Foto: Shutterstock
Vēzis ir viena no slimībām, par ko pēdējā laikā runā arvien biežāk. Tā ir sarežģīta un daudzos gadījumos neārstējama slimība, kuras cēloņi līdz galam nav zināmi. Tomēr ir vairāki riska faktori, kas var veicināt vēža rašanos un attīstību. Turklāt daļu no riska faktoriem ir iespējams samazināt pašu spēkiem.

Pasaules Veselības organizācija (PVO) uzsver, ka tieši riska faktoru mazināšana un slimības novēršana pirms tās rašanās ir labākais līdzeklis cīņā ar vēzi. Izrādās, ka 30 līdz 50 procentos gadījumu vēzi ir iespējams novērst. Tas, protams, nenozīmē, ka cilvēks pats ir vainīgs, ja saslimis, un ka veselīgs dzīvesveids visos gadījumos pasargā no vēža. Tomēr ir vērts aizdomāties par to, ko ikviens no mums var darīt, lai mazinātu risku saskarties ar šo smago slimību.

Piedāvājam iepazīties ar vairākiem faktoriem, kas ietekmē to, cik liels risks cilvēkam ir saslimt ar vēzi. Ja tādus faktorus kā ģenētika mēs nespējam kontrolēt, tad tas, ko cilvēks liek uz šķīvja un vai viņš ikdienā smēķē, gan ir atkarīgs no viņa paša.

Pareizs uzturs risku var samazināt pat par 30 procentiem


Foto: Shutterstock
Uzturs vēža profilaksei ir ļoti būtisks. Dietoloģe un Rīgas Stradiņa universitātes docente Laila Meija norāda, ka pareizs un veselīgs uzturs risku saslimt ar kādu no vēža formām var samazināt pat par 30 procentiem. Tāpat veselīgs un pilnvērtīgs uzturs ir ļoti būtisks nosacījums, lai ārstēšanās no vēža būtu veiksmīga un organisms varētu uzveikt slimību, kā arī pārciest ārstēšanu, kas bieži ir agresīva un nogurdinoša.

Atceries, ka ir jāpievērš uzmanība uzturam kopumā. Paļauties uz superproduktiem, kas sola dziedināšanu, nevajadzētu, jo tādu nav. Uzturam jābūt sabalansētam, bez pārmērībām, un tam jānodrošina visas cilvēka organisma vajadzības. Ir jālieto daudz augļu, dārzeņu un pākšaugu, bet jāizvairās no piedegušiem ēdieniem un pārtikas produktiem ar pelējumu. Bez ārsta ziņas nevajadzētu lietot uztura bagātinātājus, īpaši, ja cilvēks cīnās ar smago slimību. Uztura bagātinātāju lietošana var ietekmēt medikamentu, kurus izmanto ārstēšanai, darbību.

Vairāk par ieteikumiem uzturam, kas palīdz samazināt vēža risku, kā arī uzlabo iespējas slimību uzveikt, lasi šeit.

Liekais svars un fizisko aktivitāšu trūkums


Foto: Shutterstock
Vēža riska samazināšanai nozīmīgs ir arī ķermeņa masas indekss. PVO norāda, ka liekais svars un aptaukošanās palielina risku saslimt ar vairāku tipu vēzi. Būtiski ir ne tikai tas, ko cilvēks ēd, bet arī tas, cik daudz viņš kustas un cik laba ir viņa fiziskā forma. Jāpiebilst, ka regulāras fiziskās aktivitātes un dzīve bez liekā svara palīdz samazināt arī citu veselības problēmu, piemēram, sirds un asinsvadu slimību, risku.

Liekais svars var palielināt risku saslimt ar vairākām vēža formām. "Health" norāda, ka palielināts svars paaugstina risku saslimt ar krūts vēzi, zarnu vēzi, dzemdes vēzi un žultspūšļa vēzi. Risku saslimt ar barības vada vēzi liekais svars palielina pat par 50 procentiem. Tāpat liekais svars palielina nieru, aknu, smadzeņu apvalka, kaulu smadzeņu, olnīcu, aizkuņģa dziedzera, kuņģa un vairogdziedzera vēža risku.

Ģenētika – faktors, ko ietekmēt nevari


Foto: Shutterstock
Ja savu uzturu un fizisko aktivitāšu daudzumu ikviens no mums var ietekmēt, tad ir arī lietas, ko mainīt nav iespējams, bet kas nosaka risku saslimt ar vēzi. Viens no neietekmējamiem riska faktoriem ir ģenētika. Tas nozīmē – ja ar noteiktām vēža formām ir slimojis viens vai vairāki radinieki, arī tev risks saslimt ar šo slimību ir lielāks.

