duša mazgāties
Foto: Shutterstock
To, ka pēc katra tualetes apmeklējuma, kā arī pirms ēšanas ir jāmazgā rokas, zina teju katrs. Tomēr tas nebūt nenozīmē, ka visi jautājumi, kas saistīti ar higiēnu, ir atrisināti. Piemēram, pētnieki joprojām nevar atbildēt, cik bieži cilvēkam jāmazgājas, un netrūkst cilvēku, kas prāto, vai ir iespējams būt pārāk tīram.

Pārmērīga aizraušanās ar tīrību bērnībā var radīt problēmas pieaugot, proti, var palielināties risks ciest no dažādām alerģijām un citām nepatīkamām imūnsistēmas reakcijām. Tāpat, ja mīli iet karstā dušā vai vannā katru dienu, turklāt ūdens procedūra ieilgst, cietīs tava āda – tā kļūs sausa un niezoša.

Ir ļoti būtiski atrast balansu starp tīrību un pārspīlētu tīrību, jo arī otra galējība – nekārtība un netīrība – var radīt sarežģījumus. Turklāt tas attiecas ne tikai uz cilvēka ķermeni, bet arī mājokli.

Pret atšķirīgiem mikrobiem jābūt atšķirīgai attieksmei

Foto: PantherMedia/Scanpix
Uzskatu, ka saskare ar dažādām baktērijām un infekcijas avotiem var pasargāt no alerģijām vēlākajos gados, dēvē par higiēnas hipotēzi. BBC skaidro, ka saskare ar mikrobiem agrīnā vecumā patiešām var mazināt alerģiju risku, jo alerģija nozīmē, ka cilvēka organisms nekaitīgas vielas un organismus uztver kā uzbrukumu. Lai no šādām situācijām izvairītos, ķermenim ir jāiemācās atpazīt dažādus mikroorganismus, esot saskarē ar tiem.

Tomēr mikroorganismi ir atšķirīgi – daļa ir nekaitīgi un pat nepieciešami, bet no daļas tomēr labāk izvairīties. Piemēram, ja mazuļa knupītis nokrīt uz grīdas, nav nepieciešams to sterilizēt vai pirkt jaunu. Pietiek, ja bērna vecāki to notīra, un knupīti var atdod mazulim. Veselīgāk ir ēst svaigus, laukos audzētus dārzeņus, bet sportot ieteicams svaigā gaisā, nevis sporta zālē. Arī suņi nebūt nav tik netīri, lai dzīvniekus nevarētu glaudīt.

Mikroorganismi ir dažādi, un ir svarīgi saprast, kuri var kaitēt, bet kuri ir noderīgi. Atrast balansu starp to, kas ir veselīga higiēna un kas ir pārspīlējums, var būt visai sarežģīti. Pamatlietas, piemēram, roku mazgāšanu, noteikti nevajadzētu izlaist. Uz rokām patiešām uzkrājas ļoti daudz organismu, kas var izraisīt infekcijas, bet tik rūpīgi kā rokas visu ķermeni mazgāt nav nepieciešams.

Speciālisti uzsver, ka imūnsistēma, kas darbojas pilnīgi sterilā vidē, ir līdzīga smadzenēm bez sensoriem. Tas rada riskus ciest no alerģijas vai kādas citas nepatīkamas imūnsistēmas reakcijas. Ilga mazgāšanās, kuras laikā kārtīgi tiek noberzts katrs ķermeņa laukumiņš, par labu nenāks, bet tas nenozīmē, ka nav jāmazgājas. Vietas, kas pastiprināti svīst, ir jāmazgā regulāri. Tāpat katru dienu ir jāmaina apakšveļa, kā arī nedrīkst ignorēt intīmo higiēnu.

Ieteikumi infekciju riska samazināšanai mājoklī

Foto: Shutterstock
Arī māju var uzkopt dažādi, un tas, cik bieži un kādā veidā kopjam māju, arī var ietekmēt mūsu, kā arī mūsu bērnu veselību. Lai cīnītos ar nevēlamajām un kaitīgajām baktērijām, nav nepieciešama mājas dezinficēšana un pārspīlēta tīrīšana, uzsver BBC eksperti. Svarīgi ir uzturēt mājokli tīru visu laiku, nevis to iztīrīt tā, lai laistās, reizi nedēļā. Ja kaut kas izlīst, tas jāsaslauka, un jāizvairās no mitriem netīrās veļas kalniem.

Atceries, ka arī uz mājokļa tīrību attiecas noteikums, ka pret dažādiem mikroorganismiem jāizturas atšķirīgi. Piemēram, ja uz dēlīša ir griezti augļi un dārzeņi, nekas ārkārtējs nenotiks, ja tas kādu brīdi pastāvēs izlietnē, bet, ja uz dēlīša ir apstrādātas zivis vai gaļa, tas rūpīgi jānomazgā uzreiz.

