Foto: Shutterstock

Vēzis ir viens no izplatītākajiem nāves cēloņiem pasaulē. Pasaules Veselības organizācijas (PVO) apkopotie dati liecina, ka 2015. gadā šī slimība bija cēlonis 8,8 miljoniem nāvju. Katru sesto nāvi izraisa tieši vēzis, tāpēc agrīna diagnostika un efektīva ārstēšana ir ļoti daudzu pētnieku dienaskārtībā, un nepārtraukti tiek uzlabotas cilvēka spējas uzveikt šo smago slimību.

Lai arī vēža rašanos ne vienmēr ir iespējams izskaidrot, PVO norāda, ka 30-50 procentos gadījumu cilvēks būtu varējis sevi pasargāt, mazinot ar dzīvesveidu saistītos riska faktorus, piemēram, atsakoties no tabakas un alkohola, nodrošinot, ka svars ir veselīgs, izvairoties un ultravioletā starojuma un piesārņojuma, veicot pietiekami daudz fizisko aktivitāšu.

Tiesa, daudzos gadījumos vēzi ir iespējams uzveikt. Lai tas notiktu, ir svarīga ne vien veiksmīga ārstēšana, bet arī diagnoze jānosaka laikus. To, kādas ir jaunākās tehnoloģijas vēža diagnostikā un kā iespējams zāļu lietošanu padarīt efektīvāku, "Viņa" skaidroja, viesojoties nanoelektronikas un digitālo tehnoloģiju centrā "Imec" Beļģijā un uzņēmumā "AMW" Vācijā.

Laboratorijās Beļģijā pētnieki ir izstrādājuši mikroshēmu, kas jau tuvākajos gados palīdzēs ļoti īsā laikā noteikt vēža šūnu klātbūtni asinīs. Savukārt zinātnieki Vācijā attīsta zāļu ievades metodes, kas palielina to efektivitāti, padara lietošanu ērtāku un mazina blaknes.

Atklāt vēzi, izmantojot mikroshēmu


Foto: Publicitātes attēli
Vēzi ļoti bieži atklāj novēloti, kas ievērojami mazina cilvēka iespējas izdzīvot. Diagnostiska pašlaik nebūt nav vienkārša, jo ar asinsanalīzēm vien ir par maz, lai saprastu, ka cilvēkam ir vēzis, kāda ir tā forma un mutācija. Nanoelektronikas un digitālo tehnoloģiju centra "Imec", kas atrodas Beļģijas pilsētā Lēvenā, pašlaik tiek izstrādāts risinājums šai problēmai – mikroshēma, ar kuras palīdzību iespējams atklāt vēža šūnas cilvēka asinīs ļoti īsā laikā.

Martins Fuvarts, "Imec" komandas vadītājs, stāsta, ka cilvēkam ne vienmēr nepieciešams veikt tradicionālo biopsiju, lai atklātu vēzi, jo tā šūnas nelielā daudzumā atrodamas arī slimnieka asinīs. Viņš norāda, ka pētījumu centrā izstrādāto tehnoloģiju varētu dēvēt par šķidro biopsiju, jo analīzei netek izmantotas izoperētas audu daļas, bet gan asinis un tajās esošās šūnas. Viņš norāda, ka šādas metodes izstrāde ir ļoti sarežģīta, jo asinīs parasti ir ļoti maz vēža šūnu – mililitrā asiņu var būt no vienas līdz 100 audzēja šūnām.

Tehnoloģiju centrā pašlaik tiek izstrādāta mikroshēma, kas spēj sadalīt asinīs esošās šūnas un vielas dažādās grupās. Tā spēj atpazīt un atsevišķi nodalīt šūnas, kas līdzinās vēža šūnām, lai tās varētu izmantot tālākai analīzei. Šādā veidā būs iespējams noteikt arī vēža mutāciju, kas ir ļoti būtiski, lai izvēlētos atbilstošāko ārstēšanas veidu.

Foto: Publicitātes attēli
Fuvarts skaidro, ka šāda vēža noteikšanas metodei ir vairākas priekšrocības. Piemēram, tā ir tikpat efektīva, kā jebkurš izmeklējums vai skrīnīngs, kas, iespējams, ir sarežģītāks un pacientam nepatīkamāks nekā asinsanalīzes. Tāpat tas palīdz noteikt vēža šūnas arī tad, ja audzējs ir izveidojies pavisam nesen un ir tā sākuma stadijā. Ļoti būtisks ir arī laiks, kādā iespējams iegūt rezultātus. "Imec" laboratorijā vienu paraugu iespējams apstrādāt dažu minūšu laikā, bet paredzams, ka praksē ar pacientiem analīžu rezultāti varētu būt pieejami apmēram pusotras stundas laikā.