Jau rakstījām, ka pārmantoti gēni vēzi izraisa apmēram 15 procentos gadījumu. Pacientiem ar pārmantotu vēža risku to ir iespējams prognozēt. Tas ļauj atbilstoši rīkoties, piemēram, veikt regulāras pārbaudes, lai laikus atklātu slimību un uzsāktu ārstēšanu. Noteikt pacienta risku saslimt ar vēzi ir iespējams, izpētot ģimenes slimību vēsturi, kā arī veicot ģenētiskās analīzes. Pēc riska izvērtēšanas ārsts var sniegt pacientam rekomendācijas, lai risku saslimt padarītu pēc iespējas mazāku.

Vairāk par pārmantotu vēzi, tā atpazīšanu un ārstēšanu ir iespējams lasīt šeit.

Saules staru baudīšana un solāriju apmeklēšana


Foto: Shutterstock
Dermatologs Raimonds Karls uzsver, ka risku saslimt ar ādas vēzi palielina ultravioletais starojums. Par labu nenāk ne gulšņāšana pludmalē, ne solārija apmeklēšana. "Ikdienā mēs nepamanām, kā sakrājam savas ultravioletā starojuma minūtes un stundas, kas dzīves laikā summējas mēnešos, un saslimšana ar ādas vēzi pieaug," teic Karls. Speciālists norāda, ka cilvēki, kas pirms 20–25 gadiem apmeklēja solārijus un sauļojās, tagad slimo ar ādas vēzi. Tā nav sakritība, ka ādas vēzis biežāk skar tās ķermeņa daļas, kas pakļautas kaitīgajam saules starojumam.

Viena no bīstamākajām ādas vēža formām ir melanoma. Jo agrāk melanomu atklāj, jo vieglāk to ir ārstēt. Pašlaik ir pieejami dažādi medikamenti smagās slimības ārstēšanai, bet Latvijā daļu no tiem neatmaksā. Tas nozīmē, ka atkarībā no tā, kāda ir melanomas mutācija, slimības uzveikšanai var būt nepieciešami pat vairāk nekā 100 000 eiro. Vairāk par melanomas izplatību un ārstēšanu Latvijā ir iespējams uzzināt šeit.

Kaitīgie ieradumi: smēķēšana un alkohola lietošana


Foto: Shutterstock
Kaitīgos ieradumus tieši tāpēc arī sauc par kaitīgiem – tie nodara pāri veselībai. Par smēķēšanas nodarīto postu gan pašiem cigarešu kūpinātājiem, gan cilvēkiem, kam nākas elpot dūmus uz ielas vai sabiedriskās vietās, neskatoties uz smēķēšanas aizliegumiem un reizēm arī lūgumiem nodzēst cigareti, dzirdējis ir teju katrs. Arī cigarešu paciņas rotā uzraksti par to, ka šis ieradums var izraisīt vēzi un lēnu un mokošu nāvi.

PVO uzsver, ka tabaka izraisa vēzi gan smēķētājiem, gan pasīvajiem smēķētājiem, kaitīga ir arī zelējamā tabaka. Tāpat risku saslimt ar vēzi palielina alkohola lietošana. Jo vairāk un biežāk tiek lietots alkohols, jo lielāks risks saslimt ar mutes, krūts, aknu, balsenes, barības vada un citām vēža formām. Ja tiek lietots gan alkohols, gan tabaka, risks saslimt ar vēzi pieaug vēl vairāk.

Vēža attīstību veicina noteiktas infekcijas


Foto: Shutterstock
Ja vēlies sevi pasargāt no vēža, ir jāuzmanās arī no citām slimībām. PVO norāda, ka 2012. gadā apmēram 15 procenti no visiem vēža gadījumiem bija saistīti ar kādu infekciju, kas veicināja audzēja rašanos un attīstību. Vēža risku palielina cilvēka papilomas vīruss, B un C hepatīts un Epstaina—Bāras vīruss.

Vīrusu un infekciju saistība ar vēža attīstības risku dažādās valstīs atšķiras. Austrālijā, Kanādā, Jaunzēlandē, ASV un daļā Rietumeiropas un Ziemeļeiropas valstu infekciju izraisīts vēzis novērojams reti – apmēram piecos procentos gadījumu, bet mazāk attīstītās valstīs šī saistība var pārsniegt pat 50 procentus. Vēža risku var samazināt vakcīnas pret noteiktām infekcijām, piemēram, pret B hepatītu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!