Vai esi saskārusies ar posmiem, kad šķiet, ka bez īpašām izmaiņām ēdienkartē tavs svars sāk samazināties vai tieši pretēji – pieaugt? Iespējams, ka tavā dzīvesveidā bija notikušas citas, salīdzinoši nelielas, izmaiņas, kas veicināja arī svārstības tavos izmēros un skaitlī, ko rāda svari. Iedvesmojoties no "Women's Health", piedāvājam iepazīties ar sešiem ieteikumiem, kas palīdzēs atbrīvoties no kāda lieka kilograma, neievērojot kaitinošu diētu.
Vēl viena pozitīvā puse šo izmaiņu ieviešanai ir tas, ka tu nenodarīsi sev pāri, jo tās nav saistītas ar badošanos vai atteikšanos no tā, kas tev garšo. Atceries, ka dažādu diētu ievērošana un badošanās nenāk par labu ne tavai veselībai, ne vielmaiņai. Par to, kas vēl bremzē tavu vielmaiņu, tu vari lasīt šeit.
Uzaudzē muskuļus savai vielmaiņai
Muskuļi palīdz aktivizēt vielmaiņu daudz vairāk nekā tauki. Jo vairāk muskuļu tev ir, jo vieglāk tev ir sadedzināt uzņemtās kalorijas. Ja tu muskuļus iekustini ar fizisko aktivitāšu palīdzību, tad tauku dedzināšana var turpināties līdz pat 24 stundām. Uzturēt sevi formā ir daudz vienkāršāk nekā formu iegūt, jo tad, kad būsi ieguvusi muskuļus, pietiks ar nelieliem vingrojumiem to uzturēšanai, lai tie turpinātu dedzināt taukus.
Tiesa, muskuļu masas palielināšana un fiziskās aktivitātes nav vienīgais veids, kā paātrināt vielmaiņu. Tev noteikti var palīdzēt olbaltumvielas, biežāka maltīšu ieturēšana, kafija un asi ēdieni. Vairāk par to, kas ietekmē tavu vielmaiņu, tu vari lasīt šeit un šeit.
Palīdzi saviem tuviniekiem cīnīties ar svara problēmām
Viens no veidiem, kā zaudēt svaru pašai vai izvairīties no tā pieaugšanas, ir atbalstīt savu tuvinieku centienus dzīvot veselīgi, neaptaukoties un atbrīvoties no liekajiem kilogramiem. Tāpat tievēt kopā ar kādu tuvu draugu vai draudzeni, kas arī vēlas justies labāk, var būt vienkāršāk un efektīvāk nekā vienatnē. Šeit tu atradīsi noderīgus ieteikumus tam, kā padarīt draudzīgo atbrīvošanos no liekajiem kilogramiem efektīvāku gan tev, gan tavam kompanjonam.
Neaizmirsti paēst brokastis – tas palīdzēs vielmaiņai
Tiesa, ir neliela cilvēku daļa, kam brokastu izlaišana lielu ļaunumu nenodarīs, norāda Latvijas Diētas ārstu asociācijas vadītājs Andis Brēmanis. Ja režīms paredz došanos gulēt ļoti vēlu vakarā, neilgi pirms tam ieturot maltīti, tas nav nekas neparasts, ja, pamostoties pēc dažām stundām, nav apetītes. Ja pēdējā ēdienreize bijusi nesen, nav vajadzības sevi spiest ēst. Cilvēkiem, kas gulēt dodas pirms pusnakts gan brokastis ir nepieciešamas. Tiesa, tas nenozīmē, ka, izkāpjot no gultas, uzreiz jāskrien uz virtuvi. Ja apetīte parādās stundu vai divas pēc pamošanās, tad arī ieteicams ieturēties.
Ūdens – tavs draugs un sabiedrotais
Liela daļa no tava organisma ir ūdens. Tev ir jādzer daudz, lai justos un izskatītos labi. Turklāt paturi prātā, ka jādzer tieši ūdens, nevis limonādes, saldinātie dzērieni, sulas un sulu dzērieni. Liela daļa šo produktu ieguvuši savu garšu, pateicoties cukuram. Izvēlies tīru ūdeni vai arī pievērs uzmanību dzēriena sastāvam. Ja tam pievienots cukurs, tad zini – dzēriens ne tikai remdē slāpes, bet arī palīdz pieņemties svarā.
Jāpiebilst arī, ka cilvēki nereti jauc slāpes ar izsalkumu. Pat tie, kas domā, ka šīs divas sajūtas nav iespējams sajaukt, to nereti dara, tāpēc, sajūtot izsalkumu, ieteicams padzerties ūdeni. Ja pēc desmit minūtēm vienalga jūties izsalkusi, tad paēd, ja ēst vairs negribas – tu vienkārši biji izslāpusi. Vairāk par to, kā atpazīt mānīgu izsalkumu, un tam neļauties, lasi šeit.
Uzmanies no mārketinga trikiem, kas liek tev ēst cukuru
Bērniem nereti šķiet, ka ēdiens, uz kura kastītes ir attēloti viņu iemīļotās multfilmas tēli, ir gardāks, nekā tas pats ēdiens kastītē bez īpašiem attēliem. Izrādās, ka tas pats attiecas arī uz pieaugušajiem, tāpēc tev ir jāiemācās saprast, ka uzraksts uz kastītes nemaina tā būtību. Proti, ja uz kastītes rakstīts "veselīgās brokastu pārslas" vai "veselības batoniņš", nekādā veidā nemaina produkta būtību. Tev ir jāpievērš uzmanība produkta sastāvam, nevis reklāmas sauklim.
Centies izvairīties no košiem iepakojumiem, kas vēsta, ka tajos esošais produkts ir kaut kādā veidā veselīgs, jo tas ir viens no ražotāju trikiem, kas novērš patērētāja uzmanību no to patiesā sastāva un cukura daudzuma tajā. Iepazīties ar citiem ražotāju trikiem, lai maskētu patieso cukura daudzumu produktos, kā arī ieteikumiem, kas neļaus tevi apmānīt, vari iepazīties šeit.
Izvairies no pārēšanās, izvēloties mazāku šķīvi
Jo lielāks būs tavs šķīvis, jo vairāk tu ēdīsi. Tieši tas pats attiecas uz dzērieniem – glāze sulas var nozīmēt 150 mililitrus vai pat puslitru šī dzēriena. Cukura un kaloriju daudzums atšķiras vairāk nekā trīs reizes. Tāpat atceries, ka ikvienu našķi vari papildināt ar kaut ko veselīgu, vienlaikus sevi palutinot un uzņemot kaut ko vērtīgu, piemēram, ja vēlies izēst bļodiņu saldējuma, pusi no trauka atvēli našķim, bet otru – ogām un augļiem. Tu būsi apēdusi krietnu mazāk saldējuma, bet būsi sevi palutinājusi un uzņēmusi arī vērtīgus vitamīnus un uzturvielas.