Pašlaik tehnoloģija atrodas izstrādes procesā, bet tās radītāju cer, ka sabiedrībai tā varētu būt pieejama jau tuvāko trīs līdz piecu gadu laikā.

Zāles reizi nedēļā vai pusgadā – sapņi, kas daļēji jau pārvērtušies realitātē


Foto: Publicitātes attēli
Protams, ar agrīnu diagnostiku vien nepietiek, lai cilvēku varētu izārstēt no vēža. Svarīgas ir arī zāles un to lietošanas veids. Ar mērķi padarīt zāļu lietošanu efektīvāku un samazināt to blakusefektus uzņēmumā "AMW", kas atrodas netālu no Minhenes Vācijā, tiek attīstītas iespējas nepieciešamos medikamentus uzņemt ar plāksteru un speciāli implantu palīdzību.

Ir slimības, kuru ārstēšanas laikā, nepieciešams vairākas reizes dienā lietot medikamentus, kas rada neērtības pacientiem. "AMW" dibinātājs Vilfrīds Fišers stāsta, ka, izstrādājot šīs tehnoloģijas, regulāri kontaktējas ar praktizējošiem ārstiem, kas norāda – ir gadījumi, kur pacienti nogurst no neskaitāmajām tabletēm un tādēļ pārtrauc ārstēšanu. Tāpat ļoti daudzi cieš no blakusefektiem, vai, sajūtot simptomu mazināšanos, pārtrauc terapiju.

Foto: Publicitātes attēli
Šīs metodes – gan plāksteris, gan implants – šādu iespējamību ievērojami samazina. Šīs tehnoloģijas ļauj izmantot mazāku medikamenta aktīvās vielas daudzumu, jo tās nenonāk gremošanas traktā. Ir mazāki blakusefekti, un arī to lietošana ir daudz ērtāka – plāksteri jāmaina reizi dienā vai nedēļā, bet implants darbojas līdz pat sešiem mēnešiem.

Plāksterus medikamentu ievadīšanai mūsdienās jau izmanto daudzās valstīs – ir pieejami kontracepcijas un pretsāpju plāksteri. Implanti ir mazāk izplatīti, turklāt "AMW" izstrādātā tehnoloģija paredz, ka zāļu devu var implantēt ķermenī ar injekcijas palīdzību, tā izdalās pakāpeniski laikā līdz sešiem mēnešiem, tāpēc implantu nav nepieciešams izņemt.

Pašlaik "AMW" ir izstrādājusi pretsāpju plāksterus, kā arī plāksterus Pārkinsona slimības un Alcheimera slimības pacientiem nepieciešamo zāļu ievadīšanai. Savukārt implanti ir pieejami prostatas vēža, endometriozes un noteikta veida krūts vēža ārstēšanai. Nākotnē plānots šo produktu klāstu paplašināt, piemēram izstrādāt plāksteri krūts vēža ārstēšanai. To, kad tas varētu būt pieejams tirgū, pašlaik nav iespējams pateikt.

Investori ne vienmēr ieinteresēti atbalstīt pētījumus


Foto: Publicitātes attēli
Ņemot vērā, ka pētījumi, kas saistīti ar jaunākajām tehnoloģijām veselības aprūpē, negarantē tūlītēju un lielu peļņu, investorus šādiem projektiem nereti ir ļoti grūti atrast. Gan "Imec", gan "AMV" medicīnas tehnoloģiju izstrādei ir saņēmušas investīcijas, izmantojot Eiropas Savienības izstrādātos instrumentus.
Foto: Publicitātes attēli
"AMW" finanšu direktors Filips Karbačs, prezentējot informāciju par finansējuma piesaisti jaunu tehnoloģiju izstrādei, žurnālistiem norādīja, ka privātus investorus šādam projektam atrast ir teju neiespējami. Lai realizētu ieceres, uzņēmums saņēma Eiropas Investīciju bankas aizdevumu. Viņš norāda, ka sadarbība izveidojusies veiksmīga un aizdevuma nosacījumi bijuši pieņemami. Karbačs ir pārliecināts, ka uzņēmums aizdevumu spēs atmaksāt.

Pašlaik Eiropā darbojas vairākas programmas, kas paredzētas pētījumiem medicīnā un veselības nozares projektiem. Par finansējuma iespējām un līdz šim realizētajiem projektiem ir iespējams lasīt šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!