Dažādas vēža formas izpaužas atšķirīgi, piemēram, par ādas audzējiem var liecināt aizdomīgas dzimumzīmes un veidojumi uz ādas, bet krūts vēzim raksturīgi ir veidojumi krūtīs. Piedāvājam iepazīties ar piecām izplatītākajām vēža formām Latvijā un pazīmēm, kas varētu liecināt par katru no tām.
Ir ļoti svarīgi paturēt prātā, ka pat tad, ja tev šķiet, ka visas pazīmes liecina, ka tev ir kāds no vēža veidiem, precīzu diagnozi var uzstādīt tikai ārsts. Tāpat nekādā gadījumā nemēģini savu veselību uzlabot mājas apstākļos – tikai sekojot speciālista ieteikumiem, smago slimību ir iespējams uzveikt.
Melanoma un citi ļaundabīgi ādas audzēji
Viens no izplatītākajiem audzēju veidiem Latvijā ir ļaundabīgi ādas audzēji. Bīstamākais un zināmākais no tiem ir melanoma – saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem, 2016. gadā tā atklāta 196 cilvēkiem, bet citi ādas audzēji diagnosticēti 1235 gadījumos.
Par ādas vēzi var liecināt dažādi veidojumi uz ādas. Ļoti bieži cilvēkus aicina būt piesardzīgiem, pamanot aizdomīga izskata dzimumzīmi, bet par šo slimību var liecināt arī citi ādas veidojumi – čūlas, izaugumi, nedzīstoši izsitumi, nelieli sausi pleķi, no kā lobās āda. Jebkurā gadījumā, pamanot aizdomīgus un neparastus veidojumus uz ādas, ir nepieciešams vērsties pie ārsta. Tie var liecināt ne tikai par ādas vēzi, bet arī citām ādas slimībām.
Lai arī melanoma nebūt nav izplatītākais ādas audzēja veids, tas ir viszināmākais un bīstamākais. "Lielākoties melanoma rodas ādā, taču tā var būt arī dažādu ķermeņa daļu gļotādās un acīs. Ar šo audzēju var saslimt jebkurā vecumā, tas var attīstīties pakāpeniski no jau esošas dzimumzīmes vai veidoties no jauna uz iepriekš neizmainītas ādas," skaidrojusi onkoloģe imunoloģe Simona Doniņa.
Veidojumi uz ādas var būt gan labdabīgi, gan ļaundabīgi. Dermatovenerologs Raimonds Karls ir nosaucis kritērijus, pēc kuriem iespējams noteikt, vai veidojums ir ļaundabīgs, kā arī kādos gadījumos jādodas pie speciālista:
- Dzimumzīmes veidojums – tam jābūt simetriskam. Veidojumam pa visu perifēriju jābūt vienādām robežām, nav labi, ja viena mala izteikta, bet otra nav skaidri saskatāma;
- Labdabīgs veidojums parasti ir vienā vai divās krāsās. Ja ir vairāk nekā divas krāsas, šāda dzimumzīme noteikti jāparāda ārstam un labāk speciālistam šajā jomā;
- Uzmanība jāpievērš tām dzimumzīmēm, kuru diametrs pieaug par vairākiem milimetriem pāris mēnešu laikā;
- Dzimumzīmes virsmai jābūt gludai. Ja tā sāk mainīties (uz tās veidojas kreveles, zvīņas, tā mitro, asiņo), nekavējoties jādodas pie dermatologa.
To, vai veidojums ir bīstams un kā rīkoties tālāk, noteiks ārsts.
Krūts vēzis
Arī krūts vēzis ir viens no izplatītākajiem audzēju veidiem – SPKC apkopotie dati liecina, ka 2016. gadā šo slimību diagnosticēja 1177 personām. Lielākā daļa no tām bija sievietes, bet katru gadu krūts vēzi atklāj arī apmēram 10 vīriešiem. Vairāk par krūts vēzi vīriešiem ir iespējams uzzināt šeit.
Jau rakstījām, ka arī krūts vēža gadījumā savlaicīga slimības atklāšana ievērojami palielina iespējas pilnībā uzveikt slimību. Sievietēm vecumā no 20 līdz 39 gadiem ir ieteicams vismaz reizi trīs gados veikt krūšu pārbaudi pie ārsta, bet sievietēm, kas jau sasniegušas menopauzi, to iesaka veikt biežāk – vismaz divas reizes gadā.
Par krūts vēzi var liecināt šādas pazīmes:
- Bumbulis vai sabiezējums krūtī;
- Palielināti limfmezgli padusē;
- Izmaiņas krūts izmērā vai krāsā;
- Krūtsgala jutīgums vai sāpes;
- Brūngani vai asiņaini izdalījumi no krūtsgala vai tā ieraušanās uz iekšu;
- Krūts ādas vai krūtsgala apsārtums, zvīņainums, nieze;
- Krūts ādas krokojums vai iedobums tajā;
- Tīklojums, kas ir redzamāks nekā parasti.
Lai laikus atklātu bīstamo slimību, speciāli iesaka arī pašām sievietēm veikt regulāru krūšu pārbaudi. Par to, kā to pareizi izdarīt, lasi šeit.