Kaitīgas baktērijas var savairoties ne tikai pārtikas produktos, bet arī gultasveļā un dvieļos. Lai sevi pasargātu no infekciju riska, speciālisti iesaka dvieļus un gultasveļu mainīt reizi nedēļā. Ne dvieļus, ne personīgos higiēnas priekšmetus nav ieteicams dalīt ar citiem cilvēkiem.

Siltas un mitras drānas ir lieliska vieta, kur vairoties dažāda veida baktērijām, tāpēc arī trauku lupatiņas un mitrās putekļu lupatiņas ir jāizmazgā vai vismaz jāizskalo un jāizžāvē pēc katras lietošanas reizes. Arī trauku dvieļi ir regulāri jāmaina, ja vien nevēlies, lai uz visiem taviem traukiem būtu lērums baktēriju.

Pievērs uzmanību arī tādiem sīkumiem kā, piemēram, tualetes poda vāka aizvēršana noskalošanas laikā un starp lietošanas reizēm, jo tas neļauj kaitīgām baktērijām nokļūt apkārtējā vidē. Arī pidžamu vajadzētu mazgāt vismaz reizi nedēļā. Uzturi mājokli tīru un pavadi daudz laika svaigā gaisā, kur, tiesa, arī ir daudz mikroorganismu, bet tie ir mazāk bīstami un bieži pat noderīgi.

Tīra, bet ne sterila vide bērnībā labākai veselībai nākotnē

Foto: Shutterstock
Bērniem, kas uzauguši laukos vai agri sākuši apmeklēt bērnudārzu, ir zemāks risks ciest no dažādām alerģijām, norāda "Web MD". Gluži tāpat kā stimulācija nepieciešama bērna ķermenim un smadzenēm, tā vajadzīga arī viņa imūnsistēmai – saskarsme ar baktērijām palīdz imūnsistēmai pielāgoties apkārtējai videi un darboties atbilstoši apstākļiem.

Pašlaik gan vēl nav īsti skaidrs, kuri mikroorganismi vispozitīvāk ietekmē bērna imunitāti un kur tos meklēt. Imunitāte ietekmē arī iekaisuma procesus, kas ir atbildīgi par ļoti daudzu slimību veidošanos, tāpēc arī saskare ar dažādiem mikroorganismiem bērnībā ir tik svarīga – tā ietekmē organisma spēju pretoties dažādām slimībām.

Pārspīlēta vecāku aizraušanās ar tīrību var mazuļiem kaitēt. Tāpat var kaitēt higiēnas trūkums. Atrast vidusceļu var būt ļoti sarežģīti. Speciālisti norāda, ka visu sterilizēt nav nepieciešams, bet tas nenozīmē, ka bērnam vajadzētu speciāli ļaut spēlēties ar dažādiem netīrumiem.

Pārāk bieža mazgāšanās kaitē matiem un ādai

Foto: Shutterstock
Jāpiebilst, ka pārāk cītīga mazgāšanās un ķermeņa tīrība var radīt arī citas problēmas, ne tikai lielāku alerģiju risku. Pamatīga mazgāšanās dušā un ilga vannošanās, kā arī roku mazgāšana ar pārāk karstu ūdeni ir dažas no biežāk pieļautajām ādas kopšanas kļūdām ziemā. Par citām darbībām, kas ziemā rada kaitējumu ādai, vari lasīt šeit.

To, cik bieži nepieciešams iet dušā, īsti noteikt nav iespējams, bet to nevajadzētu darīt biežāk kā reizi dienā. "Ellite Daily" norāda – ja kāda diena paies bez mazgāšanās, nekas slikts nenotiks, jo cilvēki jau tāpat mēdz mazgāties pārāk bieži, nodarot sev pāri. Pārāk bieža un nepareiza matu mazgāšana var tos traumēt un bojāt. Tāpat regulāra karsta duša var kaitēt ādai.

Ja nevēlies, lai āda kļūst sausa, jutīga un apsārtusi pārāk intensīvas mazgāšanās dēļ, pievērs uzmanību ne tikai tam, cik bieži, bet arī kā un cik ilgi tu mazgājies. Reizēm pietiek vienkārši noskaloties ar vēsu ūdeni, neizmantojot ziepes. Atceries, ka dažādi mazgāšanās līdzekļi un karstais ūdens notīra ne tikai netīrumus, bet arī ādas aizsargslāni un to sausina.

Mazgāties nevajadzētu retāk kā divas reizes nedēļā, bet ir jāatceras par regulāru roku mazgāšanu, intīmo higiēnu un bidē izmantošanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!