Smadzeņu satricinājums vai asinsizplūdums – speciālista ieteikumi galvas traumu gadījumā
Foto: Shutterstock
Galvas traumas ir problēma, ar ko nereti saskaras aktīva dzīvesveida cienītāji. Tomēr kritiens, slēpojot vai braucot ar velosipēdu, nav vienīgais veids, kā cilvēks var iegūt smadzeņu satricinājumu vai citu traumu. Ziemā, kad trotuāri un ceļi mēdz būt slideni, lielāks risks paklupt un sasisties ir ikvienam. Lai kritiena sekas nebūtu jūtamas visas dzīves garumā, ir svarīgi saprast, cik smaga ir gūtā trauma un kā rīkoties.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neiroķirurģijas nodaļas vadītājs, neiroķirurgs Kārlis Bicāns skaidro, ka galvas traumas, atkarībā no to smaguma var iedalīt vairākās grupās – sasitums, smadzeņu satricinājums vai trauma, kas iekļauj arī asinsizplūdumu. Trešā veida traumas tiek iedalītas vairākās apakšgrupās, un tās ir visnopietnākās un bīstamākās.

Par sasitumu, zilumu vai punu īpaši nav jābēdā, bet smadzeņu satricinājumu iespējams ārstēt mājas apstākļos. Ja kādreiz pēc šāda smaguma galvas traumas cilvēkam bija jāguļ slimnīcā, tad tagad smadzeņu satricinājuma gadījumā atlabšana notiek mājās, tomēr tas nebūt nenozīmē, ka galvas traumas nav jāuztver nopietni. Smadzeņu satricinājumu no vienkārša sasituma atšķir tas, ka pēc traumas tiek zaudēta samaņa un novērojamas galvassāpes, kā arī reiboņi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!