloga "Divi10.com" autores Monika un Justīne.

Lasīt vairāk

Krēmīgais biešu risoto ar zilo sieru

Foto: DELFI

Ziemai piestāv risoto, jo tas ar savu krēmīgumu un sātīgumu vienmēr pabaro pat izsalkušākos ēdājus, turklāt ēdiens pats par sevi ir tik pilnīgs, ka nemaz neprasās klāt vēl gaļa vai zivs. Risoto var gatavot dažādās variācijās, arī ar karamelizētām bietēm un zilo sieru maltīte ļaus kaut nedaudz sajust Vidusjūras ēdienu garšu.

Lasīt vairāk

Mazie jēra un biešu burgeri

Foto: Woman's Weekly/REX/Vida Press

Nelieli, gardi un īpaši – mini burgeri no jēra maltās gaļas. Īstu mājās gatavotu burgeru sajūtu piešķirs neparastās kārtas ar bietēm un fetas sieru.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!