sieviete spogulis svars prieks
Foto: Shutterstock
Iespējams, ka jau sen centies atbrīvoties no liekā svara, bet visi tavi mēģinājumi beigušies ar neveiksmi. Ja līdzšinējais plāns nelīdz, neskatoties uz to, ka apzinīgi ievēro noteikumus un centies ievērot veselīgas ēšanas pamatprincipus un fizisko aktivitāšu tavā dzīvē netrūkst, kaut kas noteikti ir jāmaina. Izmaiņas ēdienkartē un ikdienas rutīnā var palīdzēt sasniegt iecerēto. Nepadodies domai, ka liekais svars atrodas tavos gēnos!

Jau vairākkārt esam rakstījušas par to, ka liekais svars cilvēka veselībai par labu nenāk. Tomēr ar tievēšanu nevajag pārspīlēt. Šeit tu vari uzzināt, kā saprast, vai apaļumus, kas tev sevī nepatīk, vispār var uzskatīt par lieko svaru. Tikai tad, ja atbilde ir "jā", tev nepieciešams no tā atbrīvoties.

Iedvesmojoties no "Women's Health", piedāvājam iepazīties ar vairākiem ieteikumiem, kas palīdzēs vieglāk un ātrāk atbrīvoties no liekajiem kilogramiem. Tie ir mazi triki, kas mērķa sasniegšanu padarīs krietni vieglāku.

Uzticies olbaltumvielām

Foto: Shutterstock
Olbaltumvielas nav nepieciešamas tikai muskuļu veidošanai. Tās palīdz samazināt kāri pēc saldumiem un saglabāt ilgāk sāta sajūtu cilvēkiem, kam ģimenē novērojama tendence uz lieko svaru un aptaukošanos. Šādos gadījumos ieteicams, lai 25 procenti ikdienā uzņemto kaloriju būtu no olbaltumvielām. Tās rada sāta sajūtu, to pārstrādei organisms patērē vairāk enerģijas nekā citu uzturvielu sintēzei.

Lai uzņemtu vairāk olbaltumvielu, iekļauj katrā savā maltītē vismaz vienu produktu, kas tās satur lielā daudzumā. Tā var būt tītara gaļa, zemesrieksti, garneles un citi produkti. Tomēr atceries, ka ar olbaltumvielu lietošanu uzturā pārspīlēt nevajag. Uztura speciāliste Līga Balode skaidro, ka pārmērīga aizraušanās ar olbaltumvielām var radīt nepatiku pret produktiem, kas tās satur. Tāpat regulāra un pārmērīga olbaltumvielu uzņemšana var veicināt nieru kamoliņos hiperfiltrāciju, kas ar laiku var radīt hipertensiju un nefrosklerozi. Tāpat pārāk daudz olbaltumvielu var palielināt nierakmeņu un podagras risku.

Par to, cik daudz olbaltumvielu nepieciešams uzņemt pieaugušam cilvēkam, lasi šeit.

Dienas pirmajā pusē ēd vairāk

Foto: Shutterstock

Tavs ķermenis seko iekšējam ciklam jeb bioloģiskajam pulkstenim. Tieši tāpēc, pamostoties neīstajā laikā, tu jūties ļoti, ļoti slikti. Tas ietekmē ne tikai tavus gulēšanas paradumus, bet arī vielmaiņu un šūnu darbību. Tu to vari izmantot savā labā. 2016. gadā Amerikas klīniskā uztura žurnālā publicēja pētījumu par to, cilvēki, kam ir nosliece uz aptaukošanos un lieko svaru, efektīvāk spēj atbrīvoties no liekajiem kilogramiem tad, ja pusdieno agrāk. Jo agrāk tu ieturi pusdienas, jo labāk.

Lai atbrīvotos no liekā svara, ēd regulāri brokastis un nekādā gadījumā neizlaid pusdienas. Jautāts par to, vai bez brokastīm patiešām nedrīkst uzsākt dienu, Latvijas Diētas ārstu asociācijas vadītājs Andis Brēmanis norāda, ka pats galvenais ir ņemt vērā, kad ieturēta pēdējā maltīte iepriekšējā dienā un kāds ir cilvēka dienas režīms.