Prostatas vēzis
Trešā izplatītākā vēža forma Latvijā 2016. gadā bija prostatas vēzis, ko atklāja 1079 vīriešiem, liecina SPKC dati. Šo vēža formu ne vienmēr ir iespējams uzreiz pamanīt, jo tā attīstās diezgan nemanāmi, tomēr ir daži simptomi, kas jau laikus var ļaut nojaust, ka cilvēks ir slims.
"Health" skaidro, ka par prostatas vēzi var liecināt nepieciešamība biežāk urinēt, turklāt vajadzība var parādīties pēkšņi, kā arī tā ir ļoti steidzama. Tāpat par problēmām ar prostatu liecina mošanās nakts laikā, lai apmeklētu tualeti, urinēšanas grūtības, kā arī vāja urīna strūkla, tās sadalīšanās vairākās mazās vai arī virziena maiņa. Tāpat var tikt novērotas izmaiņas erekcijā un ejakulācijā – ejakulācija var būt sāpīga, kā arī tās laikā var izdalīties mazāks sēklas daudzums nekā parasti. Gadījumos, kad vēzis jau ir izplatījies kaulos, par to var liecināt arī sāpes iegurnī un ekstremitātēs.
Urologs Dainis Ģīlis norādījis, ka vislielākais risks saslimt ar prostatas vēzi ir vīriešiem vecumā virs 50 gadiem, bet vidējais vecums vīriešiem, kas slimo ar šo vēža formu, ir 70 gadu. Risku saslimt ietekmē ne tikai vecums, bet arī uzturs, kā arī tas, vai šī slimība skārusi arī citus ģimenes vīriešus.
Zarnu vēzis
Starp izplatītākajām vēža formām jāmin arī zarnu vēzis – arī to ik gadu atklāj vairāk nekā 1000 cilvēkiem. Rīgas Stradiņa universitātes asocētais profesors un ķirurgs Andris Gardovskis skaidroja, ka ar šo slimību visbiežāk saskaras cilvēki vecumā virs 50 gadiem. Būtisks riska faktors ir arī pārmantojamība, smēķēšana, pārmērīga alkohola lietošana, kā arī neveselīgs uzturs. Risku saslimt ar zarnu vēzi var palielināt treknas, termiski apstrādātas pārtikas lietošana uzturā.
Par ļaundabīgu audzēju taisnajā vai resnajā zarnā var liecināt diskomforta sajūta un sāpes. Tāpat jāpievērš uzmanība tādiem simptomiem kā hronisks aizcietējums, strauja krišanās svarā. Aizcietējums var mīties ar caureju. Cilvēki, kam ir zarnu vēzis, cieš no nespēka un vājuma sajūtas, jo pakāpeniski tiek zaudētas asinis. Tas notiek arī tad, ja pie vēdera izejas asinis nav redzamas.
Jāpiebilst, ka sievietēm un vīriešiem vecumā no 50 līdz 74 gadiem ir pieejama zarnu vēža profilaktiskā pārbaude. Uz to netiek izsūtīta uzaicinājuma vēstule. Lai veiktu profilaktisko pārbaudi, ir jāvēršas savā ģimenes ārsta praksē, lai saņemtu testa komplektu un informāciju par izmeklējuma veikšanu mājas apstākļos. Šo testu ir iespējams veikt arī laboratorijā, ja pacientam ir ģimenes ārsta nosūtījums. Par citām valsts apmaksātām pārbaudēm vēža savlaicīgai atklāšanai ir iespējams uzzināt šeit.
Bronhu un plaušu vēzis
Bronhu un plaušu audzējus 2016. gadā atklāja 1029 cilvēkiem, liecina SPKC dati. Šo slimību nereti saista ar smēķēšanu, un tā arī ir. Jau rakstījām, ka apmēram 90 procenti vīriešu un 80 procenti sieviešu, kas saslimuši ar plaušu vēzi, ir bijuši smēķētāji. Tāpat risku saslimt ar plaušu vēzi palielina kaitīgu putekļu elpošana darbā, paaugstināts radiācijas līmenis, ieilguši un hroniski iekaisuma procesi plaušu audos un tuberkuloze.
Par plaušu vēzi var liecināt sekojoši simptomi:
- Ilgstošs klepus un balss aizsmakums it kā bez iemesla;
- Klepus pārmaiņas smēķētājiem;
- Asinis krēpās;
- Čīkstēšanai līdzīgas skaņas elpojot;
- Pastiprināts nogurums, nespēks, apetītes trūkums, krišanās svarā;
- Periodiski drebuļi un temperatūras palielināšanās;
- Stipras galvassāpes, līdzsvara traucējumi, jušanas un/vai muskuļu spēka samazināšanās kādā ķermeņa daļā.
Atceries, ka dažādas vēža formas ir vienkāršāk ārstēt, ja tās tiek atklātas laikus un terapijas uzsākšana netiek novilcināta. Pamanot simptomus, kas var liecināt par kādu no vēža formām, ir jāmeklē speciālista palīdzība. Var gadīties, ka simptomus izraisa arī kāda cita slimība, ko nepieciešams ārstēt.