Pīlādži lieti noderēs īpašas garšas piešķiršanai dažādiem ēdieniem, kā arī tos var droši izmantot želejas, sīrupa, ievārījuma un citu našķu pagatavošanai. Jāpiebilst, ka arī nenolasītiem pīlādžiem piemīt liela vērtība, jo tie ir košs krāšņuma augs, kas lieliski izskatās apstādījumos. Tāpat tos var izmantot iekštelpu dekorēšanai rudenī. Par to, kā pagatavot dekorus no košajām pīlādžogām, vari lasīt šeit.
Ja esi nolēmusi izaudzēt pīlādzi arī savā dārzā, ar speciālista ieteikumiem tā kopšanai vari iepazīties šeit.
Pret drudzi, iekaisumu un problēmām ar menstruācijām
Sārtās ogas satur ļoti daudz C vitamīna, tāpēc tās noder cilvēkiem, kam šī vitamīna trūkst. Pīlādžus izmanto arī cīņā ar diabētu un, artrītu. Rūgtenās ogas lieto arī gadījumos, ja rodas menstruāciju problēmas. Daudzi cilvēki ogas izmanto pietūkuma mazināšanai deguna, rīkles, mutes un citu iekaisumu mazināšanai. Tāpat pīlādžus izmanto ar plaušām saistītu problēmu gadījumā, īpaši, ja nepieciešams mazināt drudzi.
"Web Md" atzīmē, ka pīlādžus izmanto, lai normalizētu organisma spēju pārstrādāt urīnskābi, asins sastāva uzlabošanai, kā arī vielmaiņas paātrināšanai.
Svaigas ogas var būt kaitīgas. Ieteikumi drošai lietošanai
Lai arī ogas ir patiešām vērtīgas, ar to lietošanu uzturā ir jābūt uzmanīgiem, jo tās satur arī vielas, kas cilvēkam var būt toksiskas. Uztura speciāliste Eva Kataja norāda: "Ogas ir lielisks antioksidantu avots – kopējais fenolu, flavonoīdu un askorbīnskābes (C vitamīna) saturs ir augsts. Visvairāk antioksidantu būs svaigās ogās, taču, karsētas tās būs drošākas uzturā un joprojām saturēs vērtīgos savienojumus."
Svaigā veidā ogas var kairināt kuņģi un izraisīt sāpes, kā arī izraisīt vemšanu vai caureju. "Šīs nudien nav ogas, kuras ēst saujām, jo tās ir viegli toksiskas to sastāvā esošās parasorbīnskābes dēļ," norāda speciāliste. Ogas termiski apstrādājot (karsējot), no parasorbīnskābes iespējams atbrīvoties.
Ņemot vērā, ka pīlādžogu ietekme uz veselību nav līdz galam izpētīta, "Web Md" iesaka tās nelietot lielos daudzumos grūtniecēm un sievietēm, kas baro ar krūti.
Receptes gardai un drošai pīlādžogu izmantošanai
Tā kā pīlādžogas uzturā labāk lietot termiski apstrādātas, ir labi zināt, kā tas pagatavot, un kādiem ēdieniem izmantot. Virtuvē tās var izmantot dažādi – gan kā piedevu ēdienam, gan kā galveno sastāvdaļu. Želeja, ievārījums, vīns un sukādes – tā ir tikai daļa no lietām, kā pagatavošanai noderēs košā rudens velte.
Ābolu sulā marinēta cūkgaļa ar pīlādžu čatniju
Maltītes dažādošanai un papildināšanai ar vitamīniem saturošiem produktiem lieliski noder dabā iegūstamie sezonas dārzeņi un ogas. Piemēram, pīlādžu čatnijs ne tikai papildinās un bagātinās pamatēdiena garšu, bet stiprinās organisma aizsargspējas pret apkārtējās vides kaitīgo ietekmi, jo ir bagāts gan ar vitamīniem, gan minerālvielām. Recepti iesaka Jūrmalas restorāna "MaMa" šefpavāre Terēze Kondrate.
Cālis pīlādžos ar medu, alus mērcē, burkānos ar sinepēm un lazdu riekstu ievārījumā ar estragonu
Cālis ar dažnedažādām piedevām restorāna "Ostas skati" šefpavāra Ingmāra Ladiga izpildījumā.
Pīlādžu ievārījums
Pīlādžu raža šogad padevusies visai branga - kociņi tā vien līkst no ogu smaguma, tādēļ lieti noderēs mūsu lasītājas Antras Kalnciemas iesūtītā aromātiskā pīlādžu ievārījuma recepte.
Kaltētu pīlādžu sukādes
Kaltēti pīlādži - dabīgajiem vitamīniem ziemā.
Pīlādžu un ābolu ievārījums
Gards pīlādžu ievārījums ar āboliem un vaniļu.
Kazas piena Panna Cotta ar ceptu viršu medus ravioli, biešu-aveņu biezeni un pīlādžogām
Laba restorāna pavāra pienākums ir ik pa laikam piedāvāt saviem apmeklētājiem ko jaunu, neparastu. Šoruden 12 Rīgas restorānos varēs nogaršot pa ēdienam, kas tapa pirmajam Daugmales Jāņa bišu medus ēdienu saietam. Portāls "Delfi" piedāvā saviem lasītājiem iepazīties ar 12 receptēm, kurās izmantots Latvijā vākts viršu, griķu vai meža aveņu medus.
Gardā pīlādžu želeja
Rudens aicinājums - pīlādžu želeja.
Pīlādžu vīns
Ar nelielu darbošanos top paša gatavots pīlādžu vīns.
Pīlādžu sīrups
Pīlādžu sīrups noderēs veselīgu un gardu ziemas dzērienu gatavošanai.
Pīlādžu liķieris
Pīlādžu liķieris - mazajam svētku graķītim.