Marija Naumova
Foto: DELFI

Tuvojoties Pasaules AIDS dienai, ko tradicionāli atzīmē 1. decembrī, vēlamies iepazīstināt ar vairāku HIV pozitīvu cilvēku stāstiem. Ar šo slimību saistītie uzskati un stereotipi ir novecojuši, un ļoti daudzas lietas, piemēram, diagnoze – HIV pozitīvs – nozīmē lēnu un mokošu nāvi, nebūt neatbilst patiesībai. Uz sarunu aicinājām ne tikai cilvēkus, kurus skārusi šī slimība, bet arī sabiedrībā zināmus cilvēkus, kam tā bija iespēja uzdot visus sev interesējošos jautājumus un saņemt godīgas atbildes.

Pirmajā sarunā piedalījās dziedātāja Marija Naumova un 28 gadus vecā Ginta (vārds mainīts), kas par savu diagnozi uzzināja pirms septiņiem gadiem. Viņu inficēja partneris, ar kuru sieviete bija kopā vairākus gadus. Par spīti slimībai, Gintai ir izdevies atrast mīlestību, apprecēties.

Satiekoties ar Gintu, Marija atzīst, ka ir nedaudz uztraukusies un pārsteigta par to, kā izskatās Ginta. "Es teikšu godīgi, šodien esmu uztraukusies, jo es pirmo reizi intervēšu kādu cilvēku. Nācu uz šejieni un domāju, kāds cilvēks man varētu sēdēt pretī," stāsta Marija, paskaidrojot, ka gaidīja gados vecāku sievieti, kas baidīsies runāt. "Es redzu skaistu, jaunu sievieti."

Saruna starp Gintu un Mariju izvērtās ļoti sirsnīga un dziļa. To īpašo strāvojumu, kas valdīja sarunas laikā un, sievietēm atvadoties, nav iespējams aprakstīt. Sarunas noslēgumā man radās iespaids, ka par dzīvi un laimi sarunājas divas draudzenes, nevis cilvēki, kas satikušies pirmo reizi.

Atvadoties sievietes apskāvās, un Marija izteica vēlēšanos apmeklēt HIV un AIDS slimniekiem veltītu koncertu, kas notiks 1. decembrī. Marija neslēpa prieku par iespēju satikt sievieti, kas ir tik aktīva un velta laiku, lai mazinātu stereotipus un palīdzētu citiem HIV pozitīviem cilvēkiem. Uz Marijas jautājumu par savu lielāko sapni, Ginta atteic, ka viņa vēlas atvērt savu atbalsta centru HIV slimniekiem, un pēc 10 gadiem viņai tas arī būs.

Inficējās ilgstošās attiecībās. Partneris uzskatīja – HIV ir izdomāts vīruss

Foto: DELFI
Uzzinot, ka Ginta savu diagnozi uzzināja 21 gada vecumā, Marija vaicā par to, kā viņa nolēma veikt HIV testu: "Es atceros sevi tajā vecumā – vispār ne par ko nedomā, vienkārši dzīvo savu dzīvi… Kas pamudināja aiziet un veikt analīzes?"

"Es negāju veikt analīzes, es biju pastāvīgais donors. Man šo ziņu pateica donoru centrā," stāsta Ginta. Viņa bija nodevusi asinis un pēc kāda laika saņēma zvanu ar lūgumu ierasties Valsts asinsdonoru centrā. "Tas bija liels trieciens," viņa atceras, "un tas, kā man to vēl pasniedza… Man šķita, ka man pasaka – viss, mana dzīve ir beigusies." Viņa tad vēl nezināja, ka, lietojot zāles, arī HIV pozitīvs cilvēks var nodzīvot ilgu un laimīgu mūžu. Ginta norāda, ka pirmais trieciens ir vienkārši jāpārdzīvo.

"Vai tev ir zināms, kā tu inficējies?" vaicā Marija. "Jā. Es dzīvoju divus gadus kopā ar cilvēku, ar puisi, kurš bija disidents. Pēc tam es to uzzināju," atbild Ginta, paskaidrojot, ka disidents ir cilvēks, kas noliedz, ka vispār eksistē šī infekcija. To, ka viņai ir HIV, Ginta uzzināja, kad ar šo cilvēku jau bija izšķīrusies, tomēr viņa informēja bijušo partneri, lai mudinātu arī viņu pārbaudīties. Tomēr viņš bija pārliecināts, ka HIV un AIDS ir izdomāta slimība.