Ja režīms paredz došanos gulēt ļoti vēlu vakarā, neilgi pirms tam ieturot maltīti, tas nav nekas neparasts, ja, pamostoties pēc dažām stundām, nav apetītes. Ja pēdējā ēdienreize bijusi nesen, nav vajadzības sevi spiest ēst. Ja cilvēks dodas gulēt pirms pusnakts un viņam ir tā teikt "normāls" dienas režīms, brokastis ir jāēd, jo pa nakti, visticamāk, ir nokrities cilvēka cukura līmenis asinīs. Ja ēst negribas, var nogaidīt vienu līdz divas stundas un ēst tad, kad parādās apetīte.

Dari vairāk fiziska darba un kusties

Foto: Shutterstock

Ja tev šķiet, ka esi apaļīga vai ciet no liekā svara gēnu dēļ, atceries, ka ģenētikai patiešām ir zināma loma tajā, kā strādā tava vielmaiņa. Tomēr ļoti daudz vari darīt arī tu pati. Cilvēki, kas strādā fizisku darbu, piemēram, lauksaimniecībā, parasti ir labā formā, jo darba laikā sadedzina daudz lieko kaloriju.

Tev, protams, nav jāpamet savs darbs un jāmeklē iespēja strādāt fizisku darbu. Dodies uz darbu kājām, brauc ar velosipēdu vai pievērsies skriešanai. Ja tev nepatīk staigāt, šeit tu vari uzzināt, kādas aktivitātes vēl var palīdzēt sadedzināt kalorijas. Atceries, ka arī vienkārši mājas darbi un citas aktivitātes var palīdzēt sadedzināt lielu daudzumu kaloriju. Tāpat arī iepirkšanās patiesībā var palīdzēt tavai figūrai, bet, ja vēlies izkustēties un uzlabot garastāvokli, ieslēdz mūziku un izdejojies.

Izmēģini Vidusjūras diētu

Foto: Shutterstock
Lai arī ģenētikai ir nozīme tajā, cik liels ir cilvēka aptaukošanās vai otrā tipa cukura diabēta risks, tu pilnīgi noteikti neesi nolemta kādai no šim problēmām. Ja esi to cilvēku vidū, kam ir grūti atbrīvoties no liekajiem kilogramiem un šķiet, ka nekas nenes gaidītiorezultātu, tev var palīdzēt garšīgas izmaiņas ēdienkartē. Vidusjūras reģions ir pazīstams ar lielisku virtuvi, turklāt uzturam, kas raksturīgs šajā reģionā dzīvojošajiem, ir vēl viena laba īpašība – tas palīdz samazināt aptaukošanās un otrā tipa cukura diabēta risku.

Vidusjūras reģionā uzturā lieto daudz olīveļļas, zivju, putnu gaļas, pākšaugu, dārzeņu un augļu. Šajos produktos ir daudz šķiedrvielu un antioksidantu. Šīs vielas palīdz uzlabot vielmaiņu un cīnīties ar liekajiem kilogramiem. Ja vēlies uzlabot savus ēšanas paradumus, domā par visām gardajām un veselīgajām lietām, ko ēdīsi, nevis par to, ka nāksies atteikties no čipsiem, burgeriem, ceptiem kartupeļiem ar speķi un citām lietām, kas, iespējams, tev garšo. Koncentrējies uz kvalitatīvu un veselīgu ēdienu, nevis skaiti kalorijas.

Dzer zaļo tēju

Foto: Shutterstock
Zaļā tēja ir zināma tās daudzo labo īpašību dēļ. Jau rakstījām, ka zaļā tēja uzlabo smadzeņu darbību, mazina ļaundabīgu audzēju un hronisku slimību attīstīšanās risku, kā arī aizkavē organisma novecošanas procesus. Tiesa, ar zaļās tējas lietošanu pārlieku aizrauties nevajadzētu, jo tā var pasliktināt nieru un aknu stāvokli. Vairāk par divām tējas krūzēm dienā nevajadzētu dzert.

Regulāri lietojot zaļo tēju, iespējams arī vieglāk atbrīvoties no liekā svara. Tajā esošās vielas palīdz uzlabot vielmaiņu, kas ir ļoti svarīga cīņā ar lieko svaru. Tāpat tā palīdz regulēt cukura līmeni asinīs. Tomēr atceries, lai zaļā tēja tev palīdzētu, to dzer bez cukura! Lai uzlabotu vielmaiņu, tev pilnīgi pietiek ar vienu tējas krūzi dienā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!