"Viņš ir miris. Viņš nomira pirms trim gadiem ar kuņģa vēzi," stāsta Ginta, piebilstot, ka Latvijas Infektoloģijas centrā vīrietis ieradās, būdams ļoti kritiskā stāvoklī. Viņa gan norāda, ka nevar apgalvot, ka HIV izraisīja kuņģa vēzi, bet to, ka imūndeficīta vīruss veicina dažādu slimību attīstību, noliegt nav iespējams.

HIV un AIDS – slimība, kas atrodas tepat blakus, bet ir kontrolējama

Foto: DELFI
Marija norāda, ka, runājot par HIV, cilvēkiem ļoti bieži šķiet, ka šī slimība viņus neskar, ka tā ir ļoti tāla un neizzināta. Viņa vēlas noskaidrot, kā tieši izpaužas HIV: "Kā vēzis izpaužas, mēs zinām, jo par vēzi tagad runā ļoti daudz un katram ir blakus kāds, kas ir aizgājis vai ir slims. Par to mēs runājam daudz. Par šo infekciju mēs neaizdomājamies katru dienu."

"Mums ir diezgan bēdīga situācija," norāda Ginta. Latvija, rēķinot uz iedzīvotāju skaitu, ir pirmajā vietā Eiropā HIV un AIDS izplatības ziņā. Tomēr šo slimību var pat nepamanīt. "Patiesībā tas neizpaužas nekā. Manā gadījumā," skaidro Ginta, "ir cilvēki, kam paralēli rodas dažādas citas infekcijas un slimības. Man ir paveicies. Pirmos trīs gadus es dzīvoju bez terapijas un man bija labi. Es jutos ļoti labi, vienīgais, es zināju, ka esmu bīstama, ka es varu inficēt citus." HIV ir imūndeficīta vīruss. Tas grauj cilvēka imunitāti, un, ja imunitāte ir vāja, viņš cieš no dažādām kaitēm un šķietami vieglas slimības pārcieš ļoti smagi. To, cik spēcīga ir imunitāte, apzīmē ar imūnšūnu skaitu – jo tas mazāks, jo imunitāte ir vājāka. Kad tas ir pietiekami zems, cilvēks sāk saņemt zāles.

Uz Marijas jautājumu par to, kas ir terapija, Ginta atbild, ka tā ir zāļu terapija, kas jālieto visu dzīvi. Piemēram, Gintai zāles jādzer vienreiz dienā. Tās vīrusam neļauj attīstīties. Cilvēks, kas lieto zāles, joprojām ir HIV pozitīvs, bet viņa imunitāte nepasliktinās, kā arī viņš nekādā veidā vairs nevar inficēt citus, jo vīrusa slodze organismā ir nenosakāma.

"Viņu tā kā iemidzina, ja? Tas nozīmē, ka tad, kad vīruss ir "iemidzināts", var turpināt dzīvot pilnvērtīgu dzīvi ar cilvēkiem un viņi var nebaidīties?" vaicā Marija. Ginta norāda, ka tā patiešām ir, bet ir jāseko ārstu norādēm un jālieto zāles. Ja to pārtrauc darīt, vīruss atkal kļūst aktīvs, turklāt var izveidoties rezistence pret konkrētajām zālēm.

Nosodījums pastāv, bet Ginta savu HIV statusu neslēpj

Foto: DELFI
Neskatoties uz to, ka Latvijā HIV izplatās galvenokārt seksuālo kontaktu ceļā starp heteroseksuāliem cilvēkiem, joprojām daudzi uzskata, ka ar šo slimību saskaras tikai noteiktu grupu cilvēki, piemēram, seksuālo pakalpojumu sniedzējas, narkomāni un homoseksuāli vīrieši. Ginta neslēpj, ka HIV pozitīviem cilvēkiem ir jāsaskaras ar ļoti daudziem stereotipiem un nosodījumu no līdzcilvēku puses. Neskatoties uz to, viņa ar tuviniekiem par savu slimību runā atklāti.

Ginta stāsta, ka kopš slimības atklāšanas viņas draugu loks ir nedaudz mainījies, jo viņa zināja, ka daļai cilvēku par savu statusu viņa nevar teikt. Tuvinieki un draugi bija ļoti saprotoši un atbalstoši. Pēc diagnozes uzzināšanas viņa piedzīvoja ļoti grūtu posmu, jo neko nezināja par ārstēšanu un slimību. Lai to pārvarētu, viņa iegādājās suni, jo zināja, ka dzīvnieks viņu mīlēs, neskatoties uz viņas diagnozi. Tā arī notika, un Ginta nosaka, ka suņuks izglāba viņas dzīvību. Mīlulis joprojām ir kopā ar Gintu, un par viņu sieviete runā ar mirdzošām acīm un smaidu uz lūpām.

Vēlāk, kad Gintas veselības stāvoklis pasliktinājās, bet imūnšūnu skaits nebija nokrities tik zems, lai viņa saņemtu valsts apmaksātus medikamentus, Ginta mēģināja atrast atbalsta grupu līdzīgā situācijā nonākušajiem. Tādas nebija, tāpēc viņa pati to izveidoja. Sākums nebija viegls, un, lai arī netrūka cilvēku, kas pauda vēlēšanos apmeklēt šāda veida tikšanos, uz pirmo tikšanos HIV slimniekiem viņa ieradās viena pati. Tomēr Ginta nepadevās un atrada domubiedrus. Atbalsta grupa HIV pacientiem darbojas arī pašlaik.

Foto: DELFI
Viņa ir arī aktīva HIV pacientu organizācijas "AGIHAS" biedre. Biedrība veic dažādus pasākumus HIV pacientu atbalstam, piemēram, organizē atbalsta grupu HIV slimniekiem "Neesi viens", sniedz konsultācijas pa tālruni un regulāri organizē dažādus pasākumus. Vairāk par organizāciju un tās aktivitātēm iespējams uzzināt šeit un šeit.

"Lielākā problēma ir tā, ka mēs cīnāmies ar cilvēku attieksmi un stereotipiem." Cilvēkiem šķiet, ka ar HIV inficēties var tikai cilvēki, kas lieto narkotikas, seksuālo pakalpojumu sniedzējas un geji. Ginta uzsver, ka šī slimība var skart jebkuru un viens no biedrības mērķiem ir cīnieties, lai sabiedrība saprot, ka ar HIV inficētie ir tieši tādi paši cilvēki kā ikviens cits un kā šī infekcija skar visu sabiedrību.

"Kādā veidā cilvēks, kas nav kādā no šīm grupām, var inficēties?" vaicā Marija.

"Seksuālu kontaktu ceļā. Tas ir standarta inficēšanās veids. Vai arī kontakts ar asinīm," stāsta Ginta. Tiesa, visbiežāk cilvēki inficējas tieši seksuālu kontaktu ceļā. Tas, ka HIV var iegūt pie zobārsta vai tetovēšanas salonā, ir mīts, jo vīruss ārpus cilvēka organisma iet bojā dažu sekunžu laikā. Arī mātes var inficēt savus bērnus, ja neievēro ārsta norādījumus. Ja HIV pozitīva grūtniece lieto zāles un nebaro bērnu ar krūti, mazulis būs vesels. HIV pozitīva grūtniece, kura dzer zāles un kurai ir nenosakāma vīrusu slodze, var dzemdēt arī pati (ne obligāti vienmēr ķeizargrieziens).

Man bija viena draudzene, kas ļoti vieglprātīgi attiecās pret seksuālo dzīvi. Bija ļoti jauniņa, un es visu laiku viņai centos teikt, lai viņa ir uzmanīga un izsargājas. Es redzēju, ka viņa manī neklausās, un tad es viņai pateicu, ka man dzīvē tā ir gadījies, lai viņa mācās no manām kļūdām.
Ginta
Marija norāda, ka HIV pozitīvi cilvēki par šo slimību bieži vairās runāt un savu diagnozi slēpj. Arī Ginta intervijai piekrita ar norunu, ka tā būs anonīma. "Ja mēs izstāstām, tad mums uzreiz ir jābūt gataviem pretreakcijai. Mūs var atgrūst, darbā var būt problēmas, lai arī pēc likuma tā nedrīkst būt," viņa skaidro. Personīgos kontaktos viņa rīkojas citādi un savu statusu slēpj arvien mazāk. Tiesa – tā nav pirmā lieta, ko viņa pasaka.

Ginta norāda, ka, veidojot romantiskas attiecības, viņa vienmēr ir bijusi atklāta pret otru cilvēku un par savu slimību pastāstījusi otrajā vai trešajā randiņā. "Manā pieredzē nav bijuši šie smagie gadījumi, ka kāds pateiktu nē. Visi ir bijuši vairāk vai mazāk saprotoši." Arī viņas tagadējais vīrs jau pašā attiecību sākumā zināja, ka Ginta ir HIV pozitīva.

Tāpat ir gadījumi, kad Ginta izstāsta savu stāstu, lai pasargātu citus. "Es skatos pēc situācijas. Man bija viena draudzene, kas ļoti vieglprātīgi attiecās pret seksuālo dzīvi. Bija ļoti jauniņa, un es visu laiku viņai centos teikt, lai viņa ir uzmanīga un izsargājas. Es redzēju, ka viņa manī neklausās, un tad es viņai pateicu, ka man dzīvē tā ir gadījies, lai viņa mācās no manām kļūdām." Tas meitenei lika aizdomāties un vairāk rūpēties par savu veselību."

Ja cilvēks nav pietiekami slims, terapija nepienākas

Foto: DELFI
"Mēs esam tādi paši, mēs dzīvojam tādu pašu dzīvi kā pārējie," stāsta Ginta. Arī cilvēkiem, kas slimo ar HIV, ir jārūpējas par savu veselību, jāseko līdzi uzturam un jābūt fiziski aktīviem. Zāles, kas ierobežo HIV vīrusu, kompensē valsts, bet ne visi tās saņem, tikko ir skaidra diagnoze. Ir noteikts imūnšūnu skaits (pašlaik tas ir 350), kuru sasniedzot, cilvēkam piešķir zāles. Ja tas ir augstāks zāles nepienākas. Pētījumi liecina, ka 95% veselu cilvēku imūnšūnu skaits ir 890, bet pārējiem robežās no 320 līdz pat 2000 un vairāk.

Ginta skaidro, ka ārvalstīs ir pieejami tie paši terapijas veidi, kas Latvijā, bet lielākajā daļā citu valstu terapija ir pieejama uzreiz pēc diagnozes noteikšanas. "Tu gaidīji trīs gadus, lai sasniegtu to šūnu skaitu, no kura var saņemt terapiju?" jautā Marija. "Jā. Es gaidīju, kamēr mans veselības stāvoklis kritīsies," saka Ginta. Tad, kad Gintai atklāja HIV, terapija bija pieejama tikai tiem inficētajiem, kam imunitātes rādītājs CD4 bija nokrities līdz 250 šūnām.

Pašlaik to piešķir nedaudz ātrāk, tomēr arī tas nav pietiekami agri. Veselības ministrijas pārstāve Undīne Šulca apstiprināja, ka no nākamā gada terapija būs pieejama tad, kad CD4 rādītājs būs nokrities līdz 500, kas ir pozitīvi vērtējama izmaiņa, jo, nodrošinot terapiju uzreiz pēc infekcijas atklāšanas, samazinās infekcijas izplatīšanās risks, kā arī pacientiem nav jāgaida, līdz viņi kļūst pietiekami slimi ārstēšanas uzsākšanai. Ginta norāda, ka šāda pieeja ārstēšanas nodrošināšanai ir nepareiza.

Galvenais iemesls, kāpēc HIV infekcija Latvijā strauji izplatās, ir cilvēku nezināšana. Daudzi uzskata, ka HIV viņus nevar skart, neveic pārbaudes un neapzināti inficē citus. HIV testi nav iekļauti starp obligātajām veselības pārbaudēm, bet ir vairākas vietas Latvijā, kur tos iespējams veikt bez maksas. Tests būs anonīms, un rezultātus varēs uzzināt nekavējoties. Ar vietām testu veikšanai ir iespējams iepazīties šeit.

Intervijas noslēgumā Marija neslēpj prieku par tikšanos ar Gintu un iegūto informāciju. "Tas ir lieliski. Tā ir ļoti laba ziņa," par to, ka Gintai var piedzimt veseli bērni, saka Marija. Viņa atzīst, ka gaidīja pilnīgi citādu cilvēku un citādu sarunu. "Prieks, ka ir tādi cilvēki kā tu, kas tik aktīvi darbojas." Mūziķe norāda, ka līdz šai sarunai viņai nebija nepieciešamības aizdomāties par šo jautājumu.

Materiāls tapis sadarbībā ar atbalsta grupu inficētajiem ar HIV un AIDS slimniekiem "Agihas" un apvienību "HIV.LV", atbalsta "Glaxo Smith Kline Latvia".

LV/HIV/0053/17

11/2017

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!